آخرین اخبار

تاریخ : 19. بهمن 1396 - 11:21   |   کد مطلب: 33377
یک بانوی مبارز کرمانی گفت: باید بگویم من و همه ی انقلابیون هدفمان از شرکت در تحصن ها و مبارزات انقلابی رضای خداوند و عمل به دستورات ولایت فقیه بود و حرکتمان صرفا جنبه ی سیاسی نداشت.

به گزارش زنان کویر ، در دوران مبارزات ستم شاهی ،زنان مبارز در هر کوی و برزن، نقشی بی بدیل را ایفا کردند، حضوری که سبب شد تا پسران و مردان خانواده  را نیز به میدان مبارزه بکشاند.

در این میان شهر کرمان نیز زنان مبارز بسیاری در دامان خود داشت، بانوانی چون مخدره باهنر، فاطمه اسماعیلی،صدیقه  تحصیلی،فخری  کرمانی ، صدیقه جبارپور و بسیاری دیگر که نامشان تا همیشه ی تاریخ جاودان است.

بانوی مبارز انقلابی صدیقه ی جبار پور از جمله بانوانی است که به عنوان یک پیشکسوت در مبارزات انقلابی در کرمان نقش داشته است.او به همراه سه خواهر دیگرش نقشی بی بدیل و همیشگی را به ثبت رساندند.جباپور که اکنون 66 سال سن دارد، فعالیت های انقلابی خود را ناشی از اندیشه ی پدر می داند.

 او در گفتگو با "  زنان کویر " بیان داشت: مبارزات انقلابی ما قبل از سال آغاز شد و زمانی که فعالیت ها و مبارزات تشدید شده بود پا به پای مردم انقلابی در عرصه ی مبارزه و همگام با دیگران بودیم.

جبارپور در خصوص اندیشه های پدرش در رابطه با مبارزه و فعالیت های انقلابی توضیح داد: به واقع فکر ما نشات گرفته از کار پدر و مادرم داشت. پدرم مذهبی بود و بصیرت خاصی داشت و مادرم از کودکی ما را با اشعار پروین اعتصامی و نسیم بهار آشنا کرد و آرام آرام نگاه و نهضت انقلابی در گوش ما زمزمه می شد . به یاد دارم زمانی که رضا شاه روضه خوانی را منع کرده بود ، در خانه ما به صورت پنهانی روضه خوانی برقرار بود.

 مردم با حضور روحانیت در خانه پدرم، با افکار و اهداف ستم شاهی آشنا می شدند و از طرفی در چنین دورهمی هایی  پرچم مخالفت علیه برنامه هایی که برای مردم دیکته می کردند، برافراشته می شد.

صدیقه جبارپور می گوید: در سال 1349 ، تنها نوزده سال داشته که فعالیت های انقلابی اش را آغاز کرد و با حضور آقای محمد تقی فلسفی از تهران به کرمان آمده بود به او پیشنهاد دادند که برای خانم ها کلاس های متعدد از جمله قرآن، تفسیر، عربی و ... بگذارد و در کنار آموزش مسائل اسلامی هسته های گروه ها برای مبارزات انقلابی را تشکیل دهد.

جبارپور در اوج انقلاب بیست و هفت سال سن داشته و به گفته ی خودش « در تمامی مراحل ،عاشقانه و آگاهانه پا به میدان مبارزه گذاشتم».

پا به پای  یکی از خاطرات انقلاب از زبان صدیقه جباپور

یکی از خاطراتم برنامه های تحصنی بود که امام به عنوان یک رهبر آگاه و هوشیار زمینه را برای حضور و آگاهی مردم فراهم می کردند که از اردیبهشت سال 57 آغاز شد.

در ابتدا این گونه بود ، افرادی که مخالف رژیم شاه هستند در یک روز معین  از خانه بیرون نمی آمدند و در واقع تحصن ها در خانه بود، در نتیجه من به عنوان یک معلم وظیفه خود می دانستم و مدرسه نمی رفتم و یا شاهد بودیم که بازارها بسته می شد ، کم کم اینگونه تحصن ها تبدیل شد به تحصن های 48 ساعته و این باعث می شد که جرات در وجود افراد جوانه بزند و رشد کند.

یادم است که در یکی از تحصن ها که در مهرماه برگزار شد امام  (ره) دستور دادند که 24 در مساجد جامعه شهر ها تحصن شود و از عصر پنجشنبه تا عصر جمعه قرار شد که تحصن صورت بگیرد.

باید بگویم من و همه ی انقلابیون هدفمان از شرکت در تحصن ها و مبارزات انقلابی رضای خداوند و عمل به دستورات ولایت فقیه بود و حرکتمان صرفا جنبه ی سیاسی نداشت.

یاد دارم در شب تحصن در مسجد جامع ، دور تا دور مسجد را نظامیان رژیم محاصره کرده بودند، بعد از نماز مغرب و خواندن دعای کمیل، اعلام شد که در صحن مسجد شعار داده شود، یادم است یکی از شعارها در دل شب که بر من تاثیر بسیار گذاشته بود این بود که « یا حجه ابن الحسن عسکری، مرگ بر این سلسله ی پهلوی »...

توصیه بانوی مبارز جبارپور به جوانان

طبق فرموده مقام معظم رهبری الحمدلله  جوانان کنونی افرادی آگاه اند و راه را به لطف خدا خوب پیدا کرده اند اما یک توصیه به جوانان دارم و این که ، حرکت در خط اسلام و ولی فقیه دقیق ترین و سالم ترین راهی است که آدمی می تواند انتخاب کند.

انتهای پیام/

 

 

 

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج