آخرین اخبار

تاریخ : 17. مرداد 1396 - 11:59   |   کد مطلب: 32973
سلفی با " موگرینی" زشت، غیرعرفی و خارج از شئونات نمایندگی بود/ نمایندگان سلفی بگیراز ملت عدذرخواهی کنند
لاله افتخاری نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، در خصوص سلفی برخی از نمایندگان مجلس با موگرینی، گفت: این کار بسیار زشت و غیرعرفی و خارج از شئونات نمایندگی مجلس بود، این نماینگان عزت و غرور ملی مردم ایران را خدشه دار و لگدمال کردند باید غذرخواهی کنند.

به گزارش زنان کویر ، حاشیه های سلفی برخی نمایندگان با موگرینی در مراسم روز تحلیف رئیس جمهوری، واکنش های زیادی از اقشار مختلف کشور را در پی داشته است. از هنرمندان گرفته تا دانشگاهیان، از سیاسیون گرفته تا چهره های مختلف فرهنگی و ..

اینکه سلفی با موگرینی را بخواهیم مسئله ای عرفی و حتی کوچک قلمداد کنیم و از این طریق توجیهی ضعیف و سرپوشی گشاد بر عملکرد نادرست نمایندگان که بیشتر آنها را لیست امید تشکیل می دادند بگذاریم، تحقیر دوباره ملتی است که غرورش جریحه دار شده است.

چرا که این مسئله آنقدر حائز اهمیت بوده است که حتی رسانه های خارجی نیز به بازتاب آن پرداخته اند.

دیلی تلگراف نوشت است: تعدادی از نمایندگان مجلس ایران به دلیل رفتار غیر حرفه ای و خلاف شان نمایندگی مورد انتقاد قرار گرفتند. آنها در مراسم تحلیف روحانی، برای سلفی گرفتن با یک مقام اتحادیه اروپا عجله ی بسیاری به خرج دادند.

موگرینی که روسری سفید و سبز بر سر داشت، از جمعیتی که دور او در پارلمان ایران حلقه زدند، غافلگیر شده بود. این اقدام این نمایندگان مورد انتقاد بسیاری از ایرانیان و همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس قرار گرفت.

گاردین نیز نوشت: گروهی از نمایندگان مججلس ایران به دلیل مسابقه گذاشتن بر سر گرفتن سلفی با فدریکا موگرینی مورد انتقاد قرار گفتند. البته در این میان یکی از نمایندگان که با موگرینی عکس گرفته بود، پس از مشاهده واکنش های گسترده منفی مجبور به عذرخواهی از مردم شد.

همچنین، بازفید نوشت: تعدادی از نمایندگان ایران به دلیل هجوم برای گرفتن سلفی با مقام ارشد اتحادیه اروپا به شدت مورد انتقاد قرار گرفتند. این افراد با تلاش بسیار تلاش میکردند تا بتوانند با موگرینی سلفی بگیرند.

این نشریه در ادامه سخنان صادق خرازی را در لزوم آموزش پروتکل ها و تشریفات به نمایندگان مجلس را نقل قول کرد.

چیزی که اهمیت دارد این است که در این روزها توقع می رفت تا نمایندگانی که اقدام به گرفتن عکس سلفی کرده اند ، حداقل از مردمی که با آراء خود آنها را به عنوان نمایندگان شان به خانه ملت فرستاده اند، عذرخواهی کنند، کاری که فقط نماینده مردم شیراز انجام داد.

در این زمینه خبرگار ما گفت وگویی با لاله افتخاری نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی انجام داده است، وی معتقد است: این کار بسیار زشت، غیرعرفی و خارج از شئونات نمایندگی بوده است.

وی با بیان اینکه اقدام صورت گرفته برای هر ایرانی حتی برای کسانی که با انقلاب اسلامی هم چندان سنخیتی نداشته باشند، باعث شرمندگی شده است.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه انداختن عکس با مهمانان و مسئولین کشورهای خارجی زمانی عرفی می شود که توجه داشته باشیم با چه کسی عکس یادگاری می گیرم و در این عکس  با حفظ شئونات نمایندگی حاضر شویم، گفت: عکس ها و لبخندها و هر کنشی که از سوی نمایندگان نسبت به افراد خارجی صورت می گیرد بازتاب و پیام خاصی دارد.

وی عکس انداختن با نمایندگان و افرادی که با کشور آنها تعاملات سازنده داریم را عرفی دانست و گفت: اما در مسئله سلفی با خانم "موگرینی" نوعی هیجان زدگی و کسب فرصت طلایی به نظر می رسد که از نظر هیچ جناح سیاسی پسندیده نیست.

افتخاری با اشاره به اینکه عکس انداختن با نماینده کسانی که تحریم های ظالمانه ای را علیه ملت ایران تدارک دیده و هر روز بر تنگ شدن این تحریم ها می افزایند باعث جریحه دار شدن و لگد مال شدن غرور ملی مردم کشور ما شده است، افزود: هیچ عاقلی این کار را انجام نمی دهد!.

وی حضور مهمان خارجی در مراسم تحلیف رئیس جمهور را وزنه ای برای کشور ما دانست و افزود: حضور موگرینی با توجه به مسائل پیش آمده در خصوص برجام فرصتی بود تا اقتدار ملت و مجلس شورای اسلامی ایران به نمایش گذاشته شود که متأسفانه از دست رفت . 

این نماینده سابق مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه مجلس جای مهمی است و نمایندگان باید در تمام وجوهات رفتارهای خود منش و شأن نمایندگی را رعایت کنند، خاطرنشان کرد: این اتفاق با مقابل دوربین ها صورت گرفت اما ممکن است بدتر از آن در دیدارها، ملاقات ها و سفرهای خارجی نمایندگان رخ دهد که هزینه های بیشتری را بر ملت ایران تحمیل کند، از این رو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باید با دقت بیشتری وارد عمل شود و کنترل بیشتری بر دیدارها و مسافرت های نمایندگان داشته باشد.

افتخاری در پایان خاطرنشان کرد: مردم ما باید در رأی دادن به کاندیداهای خود برای ورود به مجلس دقت بیشتری داشته باشند.

با توجه به آنچه در فضای مجازی، رسانه ها از واکنش ملت ایران نسبت به این موضوع دیده می شود عذرخواهی نمایندگانی که اقدام به گرفتن سلفی کرده اند و بعد رسیدگی این موضوع در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان خواست ملت ایران است.

انتهای پیام/ 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج