آخرین اخبار

با توجه به عدم موفقیت اکثر دختران و زنان جوان در کسب موقعیت اجتماعی، بالا بردن شانس ازدواج و .. در پس آرایش های غلیظ و خودنمایی می توان گفت که آرایش زیاد ابتدا به عنوان یک اهرم جبران برای بازگشایی عقده‌های روانی، بعد به صورت یک عادت و سپس به صورت وابستگی محض در بانوان خود را نشان می‌دهد. این وابستگی به حدی است که دیگر قادر نخواهند بود بدون آرایش در محافل عمومی ظاهر شوند.

به گزارش زنان کویر ،به نقل از طنین یاس،  این روزها آرایش های غلیظ و خارج از عرف دختران و زنان ایرانی که به یک پدیده نامبارک با آثار و تبعات نامبارک تر تبدیل شده است از ابعاد مختلف جامعه شناسی ، روانشناسی فردی و اجتماعی و اقتصادی قابل بررسی است.

 

بر اساس اعلام گمرک در آبان ماه امسال، واردات رسمی لوازم آرایشی و بهداشتی به کشور از مرز ۱۱ هزار تن گذشته است. رقم ریالی واردات لوازم آرایشی و بهداشتی بیش از ۲۱۸ میلیارد تومان است که این حجم از لوازم آرایشی و بهداشتی از ۳۱ کشور جهان وارد ایران شده است.

 

به گفته مسئولان و صاحب‌نظران این حوزه، میزان واردات لوازم آرایشی بسیار بیش‌تر از آن چیزی است که به صورت رسمی وارد کشور می‌شود چرا که واردات غیر رسمی بیش از 80 درصد از حجم کل واردات لوازم آرایشی و بهداشتی به کشور را در بر می گیرد.  

 

 بر اساس آمار ارائه‌شده در سال گذشته میزان واردات لوازم آرایشی و بهداشتی به ایران بیش از دو میلیارد دلار بوده که از این حیث، ایران هفتمین واردکننده لوازم آرایشی و بهداشتی در دنیا و بعد از عربستان دومین کشور در خاورمیانه محسوب می شود  به عبارتی زنان ایرانی خریدار یک سوم لوازم آرایشی واردات به خاورمیانه هستند!.

اگر توجه به زیبایی امری فطری است اما این نوع رفتارها برای زیباتر به چشم آمدن خالی از خلل هایی در حوزه سلامت جسمی و روحی، سلامت و امنیت اجتماعی و اقتصاد نیست. از آنجا که ما در صنعت تولید لوازم بهداشتی – آرایشی دچار ضعف هستیم، قطعا رکورد دار بودن در این حوزه برای ما چیزی جز تبدیل  شدن کشور به یکی از مصرف کنندگان اساسی فراورده های آرایشی بهداشتی نخواهد داشت و در این آب گل آلود قاچاق چیان و سودجویان برای عرضه محصولاتی با کیفیت نازل و تقلبی، ماهی های درشت را صید خواهند کرد.

 

درآمدی با سود کلان برای قاچاقچیان عرصه لوازم آرایشی که به نوعی با وارد کردن غیررسمی این نوع لوازمی که مستقیما با سلامت دختران و زنان در ارتباط هستند، ربایندگان و خیانت کنندگان به سلامت جامعه زنان محسوب می شوند.

 

 بنابر گفته کارشناسان علوم آزمایشگاهی و بهداشتی 80 درصد لوازم آرایشی – بهداشتی که به صورت قاچاق وارد کشور می شوند نه تنها تقلبی اند بلکه از مواد نامرغوب غیربهداشتی و عمدتا سرب ساخته می شوند.

 

دکتر امیر هوشنگ احسانی استاد دانشگاه تهران  متخصص پوست و مو و معاون آموزشی بیمارستان رازی با اشاره به وجود سرب در برخی لوازم آرایشی و بهداشتی قاچاق گفت: چون سرب ماده نگهدارنده قوی به شمار می رود برای طولانی تر کردن عمر این لوازم برخی تولیدکنندگان به طور غیرقانونی از سرب استفاده می کنند و مشکلات پوستی که در آینده افراد را تهدید می کند برای تولیدکنندگان اقلام تقلبی مهم نیست.

وی به بیماری های ناشی از جذب سرب اشاره کرد و گفت: سقط جنین، مشکلات ژنتیکی و بروز انواع سرطان ها که منجر به مرگ زودرس می شود به دلیل وجود سرب در لوازم آرایشی و بهداشتی است.جیوه و قطران زغال سنگ مواد شیمیایی مسموم کننده ای است که سیستم اعصاب را درگیر کرده و افرادی که مدام از لوازم آرایشی حاوی سرب استفاده می کنند بیشتر در خطر ابتلا به این بیماری ها هستند.

 

نکته مهم در این زمینه ورود آرایشگران به مبحث خرید و فروش و حتی واردات لوازم آرایشی نامرغوب است. به طوری که بسیاری از لوازم آرایشی فاقد مجوز بهداشتی در این سالن‌ها استفاده و به فروش می‌رود!

 

با توجه به شرایط فعلی جامعه که تبیین و جاانداختن استفاده درست از لوازم آرایشی  زمان زیادی را در بر می گیرد و همینطور میزان استفبال بانوان از لوازم آرایشی – بهداشتی یکی از مهم ترین راهکارهای مقابله با تبدیل شدن به یک کشور مصرف گرا و وارد کننده صرف ، تقویت زیرساخت ها و ایجاد بستر مناسب جهت تولیدات داخلی با کیفیت بالاتر است.

 

اما این مسئله از منظر سلامت روحی نیز قابل بررسی است. میترا خسروبیک کارشناس مسائل اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار طنین یاس با اشاره به اینکه سن استفاده از لوازم آرایش در دختران به 10 سال و در پسران به 18 سال رسیده است! گفت:  افزایش مصرف لوازم آرایشی به خصوص در دختران نوجوان  ، به علت کمبود اعتماد به نفس است آنها برای جبران این کمبود و نشان دادن قدرت تأثیرگذاری خود بر دیگران و زدودن برچسب اُمل بودن! عقب افتادگی اجتماعی و .. و کسب هویت و پذیرش اجتماعی دست به آرایش های غلیظ و شاید در قدم های بعدی عمل های جراحی متعدد بزنند.

 

وی با بیان اینکه متأسفانه ازدواج ها به تأخیر افتاده است و معیارهایی مانند زیبایی به عنوان ملاک های اصلی انتخاب همسر از سوی پسران در نظر گرفته می شود، برخی از دختران ناخواسته وارد این جریان شده و برای ورود به بازرا رقابت برای جلب توجه جنس مخالف و بالابردن شانس انتخاب شدن  به سمت خودنمایی و آرایش های مخصوص مهمانی ها و مجالس در سطح عمومی جامعه بزنند! که این در دراز مدت باعث بحران هویت، افسردگی و اختلالات شخصیتی در فرد می شود.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی یکی از مهم ترین راه های مقابله با چنین پدیده نامبارکی را   افزایش سطح آگاهی، دانایی و شعور اجتماعی از طریق گسترش فرهنگ مطالعه و بهره گیری مناسب از ابزار های رسانه ای ، تعریف سیاست های فرهنگی فعال و همچنین تامین بهداشت روان و تعیین جایگزین های مناسب کسب هویت و پذیرش اجتماعی جوانان و زنان جامعه دانست و افزود : زنان باید بیاموزند آنچه که آنها را از دیگران متمایز می کند مهارت های زندگی و توانمند کردن و بالفعل کردن قدرت های زنانه ای است که خداوند در وجودشان به ودیعه گذاشته است.

با نگاهی هر چند سطحی به دور اطرافمان در مراکز خرید، اماکن عمومی، وسایل نقیله و .. مترو متوجه خواهیم شد که قریب به اتفاق بانوان و حتی دختران نوجوانی که اطرافمان هستند، با انواع و اقسام لوازم آرایشی صورت خود را رنگ و لعاب داده اند. از سویی دیگر وقتی به نوع برقراری روابط اجتماعی آنها نگاه می کنی متوجه کاستی های زیادی در این زمینه می شویم! دختر نوجوانی که از بیش از چهل دقیقه در مترو تا گردن در موبایل خود فرو رفته و از دنیای واقعی با  آدم های حقیقی غافل مانده است..

 

این نوع رفتارهای اجتماعی درست نقطه مقابل خواست آنها است! بیشتر این دختران مجرد هستند و وقتی پای درد و دل آنها می نشینی صحبت از عشق های شکست خورده و ناکامی های متعددی دارند که در یک بازه زمانی بسیار کوتاه بر آنها وارد شده است! پس به این نتیجه گیری چندان هم دور از واقعیت نیست که وارد شدن به باتلاق خودنمایی برای دیده شدن ، آن هم با کمک گرفتن از لوازم آرایشی یعنی زیبایی تلقبی ! چندان هم بین مردان خواهان ندارد!.

 

دکتر غلامرضا حاجتی متخصص اعصاب و روان معتقد است یکی از موثرترین معیار های مردان برای انتخاب همسر و فرد مورد علاقیشان نحوه ی قضاوت او از نظر اطرافیانش است . خواه ناخواه این تصور در مردانی که فرد مورد نظرشان را انتخاب کرده اند رخ می دهد که این شخص که من مجذوب او شدم ( چه از نظر رفتاری و اخلاقی و منش و چهره و...) در دیدگاه مردان دیگر چگونه است و عموما دخترانی که بیش از حد معمول آرایش دارند و لباس نا مناسب با هنجار های جامعه می پوشند ناخودآگاه مورد قضاوت نا معقول قرار می گیرند؛ حتی اگر این نوع جلب توجه از نظر او یک عادت و برای دل خودش باشد و قصد جلب توجه نداشته باش! .

 

اما این قضاوت ها برای مرد ایرانی که با فرهنگ و جامعه این کشور رشد کرده و پرورش یافته حائز اهمیت است و برای او مهم است که دختری که برای ازدواج به او فکر می کند در سطح فرهنگ ، نصبت به خود و جامعه اش کجا قرار گرفته است.

 

اگر اهداف دختران و زنان را برای خودنمایی با آرایش های غلیظ و اعمال جراحی و خودنمایی 

 

 آرایش به قصد زیباتر شدن در مهمانی ها یا مجالس مشابه که یک امر عادی و طبیعی محسوب می شود.

 

آرایش به حد افراط و زیاده روی حتی برای خرید جزیی ترین ملزومات زندگی همچون نان و سبزی.

 

آرایش به قصد رقابت و چشم و هم چشمی یا بزرگتر جلوه کردن از سن خود.

بدانیم با توجه به اینکه تیر دختران در کمان آرایش های غلیظ و خودنمایی کردن تا کنون به سنگ خورده است و نه تنها چیزی که کسب کرده اند از دست دادن سلامتی روحی - جسمی شان است می توان گفت: آرایش زیاد ابتدا به عنوان یک اهرم جبران برای بازگشایی عقده‌های روانی، بعد به صورت یک عادت و سپس به صورت وابستگی محض در بانوان خود را نشان می‌دهد. این وابستگی به حدی است که دیگر قادر نخواهند بود بدون آرایش در محافل عمومی ظاهر شوند و همین وابستگی آنها را تا مرض ” خودزشت پنداری”  پیش می‌برد.

 

 صدرنشینی ایرانیان در جدول توجه به جراحی‌های زیبایی و بالا رفتن میل به جراحی‌هایی بینی، پلک، گونه گذاشتن، انواع پروتز آن هم در عنفوان جوانی حاد شدن بیماری روانی ” خود زشت پنداری” است که برای جبرانش دست به هر کاری می‌زنند و امروز حتی شاهد خالکوبی‌هایی توسط دختران و زنان در بخش‌های مختلف بدنشان هستیم، خال‌کوبی که بعد از پروتز سومین علامقندی زنان ما را در آرایش‌های مدرن! تشکیل می‌دهد.

 

 این خال‌کوبی‌ها گاها در نقاط حساس و خطرناک بدن انجام می‌شود، می‌گوید: انجام این خال‌کوبی‌ها در قسمت‌هایی از بدن که در  شرایط معمولی و حتی با کمترین پوشش هم دیده نمی‌شود چیزی نیست جز یک نوع حس رقابت در زیبا شدن و عرضه زیبایی زنانه در دنیای زنانه !!

 

انتهای پیام/ 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج