آخرین اخبار

اگرنیم نگاهی به گذشته های نه چندان دور داشته باشیم می بینیم که خانواده ها چه ساده زیست بودند و با چه وسایل ساده ای فرزندان خود را بزرگ می کردند...

به گزارش زنان کویر ،به نقل از  آفتاب دل، اگر گذر ونیم نگاهی به گذشته های نه چندان دور داشته باشیم می بینیم که خانواده ها چه ساده زیست بودند و با چه وسایل ساده ای فرزندان خود را بزرگ می کردند و کانون خانواده ها را گرم نگه می داشتند، اما امروزه روز به روز که برسطح تکنولوژی ها افزوده می شود تمایل مردم به خرید کالاهای لوکس و گرانقیمت افزوده می شود و برعکس گذشته هم خانواده ها صمیمیت ها را کمرنگ تر و کمرنگ تر بین خود مشاهده می کنند.

اتاق هایی بزرگ با مبل های آنچنانی و دور از هم، اجاق گازهای رومیزی و فر و چای پز هر کس به جدا و در مقابل افراد خانواده هم دور از هم و هر کس به تنها سهم این تجملاتی است که دانگیر اکثر خانواده ها گشته است.

 

جامعه ایران با وجود مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم دچار نوعی تجمل گرایی افراطی شده است و رد پای این فرهنگ نادرست در زندگی بیشتر مردم اعم از اقشار کم درآمد و پر درآمد دیده می شود. این فرهنگ نادرست همه گروههای سنی را از کودک و نوجوان تا جوان و میانسال تحت الشعاع قرار داده  و معضل بزرگی برای چرخ های اقتصاد کشور ایجاد کرده است.

این روزها بیشتر مردم سراسر دنیا به دنبال خرید کالاهای گرانقیمت و به اصطلاح برند هستند. البته نمی‌توان کیفیت این کالاهای لوکس را منکر شد، اما قیمت آنها گاهی سر به فلک می‌زند و برای خرید چنین کالاهایی باید ثروت و درآمد بسیار خوبی داشت. در غیر این ‌صورت، افراد را با بدهی‌های سنگین و عذاب‌آور مواجه می‌کند. با تمام این اوصاف باید گفت، افرادی هستند که تمام سختی‌ها را به جان می‌خرند و با وجود درآمد کم ـ گاهی با قرض کردن ـ به خرید کالاهای لوکس و گرانقیمت می‌روند، اما واقعا چرا؟

در حال حاضر، مصادیق تجمل‌گرایی در میان زنان و خانواده‌ها را در استفاده از زیورآلات، پوشاک، لوازم آرایشی، ظروف تزئینی، دکوراسیون و لوازم منزل، مهمانی‌ها و ولیمه‌های پُرخرج، جهیزیه‌ها و سیسمونی‌های آن‌چنانی (فقط برای نشان دادن و فخرفروشی به دیگران) می‌توان دید.


هرچند تجمل‌گرایی در عصر کنونی، به دلیل تهاجم فرهنگی غرب به کشورها، به پدیده‌ای همگانی میان زنان و مردان جوامع، به خصوص جوامع در حال رشد، تبدیل شده است؛

لیکن در این میان، زنان جامعه، به دلیل تفاوت‌های جسمی و روحی با مردان و تمایل و گرایش بیشتر به زیبا جلوه کردن و مورد ستایش قرار گرفتن از این منظر، شاید بیشتر در معرض تجمل‌گرایی قرار دارند

و البته به همین دلیل نیز آگاهی زنان و مادران جامعه نسبت به تبعات گسترده‌ی رواج تجمل‌گرایی در ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی، نقش تعیین‌کننده‌ای در رفع این صفت مذموم از خانواده و جامعه خواهند داشت.

یکی از دلایلی که افراد را به سراغ خرید کالاهای گرانقیمت سوق می‌دهد، درک‌شان از هویت فردی‌شان است. آنها احساس می‌کنند هویت و خود ایده‌آل‌شان در داشتن کالاهای گرانقیمت و لوکس است. آنها با وجود این کالاها، خود را با دیگر افراد جامعه مقایسه کرده و از زندگی احساس قدرت و رضایت می‌کنند. حتی اگر این نوع خریدها، آنها را به بدهکاری و دردسر بیندازد.

حال لازم است تا زنان و مادران جامعه ی ما به جای پرداختن به زندگی تجملاتی و چشم و هم چشم بازی ، آینده ای توام از آرامش را برای همسر و فرزندانشان فراهم کنند تا نور چشمشان با تربیت صحیح فرزندان روشن شود نه تجملات الکی !!!

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج