آخرین اخبار

تاریخ : 13. آذر 1396 - 12:30   |   کد مطلب: 33225
اشتغال پررونق زنان کرمانی در فست فودها و بیکاری مردان
در دنیایی که پسران با بحران بیکاری دست و پنجه نرم می کنند وروبروی خود دیوارهای بلندی می بینند که مانع ازدواجشان است و از طرفی حضور برخی زنان و دختران با پوشش ها و چهره های محرک، بر سفیدی زندگیشان سیاهه ای از ناامیدی و نیاز می کشاند، اشتغال زنان و دختران آن هم در پست هایی که شأنشان نیست چه توجیهی می تواند داشته باشد؟

به گزارش زنان کویر ، تصور کنیم وارد یک رستوران شده اید، پیش خدمت های رستوران دختران جوانی هستند، آرایش کرده با لباس هایی که نظر مشتریان را به خود جلب می کند.

در بدو ورود دختری با صدایی جذاب شما را دعوت می کند تا بر سر میزی بنشینید،منو را نیز دختر جوان دیگری برایتان می آورد و اتفاقا صندوقدار نیز زن جوان و خوش چهره ای است که حجم آرایش بر روی صورتش سنگینی می کند و در آخر نیز سفارش شما توسط دختری جوان بر روی سینی که سنگینی اش فریاد می زند، آورده می شود.
این یک تصور نیست واقعیتی است از رستوران ها و فست فودهای کرمانی...
تصوری که اگر چه شاید شما در ذهنتان به آن جان دادید اما در واقعیت این موضوع جان دارد ، تنها کافی است که شبی خودتان را میهمان یک رستوران و یا فست فود کنید آنگاه خواهید دید که کارگران زن و دختری که در یک رستوران یا فست فود کار می کنند به یقین بیشتر از پسران و مردان آن مجموعه هستند.
در دنیایی که پسران با بحران بیکاری دست و پنجه نرم می کنند وروبروی خود دیوارهای بلندی می بینند که مانع  ازدواجشان است و از طرفی حضور برخی زنان و دختران با پوشش ها و چهره های محرک، بر سفیدی زندگیشان سیاهه ای از ناامیدی و نیاز می کشاند، اشتغال زنان و دختران آن هم در پست هایی که شأنشان نیست چه توجیهی می تواند داشته باشد؟
تحقیر خانه داری برگرفته از فرهنگ غربی
فاطمه جدید الاسلام ، پژوهشگر مسائل تربیتی و خانواده در گفتگو با  " زنان کویر " در این رابطه می گوید: در جامعه ی کنونی به هر اندازه اشتغال زنان دارای ارزش و شخصیت محسوب شد، ارزش خانه داری و تربیت فرزندان رو به افول رفت.از این رو خیلی از زنان نیز هستند که به اشتغال به چشم یک نوع کمال و پیشرفت نگاه می کنند. مادری و مادری کردن با ترویج گسترده فرهنگ غرب زده، تحقیر شده و در مقابل اشتغال به عنوان نقطه موفقیت و کمالی برای زنان معرفی شده است. 
فرهنگ غلطی که زن خانه دار را  زنی کم ارزش، سربار و زنی که عرضه ابراز وجود و بروز استعدادهایش را ندارد معرفی کرده و به نوعی حضور زن در خانه را اتلاف وقت و تلف شدن فرد می داند.
لزوم حفظ متانت زن در محیط کار
دکتر امیرحسین بانکی پور فرد کارشناس مسائل اجتماعی نیز در گفتگو با " پژواک" در این باره می گوید: اشتغال حق زنان است و نه یک وظیفه؛ اما لطافت یک زن باید در شغل او حفظ شود زیرا بعضی از شغل‌ها برای زن خشن است و لطافت زنانه را از او می‌گیرد، همچنین باید به شغل‌هایی که حجم کاری بالایی دارند و زن باید ساعت‌های طولانی را مشغول باشد هم توجه نمود، این مشاغل قطعاً زن را از جایگاه اصلیش کنار می‌زند به طوری که دیگر نمی‌تواند نقش اصلی خود را در خانواده ایفا کند.
 باید  توجه کنیم، متانت زن است که باید در محیط کار حفظ شود. ارتباطات اجتماعی که در بعضی از فضاهای کاری وجود دارد، متانت زن را از او می‌گیرد و زن در دایره‌ی ارتباطات غلط قرار می‌گیرد.
بیمه زنان خانه دار راهی برای کاهش شتاب اشتغال زنان 
 مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری اما در اخرین نشست خبری خود با تاکید بر اجرا شدن بیمه زنان خانه دار بیان داشته است: بیمه زنان خانه دار یکی از دغدغه های اصلی ما است چرا که این موضوع شتاب و اشتیاق زنان را برای کار در خارج ازخانه کاهش می یابد.
انتهای پیام/      

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج