آخرین اخبار

رئیس مرکز کرمان شناسی گفت :زنان کرمانی در طول تاریخ همیشه از پیشتازان و از کسانی بودند که در احقاق حق جامعه و رفع دشواری ها و مشکلات سیاسی پیش گام بودند .

به گزارش زنان کویر ، محمد علی گلاب زاده رئیس مرکز کرمان شناسی در گفتگو با خبرنگار کرمان۱۴۰۰ در رابطه با نقش بانوان در تجمعات و راهپیمایی های زمان انقلاب اظهار داشت : زنان کرمانی در طول تاریخ همیشه از پیشتازان و از کسانی بودند که در احقاق حق جامعه و رفع دشواری ها و مشکلات سیاسی پیش گام بودند .

وی گفت : در گذشته وقتی دولت شوروی می آید و هتاکی هایی را نسبت به مردم ایران انجام می دهد یکی از زنان کرمانی ۲ تن از فرزندان پسر خود را کفن پوشیده و دور شهر کرمان می گرداند و فریاد می زند ای مردم اگر این ۲ فرزند من برای دفاع از حیثیت و شرف ایرانی با شوروی نجنگیدند شما حق دارید هر دو آن ها را در میدان شهر گلوله باران کنید .

رئیس مرکز کرمان شناسی خاطر نشان کرد : در جایی دیگر وقتی احمدی امام جمعه وقت کرمان به دلیل دادخواهی از مردم کرمان مورد بی مهری و اذیت و آزار قرار می گیرد و در محل فرمانداری کرمان فلک می شود ؛ این هتک حرمت نسبت به یک روحانی و  دستگیری وی سبب شد تا زنان کرمان به پا خیزند و در خیابان های شهر کرمان فریاد بزنند ” اگر مردان ما از خانه بیرون نیایند و حمایت نکنند ، ما خانه ها را بر سر آن ها خراب خواهیم کرد” .

گلاب زاده با بیان این که زنان و بانوان کرمانی در طول سالیان و قرن ها با حضور خود همیشه افتخارآفرین بودند ، عنوان کرد : در روزگار رضاخانی نیز زمانی که مسئله کشف حجاب مطرح می شود ، زنان کرمانی تا آنجا که توانستند مقاومت کردند و به گونه ای عمل کردند تا نیت رضاخان برآورده نشود .

وی ادامه داد : طبق گفته مادربزرگ ها و پدربزرگ ها ، زنان کرمانی برای حفظ حجاب خود مجبور بودند برای رفتن به حمام از پشت بام های خانه ها بروند تا مامورین چادر از سرشان برندارند .

مورخ و تاریخ شناس کرمانی افزود : در جریان انقلاب اسلامی نیز زنان کرمانی همچون بانوان سراسر کشور به پا خواستند تا هویت و ارزش های اسلامی خود را به نمایش بگذارند و عکس های آن زمان خود گویای این است که زنان کرمانی دوشادوش مردان حرکت کرده و از انقلاب دفاع می کردند.

گلاب زاده در پایان ابراز داشت : طبق ضرب المثل های قدیمی پشت هر مرد موفقی یک زن موفقی وجود دارد و در هر انقلاب موفقی در کنار حضور مردان که بنیان گذار و پایه گذار بودند زنان موفقی هم حضور داشتند که آن انقلاب را به ثمر و نتیجه رسانده اند .

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج