آخرین اخبار

در تقویم عمومی کشور، 21 مرداد به عنوان روز ” حمایت از صنایع کوچک” نامگذاری شده است، فعالیت های اقتصــادی و تولیدی کوچک و متوســط از اهمیت بالایی در اقتصاد کشورهای مختلف برخوردار اســت.گردش چرخ اقتصادی کشورها با همراهی همین صنایع کوچک میسر خواهد شد و البته زنان در سالهای اخیر توانسته اند گام های موثری در این زمینه بردارند.

به گزارش زنان کویر ، سهیلا خدادای بانویی است از خطه ی کرمان، شهرستان رابر  که با کارگاه عرقیات گل و گیاهان دارویی توانسته گامی هرچند کوچک از اقتصاد استان کرمان را بردارد او متولد 43 است و پانزده سال به این کار مبادرت دارد.

عرق گیاهانی از جمله گل محمدی، نعنا، پونه، بومادران، کاسنی، شاتره، نسترن، آویشن و بیش از چهل گیاهان دیگر  در این کارگاه دویست متری گرفته می شود.

بانوی کارآفرین نمونه شهرستان رابر: برای انجام هر کاری اراده بیش از سرمایه ارزش دارد

او در گفتگو با " زنان کویر " در خصوص دلایل گرایش به عرق گیری گل ها و گیاهان داروئی گفت: از آنجا که رابر دارای گیاهان داروئی فراوانی است و خود من نیز به این کار علاقه فراوان داشتم تصمیم گرفتم به این کار روی آورم البته در این راه همسر و فرزندانم نیز مرا همراهی می کنند.

خدادای ادامه داد: بیست نفر مستقیم و حدودا پنجاه نفر غیرمستقیم در این کارگاه مشغول به کار هستند.

وی در خصوص بازار فروش محصولاتش گفت: خوشبختانه در کرمان دارای یک باب مغازه هستم که توسط فرزندانم اداره می شود و البته شهرستان های متعددی از جمله سیرجان، رابر، رفسنجان، بافت و ... و همچنین مسافران شهرستان رابر خریداری محصولاتمان هستند.

این کارآفرین نمونه شهرستان رابر در خصوص حمایت مسئولین از کارگاهش اظهار داشت: متاسفانه حمایتی از مسئولین نشدم و تنها توانستم یک وام از طریق جهاد کشاورزی دریافت کنم و دیگر هیچ.

خدادای در خصوص مشکلاتش گفت: ابتدای راه مجبور بودم با کپسول و پیک نیک کار کنم و حتی به دلیل نداشتن دیگ بسیاری از گیاهان و گل خراب می شدند اما ایستادم و ادامه دادم.

این بانوی کارآفرین نمونه شهرستان رابر در پایان گفت: برای انجام هر کاری باید اراده داشت ، اعتقاد دارم اراده در انجام هر کاری بیش از  سرمایه ارزش دارد و بی شک نگرانی وجود دارد اما نباید ناامید شد و با توکل به خداوند باید راه را ادامه داد.

یک بانوی کارآفرین کرمانی:در ابتدای راه،بیش از چهارده ساعت در کارگاه فعالیت داشتم

اشرف ابراهیمی بانویی که با برپایی یک کارگاه شیرینی پزی صنعتی توانسته دستی بر اقتصاد شهرمان کرمان داشته باشد.10 سال است کارگاهش در شهرک صنعتی شماره یک کرمان جان دارد و نفس می کشد. کماچ سهن، کلمپه و قطاب محصولاتی است که کارگاه او تولید می کند.

ابراهیمی در گفتگو با " زنان کویر " گفت: پیش از این در شهر کرمان و در مغاره ای که کرایه کرده بودم به چنین کاری مشغول بودم.

وی در خصوص دلیل گرایشش به شیرینی پزی بیان داشت: از کودکی می دیدم که مادرم شیرینی های سنتی می پزد و من گاه نظاره گر بودم و گاه نیز به او کمک می کردم اما بعد از ازدواج و با ورشکست شدن همسرم در کار تولیدی اش  عزمم را جزم کردم و به چنین کاری روی آوردم.

این بانوی کارآفرین کرمانی ابراز داشت: در ابتدای راه با مشکلات بسیاری روبرو بودم،از آنجا که همسرم ورشکست شده بود و دارای چک برگشتی بود دریافت وام، وصول چک و... بر عهده ی خودم بود.

ابراهیمی ادامه داد: در ابتدای کار با سه کارگر شروع به کار کردم ولی از آنجا که  مشکلات اقتصادی فراوانی داشتم مجبور بودم بعد از رفتن این سه کارگر خودم به کار ادامه دهم و روزانه بیش از چهارده ساعت در کارگاه مشغول به کار شوم، چون گام های اولم بود از سویی مخارج خانه بالا بود و از سویی دیگر شناختی از بازار نداشتم از این رو با مشکلات عدیده ای روبرو بودم اما مطمئن بودم خداوند به انسان ها یاری می رساند و باید در این راه محکم بود.

 

وی اظهار داشت: ایمان دارم که خداوند به انسان ها کمک می کند و هر کس که دست بر زانوی خود بزند و بلند شود ادامه ی راه خداوند او را یاری خواهد رساند ، برای مثال،من در شش ماه اول شروع کارم حتی توان پرداخت اجاره ی مغازه ام را نداشتم ، از آنجا که به خداوند اعتقاد داشتم ادامه دادم و اکنون چند خانواده از طریق این کار خانه شان را اداره می کنند.

ابراهیمی در خصوص تعداد افرادی که اکنون در کارگاهش به کار گرفته، توضیح داد: من، همسرم و دو فرزند پسرم در این کارگاه کار می کنیم البته به غیر از خانواده ام حدودا دوازده نفر دیگر نیز در این کارگاه فعالیت دارند که البته در فصل پائیز و زمستان که کار بیشتر است ، افراد بیشتری را به کار می گیریم.

این بانوی کارآفرین در رابطه با حمایت مسئولین از اقدامات وی گفت: بی شک اگر حمایت مسئولین وقت سازمان صنعت، معدن و تجارت نبود نمی توانستم بدین جا برسم، حمایت آنان با دادن وام ها متعدد، زمین با پرداخت اقساطی بود که گام های مرا محکم تر و استوارتر ساخت.

انتهای پیام/

 

 

 

 

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج