آخرین اخبار

تشدید خشونت یکی از راه‌های ایجاد ناامنی در کشورهای هدف است. کسانی که در صدد تشدید خشونت جمعی هستند سعی می‌کنند از هر شیوه ولو دروغ و کذب‌سازی برای تشدید این خشونت بهره‌ ببرند.

به گزارش زنان کویر ،تشدید خشونت یکی از راه‌های ایجاد ناامنی در کشورهای هدف است. کسانی که در صدد تشدید خشونت جمعی هستند سعی می‌کنند از هر شیوه ولو دروغ و کذب‌سازی برای تشدید این خشونت بهره‌ ببرند. در این روند تصاویری که ذهن افکارعمومی را جریحه دار می‌کند یا اخبار دروغ و شایعاتی که می‌تواند به التهابات کمک کند به طور فزاینده‌ای منتشر می‌شود و مخاطبان با بمباران دروغ و شایعه مواجه می شوند. در این شرایط حتی فرق ندارد که دروغ چقدر بزرگ است بلکه تحت تاثیر قرار دادن مخاطب شرط اصلی پیشبرد اهداف است. در این میان دیده می شود که عکس‌های درگیری در کشورهای دیگر به عنوان تصاویر کشور هدف منتشر می‌شود و مخاطب که آگاهی لازم را ندارد این موارد را باور می‌کند.

 

کانال ضدانقلاب آمدنیوز که با توئیت وزیر ارتباطات به مدیر تلگرام مسدود شد یکی از همین رسانه‌های ضدانقلاب است که کار ویژه اصلی خود را بر ایجاد خشونت و اعتراض اجتماعی استوار کرده است. این کانال در چند روز منتهی به التهابات و آشوب‌های اخیر به طور کامل سعی در نفت‌پراکنی و خشونت‌پراکنی کرد. از همین رو بود که آذری جهرمی، وزیر ارتباطات با پیامی که به پاول دورف مالک تلگرام ارسال کرد از ترویج خشونت توسط این کانال ضدانقلاب شکایت و دروف نیز بر اساس همین استدلال و اسنادی که در کانال آمدنیوز موجود بود نسبت به مسدود کردن آن اقدام کرد. جالب اینجاست که ضدانقلابیونی که این کانال را هدایت می کردند سعی کردند کانال‌های دیگری را با همین نام بسازند اما هر بار مدیران تلگرام به واسطه همان خطا و اشتباهی که ذکر شد کانال‌های مشابه را مسدود کردند. در یک نمونه آمدنیوز با انتشار فیلمی از یک جوان اسلحه به دست که به  تهدید می پرداخت، سعی به ترویج خشونت کرد. البته این فیلم نیز با دروغی جالب توجه همراه بود که نشان می‌داد این فرد از داخل مرزهای ایران اسلحه به دست در حال تهدید است اما مشخص بود که فرد خاطی از خارج ایران اینگونه لاف می‌زند و ادعا می‌کند.

 

در همین رابطه، مدیر عامل شبکه پیام رسان تلگرام در توئیتر خود نوشت که فعالیت «کانال آمدنیوز با عدم توجه به مقررات مربوط به عدم تشویق به خشونت» به حال تعلیق درآمده است.

 

در این موارد حتی دیده شد که آمدنیوز آموزش‌های مختلف شورش‌های اجتماعی و ایجاد آ‌سیب به اماکن عمومی با استفاده از ساخت کوکتل‌ملوتوف را ترویج می‌کند. اینگونه نفرت پراکنی‌ها از سوی دیگر ضدانقلابیون نیز ترویج شد. چالش «رس استارت» که توسط یکی از ضدانقلابیون کلید زده شد نیز نفرت‌پراکنی و خشونت و آسیب اجتماعی را ترویج می‌کرد. این چالش به اراذل و اوباش دستور می‌داد که به تخریب اماکن عمومی و مقدسه و مراکز تجاری مانند بانک‌ها بپردازند و از این طریق اعتراض خود را به گوش مردم برسانند. هدف اصلی این موارد ایجاد ناامنی اجتماعی بود که در کشورهایی مانند سوریه و لیبی نظیر آن مشاهده می‌شد که به روی کار آمد داعش و تروریسم ختم شد.

 

با این اوصاف خشونت‌طلبی این افراد برای مردم محرز و شخص است. در اتفاقات این چند روز نیز حوادث ناگواری به‌وقوع پیوست که بازتاب‌های همین خشونت‌طلبی بود. به عنوان مثال یک راننده اتوبوس بعد از اینکه خودرو خود را در جایی پارک کرد و برای صرف غذا رفت و برگشت با صحنه عجیب آتش گرفتن اتوبوس خود مواجه شد. موضوع قابل تامل این است که این شهروند عادی که با این خودرو رزق روزانه خود و خانواده‌اش را تامین می‌کرده چه گناهی داشته که باید در آتش به اصطلاح اعتراض این افراد بسوزد. در این باب حادثه تلخ‌تر که توسط یک گروه از اوباش شکل گرفت حمله به آتش‌نشانان بود.در شهر درود استان لرستان یکی از ماشین های آتش نشانی که برای خاموش کردن آتش در یکی از بانک ها اعزام شده بود، زمان برگشت به آشیانه توسط اغتشاشگران از نیروهای آتش نشانی به زور گرفته می شود و روی پل «وحدت» آن را رها می کنند. این ماشین از بغل میدان وقتی که رد می شود یک فرد میانسال و یک بچه ۱۲ تا ۱۵ ساله را زیر می گیرد که متاسفانه این دو نفر کشته شدند

.

البته این تشدید خشونت‌ها قطعا با لیدر‌هایی نیز همراه است. اراذل و اوباشی که سعی می‌کنند به خشونت‌ها در میدان آشوب دامن بزنند. در چند روز اخیر آشوب‌گران تنها کاری که کرده‌اند ایجاد خسارت به اماکن عمومی و خصوصی بوده است. مغازه‌داران در زمانی که این آشوب‌ها به‌وجود می‌آیند بی درنگ مغازه خود را تعطیل می‌کنند و بازهم بیم آن را دارند که فردا وقتی به سر کار خود می‌آیند به اموال و دارایی آنان خسارتی وارد نشده باشد. در این روند آنچه که می‌بینیم ترویج خشونت است، از سایت‌های ضدانقلاب و آشوب‌گران گرفته تا هر فردی که در این عرصه دست به ایجاد التهاب می‌زند به دنبال ترویج خشونت است. با این حال سئوال اساسی این است که این افراد با ترویج خشونت سعی دارند به چه اهدافی دست یابند. آیا معترضان واقعی که مشکلات اقتصادی و معیشتی دارند برای رسیدن به خواسته خود دست به چنین اعمالی می‌زنند و یا مال‌باختگان برخی موسسات مالی راه رسیدن به اموال خود را تخریب اموال دیگران می دانند؟ با این حال آنچه برای بسیاری مسجل شده این است که این افراد از خارج خط دهی می‌شوند و برخی از کشورهای منطقه و اسرائیل و آ‌مریکا در تشدید خشونت‌ها نقش دارند. بنابراین می‌توان به وضوح گفت که حساب این اغتشاشات از مردم عادی جداست و کسانی که از سوی ضدانقلابیون خط دهی می شوند باید برخورد لازم صورت گیرد.

طنین یاس

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج