آخرین اخبار

تاریخ : 10. مهر 1396 - 11:20   |   کد مطلب: 33126
مرگ خاموش زیبایی پوست با مصرف دخانایت و الکل
در گفت وگو با کارشناس تغذیه مطرح شد:
مرگ خاموش زیبایی پوست با مصرف دخانایت و الکل
یک کارشناس تغذیه بی خوابی، استرس، مصرف دخانیات، الکل و آلودگی های محیطی به عنوان دشمنان سلامتی پوست نام برد و اظهارداشت: حداقل سه روز در هفته انجام فعالیت های ورزشی را برای حفظ سلامت پوست و موی افراد توصیه می کنیم.

به گزارش زنان کویر ، اشرف محبی، کارشناس تغذیه در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی طنین یاس با اشاره به اینکه مطالعات نشان می دهند که تغذیه صحیح و مناسب در سلامت، جوانی و شادابی پوست تأثیر زیادی دارد، اظهارداشت: عواملی مختلفی از جمله عوامل ژنتیکی و محیطی در طی سالیان متوالی موجب تغییراتی در پوست می شوند که شامل چین و چروک، تیرگی و عدم شفافیت پوست می شود.

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه عوامل محیطی نیز چون نورخورشید، مصرف دخانیات، الکل، استرس، آلودگی ها و .. نیز در سلامت و زیبایی پوست تأثیرگذارند، افزود: آنتی اکسیدان ها یکی از مواردی هستند که در حفظ سلامتی پوست اهمیت دارند.

 

وی بیان کرد: آنتی اکسیدان ها از اثرات مخرب نور خورشید روی پوست محافظت می کنند و چین و چروک پوست را به تعویق می اندازند. آنتی اکسیدان ها منجر به خنثی شدن رادیکال های آزاده شده بنابراین کمتر رادیکال های آزاد به ریشه و ساقه مو  آسیب می زنند.

محبی در ادامه اثرات تغذیه نامناسب بر روی پوست را قابل رفع با هیچ کرم شفاف و لطیف کننده ای ندانست و افزود: سلول های پوست نیز مانند سایر سلول های بدن  از طریق غذا تغذیه می شوند. پوست به کلیه مواد مغذی از جمله ویتامین، مواد معدنی و اسیدهای آمینه نیاز دارد که از طریق غذا باید تأمین شود.

این کارشناس تغذیه با بیان اینکه تغذیه روی مکانیسم های پیری و فرایند تشکیل چین و چروک مؤثر است و موجب به تعویق افتادن آن می شود، اظهارداشت: مصرف میوه ها و سبزی های تازه، لبنیات، آجیل، تخم مرغ، غلات سبوس دار، حبوبات و آب فراوان موجب می شود که چین و چروک پوست کمتر و دیرتر ایجاد شود.

وی تأکید: مصرف روغن ها و غذاهای سرخ شده و شیرینی ها موجب چین و چروک پوست می شود و شفافیت پوست را از بین می برد.

محبی بیان کرد: کمبود مواد غذایی همچون ویتامین A و ویتامین های K- E-C-B نیز موجب آُسیب های پوستی می شود. ویتامین   E-Cبه دلیل اینکه دارای خواصی آنتی اکسیدانی هستند یکی از مؤثرترین ویتامین های مناسب برای پوست هستند.

این کارشناس تغذیه ، هویچ، اسفناج، گوچه فرنگی، زردآلود، طالبی را منابع غنی آنتی اکسیدان برشمرد و افزود: گوشت به خصوص گوشت قرمز، جگر، حبوبات، اسفناج و کاهو .. حاوی آهن است که این مواد می توانند در رشد و رویش مو و تقویت آن بسیار مؤثر باشند.

وی از بی خوابی، استرس، مصرف دخانیات، الکل و آلودگی های محیطی به عنوان دشمنان سلامتی پوست نام برد و اظهارداشت: حداقل سه روز در هفته انجام فعالیت های ورزشی را برای حفظ سلامت پوست و موی افراد توصیه می کنیم.

محبی در پایان گفت: مصرف مکمل های غذایی به هیچ وجه جایگزین مواد غذایی طبیعی نشده و در صورتی که تغذیه بطور صحیح و اصولی انجام شود نیاز به مصرف هیچ گونه قرص و دارو برای جبران کمبودهای تغذیه ای نیست .

انتهای پیام/ 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج