آخرین اخبار

قبه سبز کرمان یکی از بناهای قرن هفتم هجری قمری است ، اين مكان روزگارى پايگاه علم و ادب و نخستين دانشگاه كرمان بود بطوری که پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش به شمار می‌رفته است.

به گزارش زنان کویر ، تعلیم و تعلم در تاریخ کهن کرمان، سابقه ای دیرینه و چند صد ساله دارد تنها کافی است که به اقدامات ترکان خاتون حاکم عصر قراختاییان کرمان در هفت قرن قبل توجه کنیم که جامعه کرمان را حال و هوای فرهنگی بخشید. خود او نیز از شاعران و ادیبان و عالمان کم نظیر عصر خویش بود آن طور که دانشگاه احداث شده توسط او در آن روزگار یکی از پایگاه های معتبر علمی به شما می رفت. تردیدی نیست که چون او خود از جامعه زنان کرمان بود؛ برای بانوان ارزش ویژه ای قائل شد و با تلاشی مضاعف به رشد علم و آگاهی در میان زنان خود می اندیشید.

 قبه سبز کرمان یکی از بناهای قرن هفتم هجری قمری است ، اين مكان روزگارى پايگاه علم و ادب و نخستين دانشگاه كرمان بود بطوری که پایگاه ۷۵۰ ساله علم و دانش به شمار می‌رفته است.
 قبه سبز از جمله بناهای تاریخی است که در زمان ترکان خاتون تنها زنی که در مقطعی از تاریخ بر کرمان حکومت کرده‌  بنا شده است . بنا به  گفته کارشناسان این مجموعه تاریخی به عنوان نخستین دانشگاه در جنوب شرق کشور  قدمتی بیش از  دانشگاه آکسفورد دارد
.
” ترکان خاتون ” زنی که فرهنگ و ادب کرمان را متحول کرد
قبه سبز بدیع ترین اثر دارای معرق کاری در ایران است . طبق فرضیه ‌ای این بنا قدیمی ‌ترین معماری کاشی کاری ایران محسوب می شود. 
لازم به ذکر است مقبره ترکان خاتون در مجاورت قبه سبز در سمت راست می باشد ، که هم اکنون با نام مقبره سید خوشرو شناخته می شود ، ولی متاسفانه به دلایل بسیاری این بنای عظیم در حال تخریب است . قسمت اعظم این بنا در اثر زلزله سال ۱۳۱۴ هجرى قمرى ، ویران شده است . اصل قبه در طی سال های قبل از انقلاب از بین رفته و در اثر سهل انگاری هیچ اثری از آن باقی نمانده است ، حتی مقبره شوهر ترکان خاتون و سایر حکام قراختائیان هم چندین بار برای پیدا کردن گنج تخریب شده است .
یکی دیگر از عجایب و دور اندیشی های این زن حاکم ، احداث سیستم نوین توزیع آب در سطح شهر کرمان بوده است . ترکان خاتون ۲۶ سال بر کرمان حکمرانی نمود که این حکومت با احتساب چهار سال حکمرانی شوهرش که باز هم ترکان خاتون همه کاره بود ، به ۳۰ سال می رسد . ترکان خاتون همسر قطب الدین محمد حاکم دانشمند و محبوب کرمان بود.
انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج