آخرین اخبار

تاریخ : 17. دى 1392 - 17:57   |   کد مطلب: 13023
بازار بزرگ کرمان که یکی از بزرگترین مجموعه‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شود، طولانی‌ترین راسته بازار ایران نیز به حساب می‌آید

به گزارش خبرگزاری شاخه یاس:

راسته بازار، بازار ارگ، چهارسوق گنجعلیخان، بازار اختیاری، بازار وکیل، بازار مظفری، بازار قلعه، بازار مسگری، بازار کلاه مال ها، بازار کفاش ها، بازار حاج آقا علی، بازار زرگری یا ابراهیم خان و بازار عزیز.

بازار بزرگ کرمان که یکی از بزرگترین مجموعه‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شود، طولانی‌ترین راسته بازار ایران نیز به حساب می‌آید. مجموعه ای که دیگر از آن تنها نام بازار "کرمان" باقی مانده.

IMG_0650هر بخش از بازارکرمان در زمان یکی از فرمانروایان این شهر ساخته شده و به خاطر برخی ویژگی‌هایش در ایران منحصر به فرد و دارای شهرت جهانی است.

این بازار که به بازار گنجعلی‌خان نیز شناخته می‌شود، یکی از مهمترین مراکز تاریخی و همچنین تجاری کرمان است به طوری که بیش از 60 درصد آثار تاریخی این شهر را در خود جای داده است.

 

IMG_0659

بازار بزرگ  کرمان از بازارهای متفاوت چون بازار گنجعلی‌خان، بازار اختیاری، بازارقیصریه زرگری، بازار مسگرها، بازار کفاش‌ها، بازار کلاه مال‌ها، بازارآهنگری، بازار عزیز، بازارعطاران، بازار مظفری، بازار قدمگاه، بازار قلعه محمود و بازار قلعه تشکیل شده است.

 

IMG_0661

از دیگر بخش‌های بازار کرمان چهارسوق‌هایی است که این بازار را به دیگر بازارهای فرعی ارتباط می‌دهد؛ نظیر چهار سوق گنجعلی‌خان که محل تقاطع دو راسته بازار است و در گذشته این چهارسوق یکی از پرترافیک ترین نقاط تجاری شهر کرمان بوده است.

 

IMG_0665

در امتداد بازار کلاه مالی در ضلع شمالی میدان گنجعلی‌خان راستة مسگری شمالی وجود دارد

 

IMG_0678

پس از بازار کلاه مال‌ها مجموعه و بازار زیبای ابراهیم خان قرار دارد. مجموعه ای که تمامی شکوه و اعتبار راسته شمالی بازار متعلق به آن است. مجموعه ابراهیم خان مشتمل بر مدرسه و خلوت حمام و قیصریه و آب انبار است.

IMG_0668

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج