آخرین اخبار

«شهر موش ها2» هم برای بزرگسالان امروز یا همان کودکان دیروز جذاب و یادآور خاطرات کودکی و «شهر موش ها»ی دهه ی 60 بوده و هم برای کودکان امروز شادی آفرین بوده است.

به دنبال بهانه یی بودم تا بچه ها را با پدر و مادرهایشان به سینما بکشانم و حتی برای چند ساعت ارتباط دیالوگی در خانواده برقرار کنم.
این بخشی از سخنان «منیژه حکمت» از تهیه کنندگان فیلم سینمایی «شهر موش ها2» در گفت و گو با ایرنا بود؛ فیلمی که این روزها با استقبال گسترده یی رو به رو شده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زنان کویر، «شهر موش ها2» هم برای بزرگسالان امروز یا همان کودکان دیروز جذاب و یادآور خاطرات کودکی و «شهر موش ها»ی دهه ی 60 بوده و هم برای کودکان امروز شادی آفرین بوده است.
«شهر موش ها2» که هم اکنون در سینماهای تهران و شهرستان ها به نمایش گذاشته شده است، پروژه یی گسترده بوده که برای تهیه ی آن زحمت زیادی کشیده شده و با وجود محدودیت ها و موانع گوناگون، با علاقه و پشتکار دست اندرکاران تهیه و تولید آن، هم اکنون به بار نشسته است؛ به گونه یی که فروش این فیلم در روزهای نخست نمایش در سینماهای تهران، رکوردی بی سابقه را رقم زد و از مرز یک میلیارد تومان گذشت.
منیژه حکمت یکی از تهیه کنندگان «شهر موش ها2» در گفت و گو با گروه پژوهش های خبری ایرنا، رمز موفقیت این فیلم را در همدلی و تعامل حاکم میان دست اندرکاران این طرح و دغدغه یی دانست که گروه «شهر موش ها» برای کودکان داشتند.
حکمت در گفت و گو با پژوهشگر ایرنا ضمن تشریح فرایند تولید این فیلم از ابتدا تا انتها گفت: وقتی می بینم که کودکی برای چهارمین بار پدر و مادر خود را برای دیدن شهر موش ها به سینما کشانده است، انگیزه ی من برای ادامه ی این راه و ساختن پروژه های مشابه زیاد می شود، اما وقتی با درهای بسته در بوروکراسی های اداری و بی مسوولیتی برخی مسوولان رو به رو می شوم انگیزه هایم کم می شود. این شرایط یک حس دوگانه در انسان ایجاد می کند؛ ولی باز تلاش خودم را خواهم کرد.
در ادامه متن کامل گفت و گوی ایرنا با منیژه حکمت آمده است؛
ایده و انگیزه ی ساخت «شهر موش ها2» چگونه شکل گرفت؟
**حکمت: خیلی وقت بود که به دنبال بهانه یی بودم تا بچه ها را به همراه پدر و مادرهایشان به سینما بکشانم و حتی برای چند ساعت ارتباط دیالوگی در خانواده برقرار کنم. دوست داشتم با کشاندن بچه ها به همراه پدر و مادر یا پدربزرگ ها و مادربزرگ هایشان به سینما، فضایی شاد برای خانواده ها رقم بزنم و قطع ارتباط دیالوگی ایجاد شده در خانواده ها را حتی برای چند ساعت از بین ببرم. این قطع ارتباط به دلیل افزایش استفاده از بازی های مختلف کامپیوتری، موبایل ها، تبلت ها و شرایط اقتصادی سختی که پدر مادرها را مجبور به گذراندن ساعت های طولانی خارج از خانه کرده است، بوده است.
سال ها در این فکر بودم که آیا می شود یک بار دیگر با ساختن فیلمی جذاب برای کودکان رابطه یی دو طرفه میان بچه ها و پدر و مادرهایشان در یک فضای شاد شکل بگیرد. فقط با شکل گرفتن دیالوگ و ارتباط دو طرفه است که بسیاری از مشکل های موجود در بطن خانواده و جامعه برطرف خواهد شد.
قدم نخست برای اجرای این ایده چه بود؟
**حکمت: چندین سال نتوانستم فیلمنامه ی خوبی که من را برای ساخت یک طرح مهم برای کودکان قانع کند پیدا کنم. همیشه به خانم «مرضیه برومند» که در عرصه ی فیلم و سینمای کودک نقش ارزنده یی ایفا کرده است مشورت می کردم و می پرسیدم که باید چه کنیم؟ تا اینکه آقای «علی سرتیپی» پیشنهاد «شهر موش ها2» را دادند. البته خانم برومند در آغاز اکراه داشتند و درباره ی آینده ی کار نگران بودند. من به او گفتم تمام تلاش خودمان را می کنیم که بتوانیم کار متفاوتی را ارایه دهیم. مشکل هم زیاد داشتیم به خصوص در زمینه ی سرمایه و حامیان مالی. اما در نهایت سرمایه ی این طرح تامین شد و با همکاری و همدلی تمامی افراد در گروه «شهر موش ها»، مشکلات آرام آرام حل شد.
چگونه توانستید نظر حامی مالی را جلب کنید؟
**حکمت: باید از حامیان مالی ساخت «شهر موش ها» تشکر کنم. از گروه مالی «گردشگری» که به ما اعتماد کردند و با حضور خود در این طرح به ما یاری دادند. همچنین باید از حامیان مالی دیگر مانند «کرمان موتور»، شرکت بهداشتی «تاژ» و شرکت «مینو» تشکر کنم که با همدلی و حس نوستالژی به حمایت و کمک ما آمدند. البته ناگفته نماند که متقاعد کردن حامیان مالی برای همکاری با ما کار سختی بود، اما در نهایت این اطمینان ایجاد شد و کار متفاوتی نیز رقم خورد.
راهبرد من از آغاز طرح «شهر موش ها» این بود که بتوانیم با تولید یک کار خوب، صنعت و هنر را به هم گره بزنیم و پیوند دهیم. پیوند میان صنعت و هنر می تواند به تولید محصولات فرهنگی فاخر کمک برساند و این گام مهمی در مسیر فرهنگ سازی خواهد بود. در مقابل تقویت فرهنگ و فرهنگ سازی در جامعه نیز می تواند بر روی صنعت و کل اقتصاد تاثیر مثبت بگذارد. پس این دو رابطه ی تنگاتنگی با هم دارند.
به هر حال حامیان مالی در تولید این پروژه به ما اعتماد کردند و خوشبختانه اعتماد آنها درست بود و این اتفاقی که اکنون برای فیلم در سطح ایران افتاده است، نشانه ی درستی این اعتماد است. برای هیچ کس قابل باور نیست که ما بعد از چند دهه با چنین اکران بی سابقه یی در سینما رو به رو شدیم. بدون تردید پیوند شکل گرفته میان صنعت و هنر در رقم خوردن چنین اتفاقی در سینمای ایران تاثیر مهمی داشته است.
به غیر از حامیان مالی فیلم عملکرد سایر عوامل فیلم را چگونه ارزیابی می کنید؟
**حکمت: ما در تولید «شهر موش ها2» از تمام پتانسیل های موجود استفاده کردیم. مثلا برای ساخت عروسک ها از عروسک سازهای درجه ی یک ایران کمک گرفتیم. در مورد گروه صدا پیشه ها و عروسک گردان ها نیز شرایط به همین صورت بود. تمام گروه با ما همکاری خوبی داشتند. ما حدود دویست نفر عروسک گردان داشتیم.
مهمترین ویژگی پروژه ی «شهر موش ها2» از نظر شما چیست؟
**حکمت:کارآفرینی ایجاد شده در طرح «شهر موش ها2»، یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن بود. کار آفرینی که در این پروژه صورت گرفت بسیار عجیب بود. بر اساس آخرین آماری که از عوامل فیلم به دست آمده است، به طور تقریبی 3 هزار تَن برای تولید درگیر کار بودند و هم اکنون در اکران نیز بالغ بر هزار نفر با ما همکاری دارند.
ما برای بخش تبلیغاتی «شهر موش ها2» هم از کمک خانواده ها و افرادی که متقاضی کار هستند، مانند زنان سرپرست خانوار بهره می گیریم. با توجه به این موضوع آن تعهد و اعتقادی که در ارتباط با کارآفرینی داشتیم در این طرح از ابتدا تا انتهای کار جاری بود.
در کنار کارآفرینی، بحث آموزش نیز مطرح بود. بسیاری از دانشجویان رشته های مختلف هنری در این کار با ما همکاری داشتند و آموزش عملی دیدند.
مدرن بودن و بهره مندی از استانداردهای جهانی از دیگر ویژگی های مهم طرح «شهر موش ها2» بود. همچنین پیوند صنعت و هنر که در این کار نمود برجسته یی داشت، سومین رکن مهم در تولید «شهر موش ها2» بود.
ارزیابی شما از وضعیت اکران فیلم چه بوده است؟ آیا استقبال مردم، طبق انتظارهای شما بود؟
**حکمت: فیلم تا این لحظه رکورد خود را زده است. چنین استقبال بی نظیری از سینما سال های سال نبوده است. من در سال های اخیر بارها اشک سینماگران از پر نشدن سالن های سینما را دیده ام. پر شدن سالن های سینما اتفاق خوبی است که در پروژه ی «شهر موش ها2» افتاد. تنها در این صورت است که سینما در سبد کالای خانواده قرار می گیرد.
از وضعیت اکران فیلم در شهرستان ها رضایت دارید؟
**حکمت: بنده در این ارتباط انتقادهای را به برخی مجموعه های دولتی دارم. من 6 ماه دنبال روزنه یی می گشتم که فیلم برای بچه های محروم و بچه هایی که در شهرهای حاشیه یی زندگی می کنند، پخش شود و در این زمینه تلاش ها و رایزنی های بسیاری کردم اما متاسفانه هیچ مکان فرهنگی در این شهرها وجود ندارد. من بارها این موضوع را گفته ام بلکه گوش شنوایی پیدا شود و این مشکل ها را حل کند.
کل استان سیستان و بلوچستان فقط یک سینما با ظرفیت 200 یا 300 نفر در شهر زاهدان دارد و هیچ مرکز فرهنگی در این استان نیست. الان که این پروژه ی ملی تعریف شده است و می خواهد شادی، نشاط، انرژی و امید را به جامعه تزریق کند مسوولان باید کمک و همکاری کنند.
ایران فقط تهران نیست؛ ایران استان ها و شهرهای بزرگ دیگری با جمعیت های چشمگیر دارد و ما باید نگران بچه های ایران در تمامی کشور نزدیک به 80 میلیونی خود باشیم.
این نگرانی، رسالت ما و تعهد ما و رسالت دولت و تعهد دولت و تمام ارگان هایی است که بودجه های فرهنگی دارند. بخش خصوصی به تنهایی نمی تواند این تعهد را که نیازمند بودجه های کلان است، بر عهده بگیرد. به همین دلیل ما از نهادها یاری می خواهیم. از استانداری ها و از تمام مجموعه ها و سازمان های فرهنگی که بودجه های خوبی نیز در اختیار دارند کمک می خواهیم تا این شادی را برای تمام بچه های ایران به ارمغان بیاوریم.
دراین ارتباط چه اقدام ها و چه پیشنهادهایی ارایه کرده اید؟
**حکمت: بنده ماه گذشته در ملاقات با «علی اصغر فانی» وزیر محترم آموزش و پرورش، پیشنهاد دادم امکانی را فراهم کنند که بتوانیم تمام دانش آموزان ایران را برای دیدن «شهر موش ها2» به سینما ببریم و در شهرهای کوچک که هیچ نوع مکان فرهنگی وجود ندارد، با فراهم کردن نمایشگرهای بزرگ، فیلم را برای کودکان به نمایش بگذاریم؛ اما بر خلاف نظر مثبت صریحی که ایشان در آن روز در ارتباط با پیشنهاد من داشتند، هنوز پاسخ مکتوبی از ایشان نگرفته ام.
ما با ساماندهی گروهی با عنوان گروه «جشن موش ها» به همراهی تعدادی عروسک و عروسک گردان و گروه های نقاشی و کاردستی می توانیم این فیلم را میهمان بچه ها در مناطق محروم کنیم. ما می توانیم با اعزام گروهی بالغ بر 200 نفر این کار را در تک تک شهرها و شهرستان ها به اجرا بگذاریم و یک روز شاد را برای بچه های آن شهرها رقم بزنیم، اما چنین کاری همیاری می خواهد و بدون همیاری امکان پذیر نیست.
با توجه به مشکل هایی که در ساخت پروژه ی «شهر موش ها2» داشتید، آیا انگیزه ی همکاری در پروژه های مشابه در آینده را دارید؟
**حکمت: وقتی می بینم که کودکی برای چهارمین بار پدر و مادر خود را برای دیدن فیلم به سینما کشانده است، انگیزه ی من برای ادامه ی این راه و ساختن کارهای مشابه زیاد می شود. اما وقتی با درهای بسته در بوروکراسی های اداری و بی مسوولیتی برخی مسوولان رو به رو می شوم، انگیزه هایم کم می شود؛ این شرایط یک حس دوگانه در انسان ایجاد می کند. ولی باز تلاش خودم را خواهم کرد. «شهر موش ها2» انرژی زیادی برد و ما نزدیک به سه سال درگیر آن بودیم و هنوز هم این درگیری ها ادامه دارد ولی امیدواریم که یاری و مدد مسوولان بتواند اتفاق های مشابه و حتی بهتر را در آینده رقم بزند.
منبع:ایرنا
انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج