آخرین اخبار

تاریخ : 18. دى 1396 - 12:04   |   کد مطلب: 33316
درخشش نور صنایع دستی در قاب طلایی امیدی برای خودکفایی+تصاویر
توانایی زنان روستایی در تحقق اقتصاد مقاومتی؛
درخشش نور صنایع دستی در قاب طلایی امیدی برای خودکفایی+تصاویر
نقش زنان در تولید صنایع دستی شهرستان رودبارجنوب بیشتر به چشم می خورد و در واقع به صورت یک مکمل اقتصادی عمل می کنند و درخشش نور صنایع دستی در قاب طلایی امیدی برای خودکفایی مردم این منطقه است.

به گزارش زنان کویر ،به نقل از رودبار ما، در جهانی که تکنیک و فناوری، گوی میدان را از هنر دستان زنان و مردان هنرمند صنایع دستی ربوده، خوشبختانه تولید صنایع دستی هنوز هم می تواند به عنوان پلی برای تعامل فرهنگ های کهن، ظرافت این هنر را به زندگی ماشینی انسان ها ببخشد.

اینجا، در جنوبی ترین نقطه ایران مردمانی زندگی می کنند که از کوچکترین موهبت های الهی به نحو احسن استفاده می کنند و آرزوها و زندگی شان را در هنر دستانشان متبلور می کنند.

صنعت دست ساکنان جنوب کرمان و هرمزگان، چشم ها را خیره می کند، دست ها را می نوازد و نشانی است از فرهنگ غنی و دیرپای این سرزمین.

دستان زحمتکش مردم این دیار که با آفتاب های تابان سوخته و تلاش های بی وقفه آنان در مسیر زندگی را نشان می دهد که به دوخت لباس های شگفت انگیزی مشغول است و این دوخت نشانه هویت آنهاست و از سایر مردمان متمایزشان می کند.

شاخص ترین فرآورده های صنایع دستی و هنرهای بومی جنوب کرمان و هرمزگان، دوختن طرح های سنتی بر روی پارچه های بدون نقش و نگار است، همچون سوزن دوزی، قلاب دوزی، گلابتون دوزی،خوس دوزی و…

گلابتون دوزی

دوخت نقش و نگاره های زیبا برروی پارچه با استفاده از نخ هایی که دارای روکش فلزی به رنگ طلایی یا نقره ای است “گلابتون دوزی” نامیده می شود. در گذشته های دور از نخ طلا برای زیبا سازی پارچه های فاخر استفاده می شد. در جنوبشرق کشور هنر گلابتون دوزی به ویژه در نقش انداختن و تزئین دمپای شلوارهای سنتی زنانه به کار می رود و بیشتر زنان و دختران این منطقه با این هنر آشنا هستند.

در شهرستان رودبارجنوب نقش زنان در تولید صنایع دستی بیشتر به چشم می خورد که به صورت یک مکمل اقتصادی عمل می کنند در واقع درخشش نور صنایع دستی در قاب طلایی امیدی برای خودکفایی زنان این منطقه است.

در دورانی که غرب زدگی آخرین ایستگاه قطار مدگرایی در برخی استانها شده است و دشمنان در صدد نفوذ فرهنگی از طریق جنگ نرم در روستاها هستند زنان و دختران روستایی با ارائه بهنترین کارهای صنایع دستی موجب ترویج فرهنگ بومی و تحقق اقتصاد مقاومتی شده اند زنان در هر برهه ای از زمان که احساس کرده اند می توانند نقش موثر داشته باشند وارد عرصه شده و همپای مردان بلکه بیشتر از آنان نقش خود را ایفا کرده اند.

شهرستان رودبارجنوب در ۳۳۰کیلومتری جنوب کرمان واقع شده است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج