آخرین اخبار

مديرکل دفتر اطلاعات و آمار و جمعيت سازمان ثبت احوال با ارائه جديدترين تحليل‌ها گفت: پارسال ۲۳درصد ازدواج ها به طلاق ختم شده و هرچه سطح تحصيلات بالا رفته، نسبت طلاق به ازدواج هم کاهش يافته است.

به گزارش زنان کویر  علي‌اکبر محزون در گفتگو باخبرنگار مهر در مورد جديدترين تحليلي که بر اساس رابطه بين سطح تحصيلات و ازدواج و طلاق انجام شده است، گفت: براي اولين بار در کشور نسبت به تفکيک ازدواج و طلاق با توجه به سطح تحصيلات تحليلي انجام شده است که بر اساس آن سطح تحصيلات به بيسواد، سواد خواندن و نوشتن بدون مدرک، نهضت سواد آموزي، ابتدايي، راهنمايي، کمتر از ديپلم، ديپلم يا پيش‌دانشگاهي، کارداني، کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري بر اساس استاندارد بين‌المللي تقسيم‌بندي شده گرفته است.

ازدواج ۲۸ درصد مردان و ۲۵ درصد زنان با تحصيلات ديپلم

وي گفت: به طوري که بررسي‌ها نشان مي‌دهد ۲۸ درصد ازدواج‌هاي مردان در سطح ديپلم و پيش‌دانشگاهي، ۱۲.۷ درصد راهنمايي، ۱۲.۲ درصد نيز داراي مدرک کارشناسي انجام شده است.

مديرکل دفتر اطلاعات و آمار و جمعيت سازمان ثبت احوال به ازدواج‌هاي زنان با تحصيلات مختلف اشاره کرد و اظهار داشت: بيشتر ازدواج‌ها در زنان داراي مدرک ديپلم و پيش‌دانشگاهي با۲۵.۱ درصد، داراي مدرک کارشناسي با ۱۴ درصد، داري مدرک راهنمايي با ۱۱.۲ درصد و مدرک کمتر از ديپلم با ۱۰.۵ درصد انجام شده است.

به گفته محزون، طي يک سال گذشته ۷۲۴ هزار و ۱۷۶ مورد ازدواج به ثبت رسيده که اين تحليل‌ها در مورد اين ازدواج‌ها انجام شده است.

وي با اشاره به اينکه در کشور آمار ديپلمه‌ها بيشتر است، گفت: يکي از دلايلي که آمار ازدواج‌ها در افراد داراي مدرک ديپلم بيش از سايرين است، شايد همين دليل بيشتر بودن فراواني اين افراد نسبت به سايرين باشد.

طلاق ۱۲.۸ درصد مردان و ۱۰.۶ درصد زنان با تحصيلات راهنمايي

مديرکل دفتر اطلاعات و آمار و جمعيت سازمان ثبت احوال به آمار طلاق نيز اشاره کرد و افزود: ۱۹.۸ درصد مردان داراي ديپلم و پيش‌دانشگاهي، ۱۲.۸ درصد با تحصيلات راهنمايي و ۷.۵ درصد نيز تحصيلات کمتر از ديپلم طلاق گرفته‌اند.

محزون ادامه داد: طلاق در ۲۱.۲ درصد زنان داراي مدرک ديپلم و پيش‌دانشگاهي،۱۰.۶ مدرک راهنمايي و ۷.۵ درصد با مدرک کمتر از ديپلم به ثبت رسيده است.

وي با تاکيد بر اينکه نسبت طلاق به ازدواج را شاخص نسبت درصد طلاق به ازدواج عنوان مي‌کنند، گفت: اين نسبت آمار تعداد طلاق به ازاي هر ۱۰۰ ازدواج را مشخص مي‌کند.

مديرکل دفتر اطلاعات و آمار و جمعيت سازمان ثبت احوال گفت: تحليل‌ها نشان مي‌دهد با روند افزايش تحصيلات در ميان زنان و مردان، نسبت درصد طلاق به ازدواج کاهش پيدا کرده است. به عنوان مثال ۲۹.۵ درصد مردان و ۲۹.۶ درصد زنان داراي سواد خواندن و نوشتن بدون مدرک، ازدواجشان منجر به طلاق شده است که اين آمارها با افزايش تحصيلات کم شده است.

کاهش نسبت طلاق به ازدواج با افزايش سطح تحصيلات

محزون به نسبت درصد طلاق در ميان زنان و مردان اشاره کرد و اظهار داشت: ۱۶ درصد مردان داراي مدرک ديپلم يا پيش‌دانشگاهي و ۱۹ درصد زنان با همين مدرک، ۸.۳ درصد مردان داراي ليسانس و ۹.۴ درصد زنان داراي ليسانس و همچنين ۷.۵ درصد مردان داراي کارشناسي ارشد و ۸.۹ درصد زنان داراي همين مدرک زندگي‌شان منجر به طلاق شده است.

وي با اشاره به اينکه در مقابل هر ۱۰۰ ازدواج، ۲۳ طلاق سال گذشته در کل کشور به ثبت رسيده است، گفت: هرچه سطح تحصيلي بالا رفته، نسبت طلاق به ازدواج هم در زنان و هم در مردان کاهش پيدا کرده است.

مقايسه نسبت طلاق و ازدواج در زنان و مردان

مديرکل دفتر اطلاعات و آمار و جمعيت سازمان ثبت احوال به نکته مهمي در خصوص طلاق در ميان زنان و مردان اشاره کرد و گفت: نسبت طلاق به ازدواج تا قبل از ديپلم در مردان بيشتر از زنان بوده، اما بعد از مقطع ديپلم در زنان نسبت طلاق به ازدواج بيشتر شده است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج