آخرین اخبار

تاریخ : 1. مرداد 1396 - 9:11   |   کد مطلب: 32911
دود؛ پرستیژ کاذب بین دختران ایرانی/ فرهنگ بیمار با شعار دادن درمان نمی شود
استعمال دخانیات توسط دختران در سال های گذشته لکه ننگی برای خانواده ها و جامعه محسوب می شد اما امروز با کمرنگ شدن ارزش ها و باورهای دینی استعمال سیگار و دخانیات در بین دختران رو به افزایش است و آن را نوعی پرستیژ اجتماعی تلقی می کنند.

به گزارش زنان کویر ، این روزها برخی برای به دست آوردن شأن و منزلت اجتماعی از پول و ثروت خود استفاده می کنند. برخی از جوانان نیز بالطبع برای متفاوت بودن و بالا بردن جایگاه اجتماعی خود دست به انجام کارهایی می زنند که با عرف جامعه هم خوانی ندارد. حتی گاهی برخی جوانان با تابوشکنی مسبب از بین بردن تفاوت بین دختران و پسران می شوند.

یکی از این تابوشکنی ها که روز به روز در حال گسترش است استفاده از سیگار و قلیان توسط دختران جامعه است که کم کم در حال تبدیل شدن به یک امر طبیعی و عادی است.

البته نباید نقش رسانه ها را در گسترش این معضل نادیده گرفت چرا که دختران جوان هنرپیشه های سینما و تلویزیون را الگوی خود قرار داده اند و چه بسا در سریال ها و فیلم ها سیگار کشیدن دختران و زنان به راحتی به نمایش گذاشته می شود.

برای بررسی این معضل اجتماعی گفتگوی کوتاهی با الهام کریمی، کارشناس مسائل اجتماعی انجام دادیم و از وی علت گسترش این پدیده را جویا شدیم.

این کارشناس مسائل اجتماعی معتقد است: علت عمده گرایش دختران به سیگار ناهنجاری فرهنگی، کمرنگ شدن ارزش ها و باورهای دینی، کاهش قدرت مشروع نظام آموزش و پرورش و خانواده هاست.

وی افزود: نسل چوان ما نسبت به نسل های گذشته گوش شنوایی برای پذیرفتن صحبت های والدین خود ندارند و در کنار این مشکل، نظام آموزش و پرورش هم نقش خود را به خوبی ایفا نمی کند و همین امر باعث شده که جوانان دیگر هراسی از مدیر و معاون مدرسه و پدر و مادر خود نداشته باشند.

کریمی با بیان اینکه استعمال دخانیات توسط دختران در گذشته لکه ننگی برای خانواده و جامعه محسوب می شد، ادامه داد: جامعه ما از لحاظ فرهنگی دچار بیماری شده است و این فرهنگ بیمار با شعار دادن درمان نمی شود و همان طور که مشاهده می کنیم رسانه ملی جذابیت چندانی برای نسل جوان ندارد و همین امر باعث گرایش جوانان به ماهواره می شود؛ در نتیجه ماهواره با هدف گرفتن ارزش ها و باورهای دینی جوانان را به انحراف سوق می دهد.

این کارشناس مسائل اجتماعی خاطرنشان کرد: متاسفانه استعمال سیگار در بین دختران کم سن و سال رو به افزایش است و آن ها این کار را نوعی پرستیژ اجتماعی تلقی می کنند. البته برخی خانواده ها به گسترش این معضل کمک می کنند به طوری که قلیان به یکی از وسایل مهم تفریح تبدیل شده است که در مهمانی ها و سفرهای خانوادگی مورد استفاده قرار می گیرد و در سال های اخیر فرهنگ استفاده از قلیان در بین خانواده های ایرانی رشد چشم گیری داشته است.

وی تاکید کرد: جامعه باید تفریحات بیشتر و ارزانتری در اختیار شهروندان قرار دهد تا تفریحات سالم جایگزین مصرف و استعمال دخانیات شوند.

پر واضح است که استفاده از دخانیات برای همه گروه های سنی مضر و خطرناک است. طبق گفته روانشناسان کسانی که به استعمال دخانیات روی می آورند رفتارهای بیمار گونه ای دارند که خود از آن بی خبرند.

علاوه بر خانواده، از رسانه ملی و نظام آموزش و پرورش انتظار می رود تا با گسترش فرهنگ اجتماعی سالم به اشاعه نحوه زندگی سالم در جامعه کمک کنند تا شهروندان بتوانند ار آسیب های اجتماعی و اتجراف های اخلاقی در امان بمانند.

منبع:  آرمان زنان، 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج