آخرین اخبار

تاریخ : 24. اسفند 1394 - 14:42   |   کد مطلب: 28827
شهید، عنصر جانبازی و از جوهر کرامت است
به مناسب هفته بزرگداشت شهدا
شهید، عنصر جانبازی و از جوهر کرامت است
ویژگی های شهید و جانباز از یکدیگر جدا نیستند، زیرا هر شهید، پیش از شهادت جانباز بوده و هر جانباز با تمام وجود به سوی شهادت پر می گشاید و این ویژگی ها بهترین پیام برای انسان هایی است که مشتاقند کرامت انسانی خود را حفظ کنند.

به گزارش زنان کویر ، به نقل از طنین یاس،  در قرآن کریم آمده است: « و آنان که در راه خدا کشته شدند، هرگز خداوند اعمالشان را ضایع نمی گرداند آنها را هدایت کرده و امورشان را اصلاح می فرماید و در بهشتی که قبلا به آنان شناسانده وارد خواهد کرد.»

بزرگداشت مقام شهدا در هر جایگاهی که قرار داشته اند در واقع پاسداشت مقام انسانیت است، هفت سال دفاع مقدس عرصه ظهور مردان و زنانی بود که با اهدا جان و خون سرخ خویش مفهوم آزادگی و شرافت را برای بشریت به ارمغان آورده اند. آری شهادت جان مایه انقلاب است و قوام و حیات نهضت امام خمینی(ره) در خون شهداست، چنانچه امام خمینی(ره) می فرمایند:« شهادت فوض عظیمی است برای شاگردان مکتب توحید نگذارید پیشکسوتان شهادت و خون در پیچ و خم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شود، لازمه یک انقلاب شهادت و مهیا بودن برای شهادت است، ملتی که شهادت برای او سعادت است، پیروز است، ملت ما شهادت را برای خود سعادت و شرف می داند.»؛ « هر چند ما می پنداریم شهادت رفته اند و ما مانده ایم اما واقعیت آن است که آنان هستند و ما در تاریخ به فراموشی سپرده می شویم.»

این سخنان سیدشهیدان اهل قلم است که همچنان زنده مانده است و باید پذیرفت که کلام شهدا دُر گهرباری است که از عمق اقیانوس های دل آنان بیرون آمده است. گوهرهایی از سنخ ملکوت.

بی مناسبت نیست که نگاه برخی از تراوشات فکری و قلمی سیدمرتضی آوینی بیندازیم تا به وسعت فکری این هنرمند شهید پی ببریم:

 • ای شقایق های آتش گرفته، دل خونین ما شقایقی است که داغ شهادت شما را برخود دارد، آیا آن روز نیز خواهد رسید که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟
 • زندگی به خون وابسته است و پیکر تاریخ، بی خون خدا، مرده ای بیش نیست و سر مبارک امام شهید بر فراز نی رمزی است میان خدا و عشاق، یعنی که این است بهای دینداری.
 • ای شهید، ای آنکه بر کرانه ازلی و ابدی وجود برنشسته ای، دستی برآر و ما قبرستان نشینان عادت سخیف را نیز از این منجلاب بیرون کِش.
 • گویند شهادت شوق عروج و برترین معراج عشق است چنانچه در سخنان روحانی شهید "سردار علیرضا یوسفی امیری" می خوانیم: « خدایا، الهی! من عزیزترین چیز خودم که جانم است را در راهت انفاق می کنم، معبودا معبودا تو را به حق زهرا(ع)... این انفاق را در راهت به احسن وجه قبول بفرما.»

« شایان توجه اینکه آمارها نشان می دهد به نسبت جمعیت، بیشترین آمار شهدا را جامعه روحانیت در خلال هشت جنگ تحمیلی داشته است و قطعا بزرگداشت مقام والای این شهدای فرهیخته از حساسیت های خاصی برخوردار است.»

در بوستان باغ ولایت، گلی خوش بو تر از شهید نیست، مقام معظم رهبری در توصیف مقام شهدا سخنان ارزنده ای را بیان فرموده اند: « شهدا طلیعه دارای تحول باطنی و مجرایی فیضی هستند که رحمت و نصرت خدا را بر ما نازل می گردانند. شهدا علاوه بر مقامات رفیع معنوی که قلم ها و زبان ها از توصیف آن و چشم و دل از مشاهده آن ناتوانند، مشعل دار پیروزی و استقلال ملت هستند و حق بزرگ آنان بر گردن ملت بسی عظیم است. اساسا جهاد واقعی و شهادت در راه خدا جز با مقدمه ای از اخلاص ها و توجهات و جز با حرکت به سمت انقطاع الی الله حاصل نمی شود.»

شهادت نهایت آمال عارفان حقیقی است و چه کسی عارف تر از شهید از این منظر آیت الله بهجت(ره) در شرح مقام شهدا آورده اند: « .. شهادت - اگر حسابش را بکنیم- موجب مسرت است نه موجب حزن؛ این حزنی که در انسان پیدا می شود به خاطر این است که آن شهید رفت و ما ماندیم دیگر فکر این را نمی کنیم که او حالش از حال ما بهتر است ما ناراحتی داریم او راحت است، فکر این را نمی کنیم که الان چه چیزهایی را خدا برای او قرار داده و ما معلوم نیست چه جوری بریم؟ آیا با ایمان می رویم یا نه ؟ او با ایمان رفت و آن هم این جور شهید رفت. باید بفهمیم که شهادت از موجبات سعادت است، هر فردی را بالا می برد اما پایین نمی آورد و این خانه یک خانه ای است که جای ماندن نیست باید در اینجا یک چیزهایی جمع کند برای جای دیگر که زندگی می کند؛ آن وقت آن چیزهایی که جمع می کند آنجا بزرگی اش معلوم می شود، آنجا معلوم می شود که این کافی و وافی است اما اینجا معلوم نیست...»

شاعر مقاومت فلسطین" ابراهیم طوقان" در قصیده شهدا به طور مشروح ویژگی های شهدا را بیان می کند او با وصف دقیق و تصویر زیبای خویش ما را به سوی عواطفی رهنمون می سازد که در درون شهید برانگیخته شده است و به دریافت آن عواطف در میابیم:

شهید به دنبال شهرت نیست و نمی خواهد اسمش برسر زبان ها افتد در حقیقت عنصر فدا شدن که جوهره آن کرامت است وجود شهید را ساخته است، پس به دنبال آن مرگ در راه خدا برایشان آسان می شود آنگاه که مصائب در برابر انسان رو در هم می کشند ، شهید لبخند می زند و آنگاه که ترس به اوج می رسد و وارد معرکه می شود، او خویشتندار و خرمند دریا دل و دارای گام های استوار است.

 هیچ اذیت و آزاری او را از هدفش باز نمی دارد، نفسش در گرو همتش است،همتی که همت های دیگر در مقابلش ساکت می شوند.

او از عنصر جانبازی و از جوهر کرامت است، پاره آتشی از حق است که امت ها را نجات می دهد در راه حق حرکت می کند، برایش مهم نیست که در بند باشد یا دست بسته او تنها در گرو اراده استوار خویش است، ممکن است مرگ بر او حمله ور شود ولی او همواره در گرو زندان است، پس از مرگ با اشک همراهی نمی شود و چه بسا بدون کفن به خاک رود نپرس که جسمش کجاست؟ نامش همواره در دهان روزگار است، او همواره ستاره هدایت است که در تاریکی های غم و اندوه سر زده است، او نور را به چشم هایی فرستاده است که آن چشم ها دیگر خواب را نشناسد او آتش به دل ها فرستاده تا آن دلها دیگر کینه را نشناسند در پایان قصیده چه با شکوه می سراید:

« کدام چهره است که تکبیر گویان وارد آبشخور مرگ شود و روح خویش را به عالم علوی گسیل داشته تا برای جهانیان آواز سر دهد که: من برای خدا و برای وطن هستم.»

ویژگی های شهید و جانباز از دیدگاه " ابراهیم طوقان":

 • دل آرام است، گویی به سان کبوتری سفید به سوی محبوب پر می کشد.
 • فرشتگان و بهشتیان در خدمت اویند.
 • در هر حال سپاسگذار خداوند است.
 • نور خداوندی به او خوش آمد گفته و او را جاودانی می داند که هرگز فناپذیر نخواهدبود.
 • هیچ شخص با ایمانی هر چند به خوبی انجام وظیفه کند به مقام او نمی رسد.
 • عاشقی است که در همه عرصه ها پیروز است.
 • هیچ هراسی در دل ندارد و هیچ عاملی اراده او را راست نمی گرداند.
 • از حسین بن علی بن ابی طالب(ع) پیروی می کند.
 • عاطفه صادق خویش را به دیگران منتقل می کند و مخاطبان را بر می انگیزد
 • وقتی در اثر مسائل و مشکلات همه مردم به ستوه می آیند، او لبخند می زند.
 • خویشتندار، خرمند، دریادل و دارای گام های استوار است.
 • نامش همواره در دهان روزگار است.
 • ستاره هدایت است که در تاریکی های غم و اندوه سرزده است.
 • نوری به سوی چشم ها می فرستد و خواب را از آنها می گیرد، آتشی به دل ها می فرستد و دل ها از کینه توهی می شوند.
 • خودش را وقف خدا و وطن کرده است.
 • درسایه رحمت جاودانی خدای متعال آسایش و عزت همیشگی را به دست آورده است.

در خاتمه باید متذکر شد که از نظر این شاعر" ابراهیم طوقان" ویژگی های شهید و جانباز از یکدیگر جدا نیستند، زیرا هر شهید، پیش از شهادت جانباز بوده و هر جانباز با تمام وجود به سوی شهادت پر می گشاید و این ویژگی ها بهترین پیام برای انسان هایی است که مشتاقند کرامت انسانی خود را حفظ کنند.

منابع:

 1. روایت گر عشق، مروری بر اندیشه های شهید آوینی
 2. قرآن کریم
 3. شهید و جانباز در شعر ابراهیم طوقان ، شاعر مقاومت فلسطین
 4. هفته نام افق حوزه، ویژه نامه روحانیت و دفاع مقدس

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج