آخرین اخبار

پژوهشگران پژوهشكده فناوري جنين دانشگاه شهركرد موفق به تعيين جنسيت جنين از طريق نمونه خون مادر در هفته نهم بارداري شدند.

به گزارش پایگاه خبری ”زنان کویر ” به تقل از مشکات برین پژوهشگران پژوهشکده فناوري جنين دانشگاه شهرکرد موفق شدند جنسيت جنين را در هفته نهم بارداري از طريق نمونه خون مادر تعيين کنند.

به گفته‌ي دكتر حسن‌پور رئيس پژوهشكده جنين دانشگاه شهركرد در اين تکنيک با استفاده از روش‌هاي پيشرفته مولکولي، DNA جنيني که به مقادير بسيار ناچيز در خون مادر وجود دارد جداسازي مي‌شود. پس از شناسايي توالي‌هاي اختصاصي مربوط به جنسيت با استفاده از روش Real Time PCR، جنسيت جنين مشخص مي‌گردد. برابر بررسي‌هاي به عمل آمده در پژوهشكده فناوري جنين دام دانشگاه شهركرد، دقت اين روش بسيار بالا بوده و احتمال خطا در آن بسيار اندک است، همچنين خطر آن براي سلامتي مادر و جنين نسبت به روش‌هاي تهاجمي معمول در حد صفر مي‌باشد.

دكتر حسن‌پور ابراز اميدواري كرد: پژوهشكده فناوري جنين دانشگاه شهركرد از اين طريق خدمات ارزنده‌اي به جامعه پزشكي استان چهارمحال و بختياري و مردم كشور ارائه نمايد.

شايان ذكر است تشخيص زود هنگام جنسيت جنين در بيماري‌هاي ژنتيکي وابسته به جنس اهميت فراواني دارد و مي‌تواند در پيشگيري از بيماري‌هاي ژنتيکي در خانواده‌هاي پرخطر نقش بسزايي داشته باشد.

گفتني است پژوهشكده فناوري جنين دانشگاه شهركرد در سال ۱۳۸۲ تأسيس شد و هم‌اكنون با دارا بودن گروه‌هاي پژوهشي سلول‌هاي جنيني، جنين و سلول‌هاي بنيادي، ژنتيك سلولي مولكولي و شيبه‌سازي و حيوانات فراريخته مشغول به فعاليت مي‌باشد.

انتهاي پيام/س

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج