آخرین اخبار

تاریخ : 26. دى 1396 - 11:09   |   کد مطلب: 33339
وابستگی های سیاسی پهلوی شایسته تمدن چند هزار ساله ایرانی نبود
رئیس مرکز کرمان شناسی گفت : شاه پاسخ مناسبی به مساعدت ها و هم یاری های ابرقدرت ها می داد بنابراین در آن زمان ما وابستگی ها ، انس و الفت های نامناسبی سیاسی داشتیم که در حقیقت شایسته یک نظام چند هزار ساله ایرانی نبود .

به گزارش زنان کویر ،سید محمد علی گلاب زاده رئیس مرکز کرمان شناسی در گفتگو با خبرنگار کرمان۱۴۰۰  با اشاره به حضور بیگانگان در عرصه سیاست خارجی و داخلی کشور در زمان پهلوی اظهار داشت : این حضور در جامعه ایرانی باعث شد تا فرازهایی به وجود آید لذا زمینه های مناسبی برای زندگی وجود داشت اما این گشایش ها به چه قیمتی و چگونه حاصل شده بود خود یک بحث مفصلی دارد .

وی گفت : در برخی از موارد اظهار نظرهای مقایسه ای انجام می شود ولی نباید از یاد ببریم که در آن روزگاران قدرت ها و ابرقدرت ها تمامی هم و غم خود را معطوف کرده بودند تا زمینه مناسبی برای درآمدها و تاراج ایران به وجود بیاورند بنابراین مجبور بودند فعالیت های مناسبی در همین راستا داشته باشند و نظر جامعه ایرانی را به گونه ای تامین کنند .

رئیس مرکز کرمان شناسی خاطر نشان کرد : در جوار این قضیه شاه هم خود را مسئول می دید که پاسخ مناسبی به این مساعدت ها و هم یاری های ابرقدرت ها بدهد بنابراین در آن زمان ما وابستگی ها ، انس و الفت های نامناسبی سیاسی داشتیم که در حقیقت شایسته یک نظام چند هزار ساله ایرانی نبود .

گلاب زاده با بیان این که در زمان شاه ما از استقلال لازم برخوردار نبودیم ، عنوان کرد : ما درآن زمان بیشترین دستورات را از ابر قدرت ها دریافت می کردیم و آن ها بودند که روی جامعه ایرانی نفوذ داشتند.

وی افزود : امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۲ به مسئله وابستگی ایران و این که اگر هر خارجی در ایران مرتکب جنایتی شود دیگر ایران نمی تواند او را بازخواست کند پرداخت و در واقع نهضت از همین جا شروع شد و تمامی تلاش امام (ره) معطوف بر آن بود که بتواند آن استقلالی را که شایسته یک جامعه است برای کشورمان به وجود آورد .

این مورخ کرمانی ادامه داد : اکنون نظام جمهوری اسلامی پا گرفته و با گذشت ۴۰ سال از این انقلاب طبیعی است که یکسری مشکلات و دشواری هایی وجود داشته باشد حال اگر امروز بیاییم و شانه زیر بار همان تعهدات گذشته بدهیم و آن وابستگی ها را حفظ کنیم طبیعی است که ما هم باز از آن دشواری ها عبور خواهیم کرد اما به راستی رسالت جمهوری اسلامی این بوده است و چه اصراری بر انقلاب در کشور و ایجاد دگرگونی بوده است .

گلاب زاده در پایان توضیح داد : بنابراین در زمان شاه شاید امکانات رفاهی در برخی موارد بیشتر بود و زمینه های مناسب زندگی فردی و خانوادگی کمی بهتر بود اما همه این ها به قیمتی بود که امروز دیگر هیچ کس دلش نمی خواهد آن راه را ادامه دهد و به آن چه در گذشته وجود داشته برگردد .

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج