آخرین اخبار

مادری کردن برای زن شاغل امروزی، امری متفاوت از زنان نسل های پیشین محسوب می شود، اضطراب، استرس از مهم ترین دغدغه های مادران شاغل است.

به گزارش زنان کویر ،  زن خسته و کوفته روی مبل راحتی می‌نشیند و برای لحظه‌ای چشم‌هایش را می‌بندد...

 کار بیرون از منزل، بچه داری، شوهرداری و کارهای خانه امانش را بریده، زندگی شغلی و شخصی او از تعادل خارج شده و دیگر هیچ وقتی برای خودش ندارد.آیا باید ادامه دهد یا از خیر سال‌ها کار، تحصیل و تجربه بگذرد.

 

وضعیت زندگی امروزه به خصوص در شهرها به گونه ای است که کار کردن مرد به تنهایی نمی تواند کفاف زندگی را بدهد و زنها مجبورند همپای مردها کار کنند تا بتواند از پس مخارج زندگی و پرداخت اقساط منزل و شهریه مدرسه بچه ها بر آیند.

در گذشته هایی بسیار دور مردم زندگی های بسیار ساده داشتند و دسته جمعی زندگی می کردند و خبری از چشم و هم چشمی های امروزه نبود و کارها همه مردانه بود و زنان به دلیل داشتن جسمی ضعیف امور خانه را به دست گرفته بودند اما کم کم با پیشرفت جامعه و به وجود آمدن کارهایی که زنان هم می توانستند انجام دهند زنان نیز به جامعه راه پیدا کردند ولی همچنان نقش خود را در منزل به عنوان همسر و مادر حفظ کردند و اینگونه شد که امروزه ما در جامعه با زنانی مواجه هستیم که هم خانه دار هستند و هم کارمند و فشار مضاعفی را تحمل می کنند.

توانایی هماهنگ‌کردن زندگی حرفه‌ای خسته‌کننده با زندگی خانوادگی کاملا منظم یک شاهکار است؛ مخصوصا اگر خانم خانه، مادر هم باشد.

زنان در جامعه ما وظیفه خانه‌داری و تربیت فرزندان را بر عهده دارند و در شرایط امروز كه زنان در خارج از خانه هم پا به پای مردان مشغول فعالیت هستند، باز هم بعضی مواقع این وظیفه بدون همیاری مردان بر دوش زنان است و گاهی زنان بعد از یك روز پر مشغله و درگیری باید در خانه هم چندین كار را انجام دهند و اغلب مردان هیچ نقشی در خانه ایفا نمی‌كنند.

مهم ترین مشکل این است که كار خارج از خانه باعث خستگی بسیار جسم و روح زنان می شود و گاهی حتی به برخی از بیماری های جسمی در افراد منجر می شود. كاهش آرامش خانواده به دلیل وجود استرس بالا در زنان شاعل به خصوص برای افرادی كه دارای برخی مشاغل خاص پر استرس هستند، پیامد دیگر اشتغال زنان است.

کار کردن زنان در خارج از منزل به هر حال جنبه هایی از زندگی خانوادگی را تحت تاثیر قرار می دهد و مسۆولیت هایی از قبیل خانه داری و بچه داری را تحت الشعاع قرار می دهد.

البته آنچه در این راستا حائز اهمیت بسیار می باشد این است كه بسیاری از معایب قید شده در بالا قابل رفع اند به شرطی كه زن و مرد در ابتدای زندگی مشترك در مورد اشتغال زن و درآمد وی به توافق برسند و سپس با مشورت یكدیگر و در صورت لزوم كمك مشاورین خانواده برای زندگی آینده شان برنامه ریزی كامل و جامع انجام دهند و بر این اساس زندگی شان را بر ضد بسیاری از آسیب ها و مشكلات پیش رو واكسینه نمایند.

 

 این موجب می‌شود كه زنان به مرور زمان از لحاظ جسمی و روحی فرسوده شوند و در برخی موارد درگیر آسیب‌های جبران‌ناپذیر شوند. محیط خانه باید عرصه همكاری و همیاری زن و مرد در كنار یكدیگر باشد تا كسی فشار بار اضافه را احساس نكند.

البته نمی‌توان تك بعدی به مسأله اشتغال زنان نگاه كرد و همه تقصیر‌ها را به گردن مردان یا مسئولان خاصی انداخت. باید در قوانین استخدام و شرایط پذیرش زنان تجدید نظر شود و كارفرمایان هم بدون نگاه جنسیتی، حقوق و مزایای كار را به زنان اعطا كنند.

از سوی دیگر مناسب‌سازی فضاهای كسب و كار برای زنان از سوی مسئولان استانی می‌تواند توانمندی‌ها و ظرفیت‌های زنان را شكوفا كند و بخش اعظمی از مسائل اجتماعی و بعضاً خانوادگی را هم حل كند.

شرايط حاكم بر زندگاني زنان شاغل در اكثر نقاط دنيا حاكي از آن است كه نه تنها از مسئوليت‏هاي ديگر زنان كاسته نشده است بلكه اشتغال آنان بار مضاعفي را بر دوششان افزوده است. شايد در نگاه اول بتوان بخشي از مشكل را به نقش مهم زنان در توليد و باروري و زاد و ولد ربط داد كه مبناي تقسيم جنسيتي كار به نقش‏هاي توليدي و زادآوري شده است و مشاركت كامل زنان را در زندگي جمعي محدود ساخته است.

حضوري كه اشتغال يكي از مهم‌ترين ابعاد آن است و خواست بيشتر زنان و دختران به‌ويژه فارغ‌التحصيلان دانشگاهي است. البته كم نيستند زنان نان‌آوري كه جبر زندگي آنها را به اشتغال در كارهاي كم درآمد و نه چندان امن گمارده است.

بر اساس آن‏چه گفته شد مي‏توان نتيجه گرفت كه در دنياي مدرن امروز راه حل عملي براي تعادل در جامعه آن است كه با تأمين كافي خانواده‏ها، اشتغال بيرون از خانه براي زنان بخش عمده‏ي وقت آنان را در برنگيرد و سياست گذاران و برنامه‏ريزان جامعه شرايطي را فراهم سازند كه زنان بتوانند از شرايط مطلوبِ اشتغال استفاده كرده و حتي در مواقع لزوم بدون از دست دادن شغلِ خويش از مرخصي‏هاي طولاني براي حضور در كنار فرزندان خردسال (حداقل تا دو يا سه سالگي) استفاده كنند.

 البته طبيعي است زناني كه فرزند نداشته يا فرزندان آنان مستقل شده‏اند يا زنان مجرد مي‏توانند در اشتغال تمام وقت و فعال نيز حاضر باشند هرچند نبايد فراموش كرد كه شرايط فيزيكي و رواني زنان ايجاب مي‏كند كه آنان عمدتاً در مشاغلِ متناسب با خويشِ حضور يابند تا دچار مشكلاتِ ناشي از فشارهاي كارِ نامتناسب نگردند.

منبع: آفتاب دل

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج