آخرین اخبار

100 روز از آغاز به کار دولت یازدهم می‌گذرد این در حالیست که حوزه زنان و جوانان با توجه به اینکه مسئولانشان در اواخر فرصت 100 روزه با دست خالی به استقبال صدمین روز دولت تدبیر و امید می‌روند

به گزارش خبرگزاری شاخه یاس:

zanan.fraction.orig ۲۴ مرداد بود که هیات دولت تشکیل شد، اما جای چند وزیر و معاون از جمله وزیر ورزش و جوانان و معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در آن خالی بود. در حالیکه از پیش از تشکیل هیات دولت هم نام‌هایی مانند پروین داداندیش، زهرا پیشگاهی فرد،سمیه طهماسبی و… به عنوان گزینه های احتمالی برای تصدی پست معاونت رییس جمهور ایران در امور زنان و خانواده به گوش می‌رسید و فعالان حوزه زنان منتظر بودند روحانی با توجه به شعارهای انتخاباتی‌اش درباره زنان ، معاونش در این حوزه را زودتر مشخص کند اما این انتظار به درازا کشید و تصمیم‌گیری رییس جمهور در این زمینه حدود دو ماه به طول انجامید.

رییس دولت تدبیر و امید سرانجام ۱۶ مهرماه “شهیندخت مولاوردی” را به عنوان معاون رییس جمهور در امور زنان وخانواده برگزید. بدین ترتیب فردی بر کرسی معاونت امور زنان و خانواده تکیه زد که با موضوعات زنان آشناست و از فعالان این حوزه محسوب می‌شود.

مولاوردی پس از برگزاری مراسم تودیع و معارفه در ۲۲ مهر ماه،کار خود را به صورت رسمی آغاز کرد؛ مراسمی که رنگین کمانی از صاحبان دیدگاه‌های مختلف درباره زنان را در خود جای داده بود. او در اولین اظهارنظری در حاشیه این مراسم درباره لایحه افزایش مرخصی زایمان به خبرنگاران گفت: ممکن است اجرای این لابحه در کوتاه مدت به نفع زنان باشد ولی در دراز مدت به ضرر حضور اجتماعی آنان است، بنابراین لازم است تسهیلات اجتماعی زنان شاغل را افزایش دهیم. همین اظهار نظر باعث شد موجی از انتقادات علیه او را از سوی یک جریان رسانه ای شکل بگیرد.

مولاوردی پس از انتصاب علاوه بر تشکیل کارگروهی برای بررسی موضوع افزایش جمعیت به عنوان یکی از سیاستهای کلی کشور که در یکی دوسال گذشته به شکل پررنگ‌تری مطرح شده، بیش از هر کار دیگری به دیدار با گروه‌ها و افراد مختلف پرداخته است. دیدار با مراجع عظام، اعضای فراکسیون زنان مجلس، شرکت نشست هم‌اندیشی آثار جنگ و خشونت‌های ناشی از افراطی‌گری بر زنان و کودکان منطقه، دیدار با رییس سازمان نشر آثار و مشارکت زنان در دفاع مقدس و دختر امام خمینی(ره) برخی از این دیدارهاست.

با توجه به انتصاب دیرهنگام مولاوردی انتظار می‌رفت که او به سرعت مدیران خود را منصوب و معرفی کند اما با گذشت یک ماه و نیم هنوز این کار انجام نشده است و معاون امور زنان و خانواده ترجیح داده است که چراغ خاموش حرکت کند و مانند سایر اعضای هیات دولت به تدوین گزارش ۱۰۰ روزه بپردازد، هرچند تغییر ساختار مرکز امور زنان و خانواده به معاونت امور زنان و خانواده یکی از دلایل این تاخیر ذکرشده است. اگرچه چارت جدید از سوی معاونت امور زنان و خانواده آماده است اما هنوز دولت آن را تصویب نکرده و انتظار می‌رود که رییس جمهور توجه بیشتری به این موضوع کند.

به گزارش ایسنا، هرچند یک ماه و نیم از انتصاب معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده می‌گذارد و اقدامات این بخش بیشتر در راستای آماده‌سازی زمینه‌های فعالیت، ایجاد هماهنگی و جلب مشارکت گروه‌های مختلف زنان در این عرصه بود. اما انتظار می‌روند در دور جدید فعالیت معاونت امور زنان و خانواده با تدوین و اجرای طرح‌هایی براساس اولویت‌های امروز زنان نسبت به رفع مشکلات و چالش‌های این بخش بروز و ظهور بیشتر داشته باشد و بیشتر وارد کارهای اجرایی و عملی شود.

کارنامه عملکرد صد روزه در حوزه جوانان به دلیل کارت قرمزهای پی‌درپی مجلس به وزرای پیشنهادی ورزش و جوانان چندان مطلوب نیست زیرا در واقع می‌توان گفت که وزیر ورزش و جوانان در هفته پایانی این دوره صد روزه شروع به کار کرد.

محمود گودرزی چهارمین وزیر پیشنهادی بود که رییس جمهور برای تصدی پست وزارت ورزش و جوانان به مجلس معرفی کرد و سرانجام از مجلس در ۲۶ آبان ماه رای اعتماد گرفت. پیش از او رضا صالحی امیری، مسعود سلطانی‌فر و نصرالله سجادی گرینه‌های پیشنهادی روحانی برای این سمت بودند که هیچ یک از آنان موفق به جلب اعتماد نمایندگان نشدند.

با توجه به تاخیر در آغاز به کار این حوزه انتظار می‌روند گودرزی با بهره‌گیری از صاحب‌نظران و کارشناسان زبده اجتماعی و غیرورزشی در بخش‌های مختلف حوزه جوانان عقب‌ماندگی‌های این بخش را جبران کند تا بتواند در ماراتن چهارساله دولت هم‌دوش سایر اعضای کابینه برای خدمت‌رسانی رقابت کند.

منبع:طنین یاس

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج