آخرین اخبار

تاریخ : 27. ارديبهشت 1396 - 11:36   |   کد مطلب: 32696
حس استقلالی که جدایی را میهمان خانه می کند
زن و خانواده نقشی که کمرنگ شده؛
حس استقلالی که جدایی را میهمان خانه می کند
به طور کلی مهم ترین و پذیرفته ترین نقش زنها را می توان در ارتباط با خانواده دانست، نقشی که در زندگی امروز به زعم برخی کارشناسان با اشتغال زنان کمرنگ شده است.

به گزارش زنان کویر ،زنان به‌عنوان نیمی از جامعه نقش مؤثری در ایجاد تمدن‌های بشری داشته‌اند؛ هر چند در برهه‌هایی از تاریخ نقش آن‌ها در کنار مردان کم‌رنگ، نامرئی و یا در قالب کارهای خانگی بوده است، اما همواره اشتغال زنان همراه با مردان در مزارع و در خانه امری عادی تلقی می‌شد.

در گذشته زنان در روستاها پا به پای مردان در مزارع یا پرورش دام شرکت داشتند و از آنجایی که ساختار زندگی در گذشته با سبک امروزی متفاوت تر بود دور بودن زن از خانه  کمتر دیده می شد.

به طور کلی مهم ترین و پذیرفته ترین نقش زنها را می توان در ارتباط با خانواده دانست، نقشی که در زندگی امروز به زعم برخی کارشناسان با اشتغال زنان کمرنگ شده است.

به واقع می توان گفت نوع جدید اشتغال بانوان و دوری آنان از خانه سبب شد تا آنان از خانه دور شوند و حال این اشتغال زنان است که مسبب برخی از جدایی ها شده است.

میترا کامیابی عضو گروه تربیت روانشناسی دانشگاه آزاد در گفتگو با " " در رابطه با نقش اشتغال بانوان در افزایش طلاق گفت: جابه جا شدن نقش از عوامل دیگر جدایی است اشتغال بانوان اگر چه در جدایی ها تاثیرگذار است، اما از دلایل اصلی نمی تواند باشد.

این مشاور خانواده افزود: مساله این است که از لحاظ سرشتی زن نیازمند حمایت مرد است و مرد هم موجودی است که باید حمایت کند و اگر افراد را حمایت کند آنگاه احساس رضایتمندی دارد.

کامیابی تاکید کرد: اشتغال زنان به معنای پذیرفتن چندین نقش توسط بانوان است از جمله نقش مادری، همسری البته به اضافه ی نقشی که در بیرون از خانه پذیرفته است بنابراین انجام دادن همه ی این کارها سخت و تحمل و بردباری زن را کم می کند.

 

وی با بیان این که اشتغال زن موجب می شود که احساس استقلال کند اظهار داشت: از آنجا که زن احساس می کند نیازمند کسی نیست بنابراین از همسرش کمک نمی خواهد و خود را مستقل و توانا می بیند.

عضو گروه تربیت روانشناسی دانشگاه آزاد افزود: جابجا شدن نقش ها سبب تعارض نقش می شود در نتیجه نارضایتی و جدایی را رقم می زند و متاسفانه طلاق را که  آخرین راه حل زندگی ها است  به عنوان اولین راه حل استفاده می شود.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج