آخرین اخبار

تاریخ : 22. شهريور 1396 - 12:47   |   کد مطلب: 33075
کودکی را با حجاب بگذرانیم یا بی حجاب؟
حجاب یکی از ضروریات دین بوده و همچنین یکی از اجزای مهم نشان دهنده شخصیت هر فرد مطرح می شود.یکی از اجزای مهم شخصیت هر فرد حجاب است و همچنین یکی از ضروریات دین توجه به پوشش و حجاب است.

به گزارش زنان کویر ، حجاب یکی از ضروریات دین بوده و همچنین یکی از اجزای مهم نشان دهنده شخصیت هر فرد مطرح می شود.یکی از اجزای مهم شخصیت هر فرد حجاب است و همچنین یکی از ضروریات دین توجه به پوشش و حجاب است.

کودکان از سنین بسیار کم پوشش اسلامی و حجاب را دوست دارند و عموما در بازیهای کودکانه ی دختر بچها حتما پای یک چادر در میان است. او احساس می کند با پوشیدن چادر و بازی کردن نقش مادر به بزرگی و شخصیت می رسد،آنها برای رسیدن به این شخصیت اگر در هنگام بازی چادر نداشته باشند از روسری و یا چادر بزرگترها استفاده می کنند.

اما برخی از همین کودکان وقتی بزرگ می شوند روش پوشش ظاهری آنها تغییر می کند و این کودکان که زمانی حتی برای بازی از پوشش استفاده می کردند امروز برای ظاهر شدن در جمع و خیابان این پوشش را کنار زده و به طرز دیگری وارد اجتماع می شوند.

سوال اینجاست که چه اتفاقی می افتد که فردی که در کودکی یک پای بازیهایش چادر بود اکنون حجاب گریز شده است و نوع پوشش در آن تغییر کرده است؟

نکته ی مهم این است که برای نهادینه کردن انتخاب در فرزندان تحمیل و زور نتیجه ی عکس خواهد داد بلکه بایستی به انتخاب افراد احترام گذاشت و با آگاه ساختن فرزندان از محاسن و معایب انتخابش تو را در انتخاب راه درست هدایت کنیم.

البته پوشش خانواده نیز در این میان مهم است به طوری که اگر مادر خود از پوشش مناسبی استفاده نمی کند، نباید انتظار داشت که دختر این مادر از پوشش مناسبی استفاده کند و در واقع نوع پوشش اطرافیان برای انتخاب حجاب تاثیر زیادی دارد.

جالب است که برخی از خانواده ها معتقد هستند که فرزند آنها تا رسیدن به سن تکلیف فرصت دارند و در این میان پوشش هر نوع لباس و ظاهر شدن در جمع مشکلی ندارد و باید آنها را تا رسیدن به این سن کاملا آزاد بگذارند.

اما در مقابل خانواده هایی هستند که از همان کودکی به زیبایی ها و محاسن پوشش توجه دارند و با ترغیب کودک به این سمت اجازه می دهند که این ارزش در کودکانشان ماندگار شود و در آینده مادری محجبه باشد.

اگر کودک را تا زمان بلوغ رها کنیم، طبیعی است که پذیرشی نسبت به حجاب ندارد، بنابراین استفاده از ابزاری مانند رسانه، مطبوعات و کتاب در تثبیت حجاب می تواند بسیار موثر باشد.

اگر چه در دنیایی به سر می بریم که رسانه ها تبدیل به یک تیغه ی دو لبه شده اند، به همان اندازه که می توانند تاثیر مثبت بر فرزندان داشته باشد آسیب هایی نیز بر روح و روان فرزندان داشته باشند.

به هر حال تربیت دینی و قرآنی فرزندان یک ضرورت است و کسانی که تربیت کودکان و نوجوانان خود را از وظائف خویش به حساب نمی آورند، عواقب این بی توجهی به صورت آسیب های ماندگار در فرزندان آنها پدیدار می گردد.

بنابراین باید برای عمق بخشی به رفتارهای دینی در فرزندان با شیوه ای آرام به همراه دوستی اقدام کرد و بدانیم که خشونت نه تنها تاثیر در فرزندان نخواهد داشت بلکه دین گریزی را د رفرزندان تقویت خواهد کرد.

پس باید دانست توجه به تربیت دینی فرزند از همان دوران کودکی باید صورت بگیرد و به عنوان والدین با نهادینه ساختن احادیث و زندگی ائمه در قلب و  ضمیر آماده به کشت  فرزندان، در تربیت دینی آنان قدم برداریم.

نویسنده: پسند

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج