آخرین اخبار

تاریخ : 25. بهمن 1395 - 8:54   |   کد مطلب: 32127
خودکشی و بی هویتی ارمغان شبکه های مجازی
یکی از عادت‌های مخربی که فرد و خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عادت کردن به استفاده طولانی مدت از دنیای مجازی است که متخصصان روانشناسی از آن به عنوان اعتیاد اینترنتی نام برده‌اند، که دربسیاری از موارد عوارض آن اگر بیشتراز اعتیاد نباشد کمتر نخواهد بود.

به گزارش زنان کویر ، به نقل ازا راه ساجده، جهش رشد تکنولوژی و روند صنعتی شدن کشورهای جهان سوم علاوه بر تحول زندگی بشری نتایج جبران ناپذیری را همراه خود داشته است. متاسفانه  این فرآیند بقدری سریع بوده، که فرصت فرهنگ سازی وآمادگی بستر فکری افراد جامعه برای رویارویی با این مشکلات را  به حداقل رسانده است. عدم آشنایی با فرهنگ استفاده از دنیای مجازی ونداشتن هدف جهت کاربرد آنها مشکلات روان شناختی(افسردگی، عدم رشد خودپنداره،کاهش عزت نفس، کمال‌گرایی، بی‌هویتی و پرورش افکار خودکشی)، ارتباطی(اضطراب اجتماعی،عدم سازگاری اجتماعی، گوشه‌گیری، مشکلات گفتاری و...)  و جسمی (اضافه وزن، پوکی استخوان، فشار خون، قند خون و...) را به وجود

 می‌آورد.

 از آنجایی که ذهن ناخودآگاه ما قدرت تجزیه و تحلیل داده ها را ندارد بنابراین آنچه که به تکرار دیده و شنیده شود، ارزش‌های فرد را تحت تاثیر قرار داده وتغییر نگرش‌ها و باورها بصورت ناخودآگاه دررفتارهای وی در ابتدا بصورت محسوس و در نهایت تکرار و تداوم رفتار تبدیل به عادت شده و تغییر عادت کار دشواری ا است و هزینه های روانی و مالی سنگینی را بر خانواده ها تحمیل می‌کند.

 یکی از عادت‌های مخربی که فرد و خانواده را تحت تاثیر قرار می‌دهد، عادت کردن به استفاده طولانی مدت از دنیای مجازی است که متخصصان روانشناسی از آن به عنوان اعتیاد اینترنتی نام برده‌اند، که دربسیاری از موارد عوارض آن اگر بیشتراز اعتیاد نباشد کمتر نخواهد بود. بی‌هویتی، تفکرات خودکشی، مشکلات روان شناختی، خیانت همسران، بزهکاری و از هم پاشیدگی خانواده،  مهمترین مشکلات حاصل از استفاده طولانی مدت از
 شبکه های مجازی است که با توجه به اهمیت موضوع هویت وخودکشی، به اختصار به بررسی آنها می پردازیم:

 

بی هویتی:

از تکالیف مهمی که فرد در روند رشد خویش با آن مواجه می‌شود تکوین هویت شخصیت بخصوص در دوران نوجوانی است. اریکسون  احساس هویت را هماهنگی ادراکی فرد از خویشتن  یا ادراک دیگران از او تعریف
 می‌کند و هویت‌یابی را در مقابل بحران هویت یا «بی هویتی»، پدیده‌ای روانی- اجتماعی می‌داند که در دوره نوجوانی ظهور می‌کند.

 وجود تعارض‌ها در روند شکل‌گیری هویت فرد، به پراکندگی شخصیت منجر می‌شود. به عبارت دیگر تا زمانی که بحران هویت حل نشده باشد، مفهوم یکپارچه‌ای از خود به دست نخواهد آمد. فرد در حالت سردرگمی هویت علاوه بر پراکندگی شخصیت به ناسازگاری اجتماعی گرفتار می‌شود و یک هویت منفی به دست می‌آورد

 

 

 

برخی یکی از ویژگی‌های مطلوب و ممتاز فضای مجازی را این می‌دانند که هر فرد می‌تواند با هر شیوه و روشی که می‌پسندد با دیگران به تعامل بپردازد بدون اینکه نگران واکنش‌ها، عواقب و نتایج روابط خود باشد، می‌تواند در هر سطحی با دیگران رابطه برقرار کرده و هر زمان که اراده کند بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای، روابط را قطع کرده و پایان دهد، ظاهر امر مطلوب به نظر می رسد اما نتیجه جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت چنانچه فرد خودپنداره مثبتی از خود نداشته باشد وجود تعارض‌های گوناگون باعث می‌شود تا شخص هویتی متفاوت از خود بروز دهد که با خواد واقعی متفاوت بوده وچنانچه این امر تداوم داشته باشد فرد هویتی جدید
می‌یابد که با دنیای وجودی او در تعارض بوده و در دنیای واقعی دچار افسردگی و ناامیدی می شود واختلالات شخصیتی کمترین تاوان نتیجه این دنیای مجازی خواهد بود.

 

خودکشی:

افزایش آمار خودکشی در سال های اخیر، حکایت از نوعی بحران روحی و روانی در جامعه دارد، در بروز این بحران عوامل مختلفی چون، عدم مهارت های ارتباطی، نداشتن ارتباط نزدیک و عمیق با والدین، گسیختگی خانواده طلاق، استرس ونگرانی از آینده تحصیلی نقش دارد.

خلاهای عاطفی توسط شبکه‌های مجازی به شکل‌های گوناگون موقتاً مرتفع گردیده و فرد را بسوی خود فرا می‌خواند لذا افراد در جریان اطلاعات زیادی قرار می‌گیرند که ممکن است بسیاری از این اطلاعات غیرواقعی و غیرعلمی باشد.

 

 

 ارتباطات عاطفی کاذب شک گرفته ی بین کاربران دنیای مجازی به ویژه دختران، متاسفانه باعث سوء استفاده های روانی، جسمی و مادی می شود و باعث شده تا فرد دچار افسرگی و ناامیدی شدیدی شود و چنانچه روش حل مسئله هم نداند در نهایت منجر به خودکشی می شود. از نظر روانشناسان خودکشی امری مسری است و با انتشار عکس هایی از صحنه خودکشی و یا تصاویر خود آزاری خود ترویجی برای اقدام به این عمل است.

 

سخن آخر:

داشتن خانواده موفق سرمایه می‌طلبد و سرمایه‌ی آن داشتن والدینی است آگاه، که صرف وقت و انرژی برای فرزندانشان را جزء وظایف اصلی خویش می‌دانند. والدین آگاه زمینه رشد سالم شخصیت فرزندان را با برقراری ارتباط عمیق، شناخت فرزند، توجه به علایق و استعدادها، ایجاد دلبستگی و مسئولیت پذیری و محیطی آرام بدور از هرگونه استرس ونگرانی فراهم می کنند.

- چنانچه والدین تغییرات رفتاری را در فرزندانشان مشاهده کردند: ابتدا با برقراری ارتباط نزدیک با آنها و سپس شناسایی رفتارهای غیرمعمول و عجیب در آنان، باید در صدد رفع مشکل برآیند.

- هنگامی که روابط جزء اولویت های آخر یک خانواده باشد، نبود محیط گرم و صمیمی در خانواده ، بطوری ‌که هرکدام از اعضای خانواده برای خودش زندگی می‌کند و میز شام و یا نهار مشترکی در خانه آنها وجود ندارد مسلما زمینه ورود این آسیب ها به راحتی فراهم است. نشست های هفتگی با اعضاء خانواده برای رسیدگی به امورآنان، به ارتباطات عمق بیشتری می دهند.

-بهتر است والدین قبل از خرید تبلت یا گوشی فرزندان را در جریان قراردهند که این حق را دارند از محتویات آن مطلع شوند.  

- ایجاد محدودیت زمانی برای استفاده از شبکه های اجتماعی و دنیای مجازی، اثر پذیری از آنها را کاهش می دهد.

انتهای خبر/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج