آخرین اخبار

متاسفانه باید گفت گاهی اوقات برخورد مردم و مسئولین با خبرنگاران بسیار بد بوده که باعث تاسف است ، این سوالی که خبرنگار از یک مسئول می کند سوال خودش نیست بلکه او به نمایندگی از یک گروه یا اکثر مردم جامعه خواستار پاسخ این سوال است وهدف فقط اطلاع رسانی و روشنگری است.

به گزارش زنان کویر ،  مژده مهدوی خبرنگار صدا و سیماست که از سال ۷۵ با گویندگی و گزارش در رادیو و تلویزیون کار خود را شروع کرده و  کار را به طور حرفه ای از سال ۸۷ شروع آغاز نموده است.

مابقی صحبت ها را از زبانش خودش می خوانید:

تلاش بی وقفه خبرنگار بدون هیچ چشمداشتی

وی از مشکلات این حرفه می گوید: چیزی که بسیار تاسف بار و آزار دهنده  است وضعیت بیمه و درآمد خبرنگاران می باشد خبرنگارانی که در طول شبانه روز کار می کنند و اینکه برای آنان ساعت کاری مشخصی نیست.

و هر گاه کسی حقی طلب می کند خبرنگار در آنجا حضور پیدا کرده  و سعی دارد که صدای آنان را به گوش مسئولان برسانند،  اما هیچگاه کسی نبوده تا از درد دل خبرنگار با خبر شود و از سختی کارش سوال کند.

متاسفانه بسیاری از خبرنگاران هستند که از این دفتر به آن دفتر مسئول، از این جلسه به آن جلسه از صبح تا شب به همراه مسئولان و پا به پای آنان برای انعکاس اخبار تلاش می کنند، اما وقتی درآمد آنان را در پایان ماه محاسبه می کنی رقمی می شود که شایدخیلی ها برایشان باور کردنی نباشد . واقعا از تمام زندگی خود مایه می گذارد و کسی نیست که برای او وقت بگذارد.

خیلی از همکاران هستند که به صورت شبانه روزی کار و تلاش می کنند و درآمدشان زیر ۷۰۰ هزار تومان است.

نداشتن بیمه و درآمد بسیار پایین معضل ادامه دار خبرنگاران پرتلاش

مهدوی به بیمه خبرنگار اشاره ای می کند و می افزاید: در رابطه با بیمه باید بگویم خبرنگارانی که در نشریات مکتوب و یا خبرگزاریها کار می کنند باید بخشی از هزینه بیمه را خود بپردازند و گاهی اوقات هم شده که مدیر مسئولان به این امر توجه ندارند و اصلا خبرنگار خود را بیمه نمی کنند.

وی همچنین از برخورد بد برخی از مسئولان گلایه دارد و در این رابطه می گوید:  متاسفانه باید گفت گاهی اوقات برخورد مردم و مسئولین با خبرنگاران بسیار بد بوده که باعث تاسف است ، این سوالی که خبرنگار از یک مسئول می کند سوال خودش نیست بلکه او به نمایندگی از یک گروه یا اکثر مردم جامعه خواستار پاسخ این سوال است وهدف فقط اطلاع رسانی و روشنگری است.

اگر این همکاری و ارتباط صمیمانه بین خبرنگاران و مسئولان باشد یکی از مشکلات ما حل خواهد شد.

خاطره شیرین

مهدوی از خاطرات تلخ و شیرین حرفه اش برایمان بیان می کند: خاطره تلخی که با آن مواجه بودم سه سال پیش گزارشی تهیه کردیم در رابطه با سم پاراکوات یک نوع علف کش که بیشتر کشاورزان در جنوب استفاده می کنند، متاسفانه کشاورزان جنوبی عادت دارند که سم ها را در بطری های نوشابه و دلستر می ریزند و آن را در طاقچه های اطاق و در دسترس همگان قرار می دهند، و وقتی فرزندان کوچکشان از راه مدرسه به خانه می آیند به علت بی توجهی و سهل انگاری خانواده فکر می کنندآب است و  آن را سر می کشند و این منجر به فوت بسیاری از فرزندان کشاورزان آن منطقه شده بود که برایم بسیار تاسف برانگیز بود.

خاطره شیرین

همایش سلول های بنیادی برای اولین بار در کرمان و برای درمان بیماری پوستی در یکی از بیمارستان های کرمان برگزار شد و در این بین  یک خانم بیمار داوطلب شده بود که این عمل روی او انجام شود  و من این گزارش را تهیه کردم ؛ بعد از مدتی با پی گیری که از آن خانم بیمار صورت گرفت متوجه شدم که حالش بهبود یافته به نتیجه رسیده است.

وقتی از وی سوال می کنیم که فرق یک خبرنگار نشریه با خبرنگار صدا و سیما چیست؟ ابراز می دارد: تفاوت در این است که خبرنگار صدا و سیما علاوه بر مکتوب کردن گزارش و خبر همزمان با تصویر هم روبروست. ولی یک خبرنگار نشریه کارش راحت تر است و فقط به صورت مکتوب کار را ارائه می کند.

در پاسخ به خبرنگار ما مبنی بر اینکه در تقویم جمهوری اسلامی تنها یک روز به خبرنگار اختصاص داده شده ، شما چه توصیه ای برای هر چه باشکوهتر برگزار شدن این مراسم دارید، اذعان داشت:  علیرغم همه فراز و نشیب هایی که این حرفه دارد همین که می توانی صدای مردم باشی و پی گیر مشکلاتشان و کاری را به سرانجام برسانی این خود جذاب و شیرین است.

البته به نظر من بیشتر به حرفه و شان خبرنگار در طول یکسال اهمیت و بها داده شود و مسئولان و مردم  به او احترام بگذارند و پاسخگوی خوبی برایشان باشند، این امر خبرنگاران را بیشتر خوشحال می کند وتنها اکتفا به یک روز نباشد.

خبرنگاران توقع خاصی ندارند همین که در طول سال پی گیر مطالبات مردم هستند و مسئولان به شان او احترام بگذارند خستگی را از تنشان بیرون خواهد کرد.

سخن آخر

امید آن داریم که در روز خبرنگار  تمامی خبرنگاران دیده و صدایشان شنیده شوند.

و امید آن داریم که جلسه ای و نشستی با حضور مسئولین برپا شود و در آن فقط درد دل خبرنگان گفته و شنیده شود.

منبع: آرمان

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج