آخرین اخبار

مسائل و مشکلات موجود در حوزه ازدواج ایجاب می کند که فرهنگ سازی گسترده و موج آفرینی فراگیری برای الگوسازی صحیح و شناساندن سبک زندگی اسلامی در جامعه انجام شود.

به گزارش خبرگزاری شاخه یاس:

indexمسعود امینی با بیان این مطلب افزود: هیچ زوجی از ابتدا مایل به طلاق و جدایی نیست؛ اما عدم شناخت و آگاهی زوجین از مسائل بعد از ازدواج و سطح نگری به زندگی زناشویی و کوچک شمردن مشکلات باعث شده تا بیش از سی درصد طلاق‌ها در سال اول و بیش از پنجاه درصد در پنج سال اول ازدواج اتفاق بیفتد.

وی تصریح کرد: مسائل و مشکلات موجود در حوزه ازدواج از جمله افزایش ناسازگاری میان زوجین، مشکل در روابط با خانواده‌ها، انتظارات غیر معقول از یکدیگر و به دنبال آن مشکلات اجتماعی و فرهنگی این ضرورت را ایجاب می‌کند که فرهنگ سازی گسترده و موج آفرینی فراگیری برای الگوسازی صحیح و شناساندن سبک زندگی اسلامی در جامعه انجام شود.

امینی ادامه داد: به نظر می رسد در فرایند ازدواج، این فرهنگسازی و تغییر در باورها و ارزش‌های اجتماعی است که می‌تواند نقش موثرتری در پایداری ازدواج داشته باشد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان با اشاره به برگزاری آزمایشی طرح آموزش زوج‌های جوان در سراسر کشور، اظهارکرد: تقویت بنیان خانواده در جامعه و ارتقای سطح سلامت خانواده‌ها با فراگیری مهارت‌های دینی و ارتقای کیفی ازدواج در جامعه و نسل جوان، فرهنگ سازی و تقویت هر چه بیشتر الگوی ازدواج با بینش اسلامی و اطلاع رسانی و افزایش آگاهی‌های مورد نیاز زوجین جوان در موضوع روابط آنها و تحکیم بنیان خانواده از اهداف این طرح هستند.

وی افزود: این طرح آموزشی ۳۰ شهریورماه امسال به ادارات ورزش و جوانان سراسر کشور ابلاغ شده است و روابط فرهنگی زن و شوهر، اصول روابط اقتصادی زن و شوهر، حقوق و روابط متقابل زن و شوهر، روابط زناشویی و تنظیم خانواده، آموزش اخلاق در خانواده و زندگی مشترک، آموزش احکام مرتبط، ضرورت فرزندآوری و اصول تربیت فرزند و والدین و فرزندان از جمله عناوین و موضوعات آموزشی مد نظر در طرح هستند.

امینی تاکید کرد: خرده فرهنگ‌ها و فرهنگ‌هایی را در استان‌ها داریم که می بایست در آموزش‌های استانی بومی سازی شده و مطابق الگوی اسلامی – ایرانی، مورد توجه و ملاحظه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده درباره علت انتخاب مساجد برای اجرای این طرح، گفت: در فضای اقتصادی کنونی باید دولت را درک کنیم و هزینه طرح‌ها را کاهش دهیم. مساجد، حسینیه‌ها، فرهنگ سراها و پارک‌ها قابلیت حضور جمعیتی دارند که اگر بتوانیم آنها را مدیریت کنیم بسیار مثمرثمر خواهد بود.

وی تصریح کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری نسبت به توجه به نماز و ائمه جمعه و جماعات و همچنین براساس این اصل که مساجد در بین خانه‌ها سهل الوصول و در بین مردم مورد اعتماد هستند و از سوی دیگر هزینه مکان پایین می‌آید، به عنوان مبداء طرح انتخاب شده‌اند؛ البته مسئولان برگزار کننده در انتخاب فضاهای عمومی دیگر آزاد هستند.

امینی، جامعه هدف طرح را زوجین جوانی دانست که از ازدواج آنها بیش از پنج سال سپری نشده باشد و گفت: شرکت سایر زوجین و جوانان در این کلاس‌های آموزشی بلامانع است. این طرح توسط ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها با همکاری حوزه علمیه برگزار می شود. مربیان از بین طلاب و اساتید متخصص حوزوی، روانشناس و مشاور خانواده که دارای مجوز از سازمان نظام باشند انتخاب می شوند و این طرح در راستای وظایف تحکیم و تعالی خانواده است که بر دوش دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده قرار دارد.

وی با اعلام خبر پرداخت اعتبار به استان ها برای اجرای این طرح اظهار داشت: استان هایی که فاز اول را اجرا کرده و بازخورد مثبت و منفی و تغییرات مدنظر خود را در قالب گزارشی کامل به ما اعلام کردند، آمادگی داریم پرداخت‌ها در فازهای دوم و سوم را برایشان انجام دهیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی ازدواج و تعالی خانواده وزارت ورزش و جوانان در پایان با بیان اینکه معاونت امور زنان ریاست جمهوری از این طرح استقبال کرده است، گفت: این معاونت آمادگی خود را جهت همکاری در این طرح اعلام کرده است. همچنین ما آماده همکاری امور مساجد و دیگر نهادهای مرتبط در این طرح کشوری هستیم.

منبع:طنین یاس

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج