آخرین اخبار

تاریخ : 20. ارديبهشت 1394 - 6:08   |   کد مطلب: 24824
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نباید رویه سونوگرافی‌های بی‌رویه عمومیت پیدا کند که متاسفانه در برخی موارد این چنین است، از اقدام برخی خانواده‌ها برای تهیه آلبوم‌های دوره جنینی فرزندانشان انتقاد کرد

به گزارش پایگاه خبری ”زنان کویر ” از یکی از مشکلات کنونی که اکثر زنان باردار از آن گلایه می‌کنند رویه غلط انجام سونوگرافی‌های بی‌رویه در تمام جلسات مراجعه آنان به متخصصان زنان و زایمان است، در حالیکه به زعم گفته متخصصان باتجربه زنان و زایمان امروزه در بین برخی متخصصان زنان و زایمان باب شده است که دستگاه سونوگرافی تهیه کنند و بدون معاینه و فقط از نظر جنبه مالی سونوگرافی زنان را انجام دهند. در حالی‌که استاندارد انجام سونوگرافی در طول حاملگی ۳ بار است و این درحالیست که زنان بسیاری گلایه دارند که از آنان هر ماه سونوگرافی می‌شود که در مجموع با هزینه ایاب و ذهاب بالغ بر یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال می‌شود.

کما اینکه برخی از همین متخصصان زنان و زایمان علت این نابسامانی را منوط بر نظارت بیش‌تر وزارت بهداشت و نظام پزشکی عنوان می‌کنند، درحالیکه در کشورهایی مانند آمریکا حتماً برای انجام روش‌های سونوگرافی افراد باید واحدهای لازم را بگذرانند و این‌طور نیست که فقط به خاطر جنبه مالی دستگاه سونوگرافی خریداری و استفاده شود.

براین اساس سید حسن هاشمی وزیر بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت تسنیم درباره معضلات و مشکلات سونوگرافی‌های نابه جا و بی‌رویه به زاویه‌ای دیگری از این مسئله پرداخت و اظهار داشت: نباید رویه سونوگرافی بی‌رویه عمومیت پیدا کند ولی متاسفانه در برخی موارد این چنین است.

هاشمی ادامه داد: متاسفانه بعضی از مردم آگاهانه این کار را می‌کنند و حتی از دوره جنینی فرزندشان آلبوم درست می‌کنند تا در فایل‌های شخصی خودشان نگه دارند.

وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه نباید سونوگرافی‌های نابه جا و بی‌رویه عمومیت پیدا کند، خاطرنشان کرد: ولی متاسفانه جهت به این سمت سوق پیدا کرده است.

متخصصان زنان حق دریافت پول برای سونوگرافی ندارند

به گزارش تسنیم، در این زمینه محمد جهانگیری معاون نظارت سازمان نظام پزشکی کشور به رسانه‌ها عنوان کرده است که نخستین شرط این است که متخصصان زنان، باید فقط به‌عنوان یک ابزار تشخیصی از سونوگرافی، استفاده کنند و برای بیمار ارجاعی انجام نشود. دوم آنکه در تابلوی خود به هیچ عنوان قید نکرده باشند که سونوگرافی انجام می‌شود چون تبلیغ محسوب می‌شود. سوم آنکه در نسخه هم قید نشود. همچنین بابت سونوگرافی نباید از بیمار وجهی دریافت کنند و در نهایت چون متخصص زنان فقط باید از سونوگرافی به‌عنوان ابزار تشخیصی استفاده کند، نباید گزارشی هم بنویسد. بنابراین، اگر این موارد رعایت نشود تخلف است و چنانچه گزارش تخلفی به ما ارجاع شود، حتماً پیگیری خواهیم کرد.

همچنین در این زمینه محمدحسین میردهقان مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت نیز در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها عنوان کرده است که گزارش سونوگرافی در صلاحیت حرفه‌ای متخصصان زنان نیست و متخصصان زنان که دوره سونوگرافی را گذرانده‌اند می‌توانند از این وسیله در مطب‌ها به‌عنوان ابزار تشخیصی استفاده کنند اما حق دادن گزارش و گرفتن وجه در قبال آن را ندارند چرا که در صلاحیت حرفه‌ای‌شان نیست.

دریافت وجه از سوی متخصصان زنان برای انجام سونوگرافی تخلف است

مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت با انتقاد نسبت به دریافت هزینه‌های گزاف از سوی برخی متخصصان زنان در ازای انجام سونوگرافی، می‌گوید: سونوگرافی برای متخصصان زنان مانند دستگاه فشار خون برای پزشکان است که در قبال استفاده از آن موقع ویزیت نباید وجهی از مراجعان دریافت شود.

در این راستا جلال جلال شکوهی، رئیس انجمن رادیولوژی ایران نیز در این باره به یکی از رسانه‌ها عنوان کرده است که متاسفانه برخی از متخصصان زنان و زایمان بابت سونوگرافی از بیمار وجه دریافت می‌کنند. آن‌هم مبالغی بیش از تعرفه تعیین شده برای انجام سونوگرافی توسط یک رادیولوژیست. نرخ تعرفه مصوب سال ۹۳ برای انجام سونوگرافی معمولی از جنین توسط رادیولوژیست‌ها، ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان است درحالیکه برخی از متخصصان زنان چندین برابر بیش از این مبلغ را از مراجعه کنندگان و بیماران خود دریافت می‌کنند، مثلاً نرخ تعرفه مصوب سال ۹۳ برای انجام سونوگرافی ۳ بعدی از جنین توسط رادیولوژیست حداکثر ۱۲۰ هزار تومان است، در حالیکه برخی از متخصصان زنان گاهی تا ۵۰۰ هزار تومان هم اخذ می‌کنند.

رئیس انجمن متخصصان زنان‌: متخصصان زنان فعلاً پولی نگیرند

در نهایت در این باره اعظم السادات موسوی رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی نیز درباره دستور سازمان نظام پزشکی مبنی بر اینکه متخصصان زنان نباید بابت سونوگرافی از بیمار هزینه‌ای را دریافت کنند، می‌گوید: واقعاً این تصمیم درست و امکان‌پذیر است؟ ما به‌عنوان انجمن متخصصان زنان به این تصمیم‌ها انتقاد داریم البته ما رایزنی‌های لازم را انجام می‌دهیم چرا که سلامت زنان باردار و جنین آنها برای همه متخصصان زنان و مامایی از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما از تمام متخصصان زنان می‌خواهم تا زمانی که تعرفه این کار مصوب نشده است، بابت سونوگرافی وجهی از بیماران دریافت نکنند.

انتهای پیام/س

دیدگاه شما

منهاج
زنان کویر