آخرین اخبار

تاریخ : 21. شهريور 1396 - 11:00   |   کد مطلب: 33061
غیرت؛ مردانه است یا زنانه؟
زنان و مردان هرکدام با توجه به وظیفه ای که دارند در زندگی تلاش می‌کنند و در کنار هم پایه‌های زندگی را محکم کنند.

به گزارش زنان کویر ،چندی پیش خبری خواندم با موضوع غیرت مردانه، همراه با عکس خانم جوانی که راننده یک کامیون هجده چرخ بود. در آن خبر او را بسیار ستوده بودند و از غیرت و مردانگی‌اش گفته بودند.

بسیار افسوس خوردم، چون او یک زن بود و غیرت مثال زدنی‌اش زنانه بود نه مردانه. با خود فکر کردم که چه پیش می‌آید که یک زن ظرافت زنانگی و لطافت روح خود را له کند و دست به کارهای مردانه می‌زند؟ موضوع بحث من نیاز مالی و تامین معاش یک خانواده نیست هرچند این‌ها هم مسائل پر اهمیتی است و فقط روح بلند یک زن می‌تواند او را وادار کند که این چنین خود را نادیده بگیرد و فدای عزیزان خود شود، بلکه بحث من فرهنگ غلطی است که در آن اگر زنی کارمردانه انجام دهد ستودنی است ولی اگر مردی کار زنانه (به تعریف خوشان) انجام دهد هرچند کار مشخص خودش باشد، باعث شرمساری او است.

ناخود آگاه یاد صحبت‌های یکی از مجریان مشهور صدا‌و‌سیما می‌افتم که با افتخار در برنامه خندوانه عنوان کرد که من حتی رختواب خود را مرتب نمی‌کنم و غذایم را همیشه همسرم برایم آماده می‌کند، اوهم شاغل است ولی من اصلا بلد نیستم آشپزی کنم!!!

سوال اینجا است؛ آیا غذا خوردن نیاز هر انسانی نیست؟ پس چرا غذا پختن کاری زنانه و انجام ندادنش افتخاری برای مردان است؟

از تمام مردان سرزمینم درخواست می‌کنم به خاطر انسانیت، حداقل به خاطر فرزندان خود کمی بیشتر بیاندیشند و در رفتار خود بازنگری کنند تا دختران آنها نیاموزند که در آینده مسئولیت تمام کارهای منزل همچون تربیت فرزندان، رتق و فتق تمام امور خانه، کمبودهای مادی و رفع و رجوع آنها به عهده او است و یاد بگیرند این امر فقط با همراهی شریک زندگی‌شان میسر است.

همچنین پسرانشان بیاموزند که مسئولیت آنها در زندگی مشترکشان محدود به شغلشان نیست و تعهداتی فراتر از آن در قبال همسر و فرزندان دارند، حتی به اندازه پخت یک غذا برای آنها.

لازم است پوزش بخواهم از مردان فهیمی که خود بی‌آنکه نیاز به تذکر داشته باشند روش زندگی‌شان برای فرزندانشان الگویی کامل است زیرا که در این مقوله جایی ندارند.

در نهایت عزیزان من، هرکسی را در جایگاه خود تحسین کنید و برای عشقی که یک زن نثار خانواده خود می کند جنسیت مردانه نشوید.

غیرت زن زنانه است و غیرت مرد مردانه.

مهدیه خسروی

 

 

انتهای متن/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج