آخرین اخبار

تاریخ : 14. بهمن 1395 - 11:00   |   کد مطلب: 32007
ایده خروج از بحران آب، زیر پای دولتی ها له شد
کارشناس تاسیسات آب و خاک است حدود ۴ سال مسئول سازمان تامین آب در کرمان بوده، حدود ۲۰ سال است که در زمینه واحدهای آب و خاک (احیاء و مرمت قنوات، تامین آب، انتقال آب، آبخیزداری) در استان کرمان تحقیق و مطالعه نموده و حتی در این زمینه نیز ایده ها و طرح هایی ارائه نموده که متاسفانه مورد بی مهری و بی توجهی مسئولین دولتی قرار گرفته است.

به گزارش زنان کویر ، به نقل از   شبکه اطلاع رسانی آرمان کرمان؛ ما خبرنگاران برای تهیه گزارش در هر حوزه اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی جامعه از نظریه کارشناسان مربوطه در همان حوزه استفاده می کنیم.

و همیشه برای  رفع معضلات جامعه در تمامی حوزه ها دلسوزانه تلاش می نماییم و در مقابل نیز  از کلیه مسئولین هم می خواهیم  که در این رابطه جوابگو باشند.

بارها شنیده ایم که نه تنها قشر خبرنگار بلکه برخی از کارشناسان دلسوز نیز در حوزه کاری خود به مسائلی برخورد کرده اند که اگر به شیوه و روش های آنان کمی توجه شود شاید گره ای از معضلات گشاده شود.

مسئولان همیشه دم از حمایت و پیروی از منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی می زنند ولی متاسفانه گوش شنوایی برای شنیدن حتی چند پاراگراف و جمله از یک کارشناس که می تواند در این زمینه بسیار کارگشا باشد را ندارند.

گاهی اوقات هم دیده شده که اگر کارشناسی در این زمینه خواسته صحبتی و سخنی بگوید او را از تمامی مزیت های حقوقی محروم کرده اند. چرا باید چنین باشد؟؟؟؟

به دفتر رسانه آمد مرد بسیار خوشرو و مهربانی به نظر می آمد، وقتی که شروع به صحبت کرد معلوم بود یک کارشناس خبره است ، او سالها در این زمینه فعالیت داشته و به قول معروف موی خود را در این راه سپید کرده است.

از بی مهری و بی توجهی مسئولین نسبت به تجربیات ۲۰ ساله اش گله مند بود.

نامش حسن اشرف گنجویی لیسانس خاک شناسی از دانشگاه شهید چمران و فارغ التحصیل سال ۵۷ است، در سال  ۶۲ ،۶۱ مسئول ستاد بازسازی مناطق جنگی ایلام  در بخش کشاورزی بوده است که بقیه ماجرا را از زبان خودش می خوانید:

به محض اینکه مناطق جنگی ابوقریب دهلران، مهران، موسیان و عین خوش از عراق بازپس گرفته شدند می خواستند که کار کشاورزی را آغاز کنند ۷۵ موتور پمپ عمیق در این منطقه پراکنده  بود که عراقی ها آنها را خراب کرده و حتی به  باغات نیز رحم نکرده بودند که می بایست همگی احیاء و بازسازی شوند.

در  سازمان برنامه و بودجه تهران قبول شدم می توانستم کارم را در تهران با تمام زیرساخت هایی که در اختیارم گذاشته بودند شروع کنم اما از من خواستند تا در مناطق جنگی فعالیتم را آغاز نمایم.

بعد از ورود به منطقه، مطالعاتی را انجام دادم و در این رابطه گزارشی اجمالی ارائه نمودم که مسئولین پس از رؤیت گزارش . مکتوب نمودند که هر نوع امکاناتی که لازم دارم  در اختیارم بگذارند و اجازه دهند که خودم گزارش را اجرایی نمایم.

در ابتدا  موتور پمپ هایشان را  احیا کردم ۷۵ مشاء تشکیل دادم ، دسته سنگر و خاکریز  جز برنامه امان بود و حدود ۵۷ نفر نیرو داشتیم ۱۰ دستگاه گریدر، تراکتور، بلدوزر از هر نوع امکاناتی که نیاز داشتیم برایمان فراهم کردند .

کلیه طرح های ما زیر نظر مهندسی زراعی کرج بود وقتی که کارمان به اتمام رسید  از طریق همین اداره تحصیلات خودم را در زمینه تاسیسات آبی و سد خاکی در دانشگاه صنعتی شریف تهران ادامه دادم و فوق لیسانس خود را دریافت نمودم.

تا سال ۷۳در همان کرج مشغول به کار بودم و چون بچه کرمان بودم تصمیم گرفتم  برگردم و به زادگاه خودم خدمت نمایم ، از ابتدای همان سال به مدت ۴ سال مسئول تامین آب  سازمان کشاورزی وقت بودم در این مدت تقریبا تمام شهرهای استان به اضافه منابع آبی ، سد خاکی و آبخیزداری را شناسایی و ارزیابی کردم و حتی سد خاکی کریم آباد ماهان را به عنوان طرح الگویی  اجرا نمودم.

مسئله تامین آب در استان کرمان همیشه مد نظر من بوده است ،   وقتی در باره چنین پدیده ای به معنای واقعی ارزیابی می کنیم باید منابع آبی از جمله  قنوات چشمه ساران و حوزه های آبی و آب های پایه رودخانه ها و آب های قصلی مثل سیلاب ها  که بعد از بارندگی ایجاد می شود را خوب بشناسیم.

همه آنها  را ارزیابی کردم و نتیجه گری صریحی که از آن به عمل آوردم این بود که هیچ گونه سنخیتی بین نیاز استان کرمان به طرح های آب و خاک با آنچه که اجرا شده وجود ندارد یعنی اینکه باید بدانیم که استان کرمان چه نیاز دارد و چه اجرا می شود؟

بین گلباف و نسک دره ای به طول ۱۳ کیلومتر بنام دره نسکی وجود دارد که به فاصله ۲ کیلومتری از گلباف دو سه  استخر بنا کرده اند که آب پایه  طریق لوله گذاری  به طول ۱۲ کیلومتر در عمق ۲ متری در بستر رودخانه داخل آن بیاید که متاسفانه با اولین سیلاب  استخرها را پر  و برای همیشه مدفون می شوند.

به نظر من در ابتدا باید بدانیم نیاز آن منطقه چه هست؟ یعنی اینکه ما می توانیم با طرحی علمی تر  ۲۰۰ لیتر آب را در ثانیه به طرف روستای نسک هدایت کنیم و به بهترین وجه کشاورزی را توسعه دهیم و ایجاد اشتغالزایی نماییم .

بجای اینکه  یک طرحی اجرا کنیم و  پول های کلانی  در این راه هزینه کنیم که طرح را با شکست مواجه سازد و هیچ کس هم مسئول نباشد و اگر هم اعتراضی کنیم ما را از همه چیز محروم می کنند.

در همان منطقه می بنیم یک نفر مجوز گرفته و با گذاشتن یک موتور پمپ در کنار رودخانه و با پمپاژ ۱۰ لیتر آب در ثانیه  توانسته  آب را بالا بیاورد و درختانی همچون انجیز،  انار و کشت و کاری  بی نظیر داشته باشد. فقط خدا می داند برای داشتن چنین کشاورزی با مصیبت و مشکلاتی روبرو هست که هیچ کس کمکش نمی کند و صدایش هم به جایی نمی رسد.

حدود ۲۰ سال است که در این رابطه دارم گزارش می نویسم و سعی دارم مسئولین را متوجه این امر کنم که خاک بسیاری از روستاهای استان مستعد کشاورزی است و این در حالیست که در آن منطقه آب کافی نیز برای آبیاری وجود دارد.

عمق فاجعه را بیان می کنم بین شعارهایی که می دهیم آب نداریم ، آب نداریم و چگونه آب این استان بی معنا بی مفهوم از دسترس خارج می شود بدون اینکه کسی ذهن بهره برداری و برنامه ریزی از این آب ها را داشته باشد.

 

مطلب فراوان است و کار ۲۰ سال تلاش و خون دل خوردن است  احساس می کردم در شهر خود می توانم با دلسوزی و تلاش بی وقفه بتوانم کاری انجام دهم اما متوجه شدم این دلسوزی ها به درد نمی خورد بلکه می تواند تو دهنی برای من باشد و حتی مرا از بسیاری از حقوق محروم نماید حتی در این رابطه یک گزارش تحت عنوان “سیمای آب و خاک استان کرمان” نوشتم که حائز دریافت لوح تقدیر از طرف سازمان بسیج مهندسین شد.

تمامی این مطالبی را که می گویم همه مستندات و مدارک آن در صحرا موجود است و چیزی از خودم نمی گویم باور کنید روزها پوتین می پوشیدم و  تمامی دره ها را ارزیابی می کردم و شب ها گزارش، فیلم و عکس  آن را پیاده می کردم و هیچ مسئولی از کرمان نیست که گزارش مرا نشنیده باشد . ولی متاسفانه توجه خاصی به این همه تلاش من نشد حتی خدمت در مناطق جنگی را جز سنوات خدمتی  من حساب نکردند .

آرمان کرمان: آقای اشرف گنجویی  با همه امکانات و زیرساخت هایی که در تهران در اختیار داشت می توانست همانجا بماند ولی چون خود را یک کرمانی می دانست نخواست بعدها دچار عذاب وجدان شود و بعد از بازنشستگی بگوید که ای کاش به کرمان برمی گشتم و تمامی مطالعات و تجربیات خود را در  استان و زادگاه خود اجرایی می کردم ولی صد افسوس که گوش شنوایی وجود ندارد.

وی همچنین در این رابطه یک گزارش نیز برای استاندار به صورت مکتوب ارسال نمودند ولی متاسفانه به آن توجه ای نشده و حتی هیچ گونه پاسخی در قبال آن داده نشده است.

این امر ما را بر آن داشت تا متن نامه و گزارش را در این رسانه مکتوب نماییم تا نه تنها شخص استاندار ، بلکه کلیه مسئولین نیز شاید به خود زحمت دهند و از این طریق آن را مطالعه نموده و پاسخی برای آن داشته باشند و قدر مسئولان و کارشناسان دلسوز را بدانند و سعی کنند برای کسانی که طرح و ایده مناسب برای اجرای هر چه بهتر شدن وضعیت اقتصادی استان دارند استقبال نمایند، نه اینکه آنها را طرد کنند.

متن نامه به شرح زیر است:

استاندار محترم کرمان

استان کرمان که وسیع ترین استان کشور است ، با بحران کمبود آب تا حدی مواجه شده که حیات آن به خطرو  تفکر عزیمت و یا حرکت معجزه آسایی برای تامین آب انتظار آحاد مردم این دیار شده است، تحلیل اینکه این بحران چگونه و چطور شکل گرفته است محقق را با دو پدیده روبرو می سازد: اول تحولات آب و هوایی و کاهش میزان بارندگی سالیانه بطوری که این منطقه در ردیف مکانهایی که با استمرار خشکسالی رودبرو هست قرار می دهد، و دوم عملکرد مسئولین و دست اندرکاران مطالعه و اجرای پروژه ها به منظور مقابله با بحران.

بررسی های کارشناسی جامع نشان می دهد که در بخش دوم یعنی مقابله با بحران عملکرد ، متاسفانه هیچ گونه پایه کارشناسی و مهندسی و یا حداقل هماهنگی با افراد با تجربه را در بر نداشته و روز به روز به بحران دامن زده و مشکلات پیچیده تری برای تامین آب فراهم نموده است .

در یک کلام می تونم با توجه به تمامی تحقیقات انجام شده و محک زدن کارهای انتقال آب (کانالسازی)، تامین آب (سدهای خاکی) آبیاری تحت فشار، احیاء و مرمت قنوات، احداث بندهای انحرافی اعلام نماییم که فساد را معنی و مفهوم بخشیده اند.

بنده به عنوان کارشناسی که بیش از بیست سال بطور مستقیم در ارتباط با پارامترهای فوق الذکر کار کرده ام به این نتیجه رسیده ام که سیستم اجرایی طرح های آب و خاک (تامین آب، آبیاری تحت فشار، انتقال آب، احیاء و مرمت قنوات) در استان بر خلاف نیاز استان فاسد و برای سودجویی بیشتر در حساس ترین بخش پروژه ها سهل انگاری و کارائیی طرح ها رامختل نموده اند.

ـ مختل شدن کارائی بند انحرافی شهداد درست یکسال بعد ازاجرا و تلف شدن بیشتر از پنجاه لیتر در ثانیه از آب کانال بزرگ شهداد، بند انحرافی کشیت گلباف دو سال بعد از اجرا، بند انحرافی بتنی چارقونیه بافت یکسال بعد از اجرا، بند انحرافی بتنی کوهبنان یکسال پس از اجرا

ـ مشکلات کانال انتقاب آب چاری باغین بطول چهل و پنج کیلومتر، کانال انتقال آب سرآسباب فرسنگی بطول هیجده کیلومتر، کانال انتقال آب ده میرزایی راین، کانال انتقاب آب دره تیگرونی ماهان، کانال انتقال آب در حور راور ، انحراف و انتقال آب در تنگل راور

ـ مختل شدن کارایی پروژه سدخاکی جور کوهبنان، پروژه سدخاکی گروه راین، پروژه سد خاکی گیتری در کوهبنان

ـ عدم کارایی بندهای سنگ و سیمانی به عنوان واحدهای آبخیزداری در استان کرمان

وی در این رابطه نیز پیشنهاداتی ارائه دادند از جمله :

ـ برنامه ریزی برای مهار فساد در مطالعه و اجرای واحدهای آب و خاک (احیاء و مرمت قنوات، تامین آب، انتقال آب، آبخیزداری) در استان کرمان

ـ برنامه ریزی برای مطالعه و شناسایی راه های ارتباطی انتقال آب، تامین آب، آبخیزداری در جهت بهره برداری بهتر از آب های پایه و دائمی ، حوزه های آبریز.

ـ تهیه گزارش کارشناسی از کلیه طرح های مسئله دار استان و مشخص نمودن راه کارهای اجرایی برای اصلاح آنها.

آرمان کرمان: آقایان مسئولین لطفا توجه نموده و پاسخ خود را به این رسانه ارسال فرمایید. با تشکر

گزارش از : مهین نامجو خبرنگار

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج