آخرین اخبار

تکنولوژی و ابزارهای دیجیتال در دنیای کنونی معنای اجتماع را تغییر داده اند، دور اما نزدیک یا نزدیکی های دور این همان معنایی است که تکنولوژی های جدید به آن جان داده اند؛ شبکه های اجتماعی بسیاری از زندگی ها را دچار تحول عمیق کرده اند، از طرفی استفاده ی گسترده این ابزار در زندگی امروز،‌ سبک زندگی سنتی و اصیل خیلی از ایرانی ها را با چالش هایی مواجه کرده است.

به گزارش زنان کویر ، روزگاری که در آن زندگی می کنیم، به عصر تبادل اطلاعات معروف است. روزگاری که شبکه های اجتماعی در آن، قد علم کرده اند تا به عنوان ابزار مهمی در جهت انتقال اطلاعات در میان افراد، نقش آفرینی کنند.

شبکه های اجتماعی بسیاری از زندگی ها را دچار تحول عمیق کرده اند، از طرفی استفاده ی گسترده این ابزار در زندگی امروز،‌ سبک زندگی سنتی و اصیل خیلی از ایرانی ها را با چالش هایی مواجه کرده که کم خوابی، کاهش میزان مطالعه، کاهش مهارت های ارتباط اجتماعی و از همه مهم تر، گسترش فزاینده طلاق های عاطفی در کشور، بخشی از معضلات فعالیت در این فضا ست.

شبکه های اجتماعی مفهوم جدیدی نیستند، انسانها از قرن‌ها پیش که گرد آتش می‌نشستند و برای یکدیگر داستان می‌گفتند در حال تشکیل شبکه های اجتماعی بودند.

جای دورتری نرویم، اگر از مادر یا مادر بزرگتان بپرسید حتما به شما از اجتماعات در گذشته خواهند گفت، از شبکه های دور همی که به دیدار یکدیگر منجر می شد و با خواندن حافظ و شاهنامه به اتمام می رسید.

تکنولوژی و ابزارهای دیجیتال در دنیای کنونی معنای اجتماع را تغییر داده اند، دور اما نزدیک یا نزدیکی های دور این همان معنایی است که تکنولوژی های جدید به آن جان داده اند.

در طی یک صد سال اخیر، زندگی انسان با پیشرفت اختراعات و تکنولوژی های جدید کاملا تغییر کرده است. اما این تکنولوژی ها با همان سرعتی که فراگیر شدند، کم کم نیز منقرض خواهد شد و جای خود را به تکنولوژی های جدیدتر خواهند داد. همانطور که ما برخی از تکنولوژی های رایج نسل قبلی را ندیده ایم (مثل ماشین بخار و تلگراف)، نسل بعدی ما نیز بسیاری از تکنولوژی های متداول امروز را نخواهد دید. ابزارهایی که در زمان خود و حتی امروز هم بسیار پیشرفته تلقی می شوند، به زودی و با ارائه نسل جدیدی از تکنولوژی ها، به موزه راه پیدا خواهند کرد.

اما در این میان وجود روابط عاطفی و واقعی میان افراد هیچ گاه به موزه راه نخواهد یافت و فراموش نکردن این واقعیت انسانی سبب خواهد شد تا افراد محتاطانه تر به استفاده از تکنولوزی ها به پا خیزند.

به خاک سپردن روابط عاطفی در بطن خانواده و جان دادن روابط خلاف شرع با افراد خارج از خانه آن هم از طریق همین تکنولوژی و شبکه های اجتماعی بابی است که توانسته ستون های محبت اعضای خانواده را در هم آمیزد و رنگ بی روح خاکستر را به آن بپاشد.

فراموش نکنیم که این همان سواد رسانه ای است که در شلوغی استفاده ی نادرست از این فضا گم شده است. سواد استفاده ی درست از رسانه و شبکه های اجتماعی بدون ضربه خوردن خانواده و محبت میان اعضای آن، اصل مهمی است که باید بدان توجه نمود.

نوشته: اعظم پسند

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج