آخرین اخبار

تاریخ : 23. فروردين 1396 - 10:56   |   کد مطلب: 32510
مواد بازیافتی بانوی کرمانی را جهانی کرد
اقتصادمقاومتی از جنس هنر؛
مواد بازیافتی بانوی کرمانی را جهانی کرد
بانو مهدیه دهقانی یکی از بانوان موفق و هنرمند استان است که توانسته عنصر خلاقیت را در مواد بازیافتی به تصویر بکشد و از آنان برای زیبا سازی شهر استفاده کند، هنری و خلاقیتی که او را جهانی کرده است.

به گزارش زنان کویر ، همه ی آنچه که در جهان اطراف ما وجود دارد در مسیر زندگی ما مورد استفاده قرار خواهند . بسیاری هستند که از آنچه که ما مورد استفاده قرار داده ایم و به ظاهر آنرا بلا استفاده می دانیم، استفاده ی بهینه دارند و با بازیافت مواد، جانی دوباره به آن ها می دهند.

کافی است ذهنی خلاق و دستانی هنرمند داشته باشید آنگاه این دو عنصر چون روح در کالبد مواد بازیافتی، قدم بر میدارند و  در جهت اشتغال زایی، کار، تولید و اقتصاد مقاومتی پیش می روند.

بانو مهدیه دهقانی یکی از بانوان موفق و هنرمند استان است که توانسته عنصر خلاقیت را در مواد بازیافتی به تصویر بکشد و از آنان برای زیبا سازی شهر استفاده کند.

" زنان کویر" به گفتگو با این بانوی هنرمند پرداخته که در زیر می خوانیم:

زنان کویر-ابتدا خودتان را معرفی کنید.

مهدیه دهقانی  متولد 58 و کارشناس گرافیک هستم.

 

زنان کویر-ایده ی کار با مواد بازیافتی چگونه به ذهنتان رسید؟

وقتی در زمانی زندگی میکنی که تولید زباله بیداد میکند ،طبیعتا به دنبال راه چاره باید باشی . به هر تعمیرگاه اتومبیل که پا می گذاری در گوشه حیاط تلی از قطعات دور ریخته شده میبینی که حاکی از معضل هایی زیست محیطی ست  که دست پرورده انسان معاصر است. قطعاتی که در زمان سلامت تولید کننده آلودگی در محیط زندگی ما بوده اند و اکنون که از رده خارج شده اند به گونه ای دیگر مشکل سازند .اما من پذیرفته ام که این شرایطی است که شیوه زندگی انسان معاصر به همه ما تحمیل کرده و به نوبه خودم با بهره از این قطعات اسقاطی که چهره زشت دارند شروع کردم به زیبا ساختن انها برای محیط های شهری .

 به نظر خودم این کار دو ویژگی دارد  یک اینکه نمایشی دیگر از روند تولید زباله های صنعتی به نمایش گذاشته شده و دوم اینکه توانسته ام هیجان و شور و حالی را با تبدیل زشتی به زیبایی به محیط شهری تزریق کنم .

 

زنان کویر-این مواد عموما از چه هستند؟

با هر نوع متریالی کار کرده ام ولی عمده آنها با عناصری بوده که دوام بیشتر وقابلیت نصب در فضای شهری را داشته باشد که شامل قطعات موتور وماشین آلات سبک وسنگین بوده است.

 

زنان کویر-آیا شما دارای یک تیم هستید؟

خیر، تیم کاری ندارم ،عموما از ایده تا اجرای آثارم را خودم انجام میدهم اما گاهی ممکن است برای کارهای بزرگ از کارگر ساده و جوشکار برای سرعت بخشیدن به کارم استفاده کنم.

 

زنان کویر-عموما کارهایتان را در چه مدت زمانی انجام می دهید؟

مدت زمانی که برای ساخت کارهایی که در شهر مشاهده می کنید، گذاشته شده معمولا 15 تا 20 روز بوده است.

زنان کویر-شما چه پیشنهادی برای شهرداری دارید تا بتواند در زیبا سازی شهر استوارتر گام بردارد؟

پیشنهاد نمی شود گفت ولی گاهی انتظار می رود مسولین رفتاری تخصصی تر در انتخاب اثار شهری داشته باشند .یقینا وجود اثار کم ولی پخته بهتر از اثار خامی ایت که در محیط شهری به چشم می خورد.

زنان کویر-آیا مسئولین از شما حمایت کرده اند؟

در مورد حمایت مسولین باید ابتدا روشن کنبم که مراد شما از حمایت چیست ؟  به اعتقاد من اینکه شهرداری سالانه در مواردی مثل نوروز از سر نیاز  به سراغ هنرمندان برود و از انها کار بخواهد این حمایت نیست .اگر این مورد را پذیرفته باشید ،در جواب شما می گویم نه،حمایتی نمی بینم.

 

زنان کویر-آیا مسئولین از ایده های شما استقبال کرده اند؟

در این مورد ما مدیرانی را داریم در سیستم شهرداری که روشن تر به هنر و اثار هنری نگاه می کنند و در توان خود استقبال می کنند .اما غالبا به علت نبود بودجه از اجرای طرح ها سر باز می زنند .ولی داریم کسانی را که نگاه انها به هنر و هنرمند قابل تقدیر است و من همینجا بدون ذکر نام از انها تشکر می کنم.

 

زنان کویر-آیا می توان به این کار به عنوان یک شغل نگاه کرد و درآمد زایی داشت؟

من به عنوان شغل نگاه نکرده ام و امیدوارم بتوانم خلق اثر هنری را اولویت اولم قرار دهم که می تواند پول ساز هم باشد .امروزه اقتصاد و بازار هنر ایجاب می کند که هنرمندان ما به این سمت حرکت کنند  واز اقتصاد در هنر که امروزه در جهان به عنوان مسله ای مهم تلقی شده عقب نباشیم.هنرمند باید استقلال مالی داشته باشد تا بتواند به خلق اثارش ادامه دهد .

 

زنان کویر-با توجه به این که امسال با نام " اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال" نام گذاری شده است ؛ شما چه نظری در این رابطه دارید؟

در مورد اقتصاد مقاومتی و اشتغال زایی که از فرمایشات رهبر عزیزمان است اعتقاد دارم رونق خلق اثار هنری مستقیما در اشتغال زایی موثر است هم برای هنرمند و هم برای عواملی که مستقیم و غیر مستقیم با او کار می کنند.

 

زنان کویر-متاهل هستید؟ چند فرزند دارید؟ آیا همسرتان از شما حمایت کرده اند؟

متاهلم و دارای یک دختر هستم، همسرم استاد بنده بوده یک الگوی تمام وحامی ومشوق در همه زمینه ها برایم بوده است.

 

دهقانی دارای یک آموزشگاه آزاد هنری است، از جمله اقدامات او می توان به برگزاری نمایشگاه هایی در کره جنوبی، کالیفرنیا، سان فرانسیسکو، رومانی، مجارستان، ارمنستان، موزه هنرهای معاصر تهران، خانه هنرمندان و... نام برد.

ضمن این که در سال جاری از ایشان برای شرکت در  برنامه جهانی هنر محیطی که در کشور آلمان دعوت شده است.

شایان ذکر است که این برنامه هر سال یک کشورمان برنامه است واز کل دنیا فقط 12 هنرمند را دعوت میکنند.

زنان کویر برای این بانوی موفق دیار کریمان آرزوی موفقیت دارد.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج