آخرین اخبار

تاریخ : 12. مهر 1396 - 10:14   |   کد مطلب: 33133
کوتاهی عمر زندگی با پا درمیانی شبکه های اجتماعی
از دوستی تا ازدواج در بستر فضای مجازی؛
کوتاهی عمر زندگی با پا درمیانی شبکه های اجتماعی
ما از نسلی هستیم که پدر و مادرهایمان قبل از ازدواج همدیگر را ملاقات نکرده بودند، آشنایی و ازدواجشان با رسم رسوم های سنتی رقم می خورد اما انگار قرار است برای نسل جدید همه چیز در گوشی تلفن همراه رخ دهد؛ بازیهای کودکانه، خاطرات نوجوانی،ازدواج و ...

به گزارش زنان کویر ، ما از نسلی هستیم که پدر و مادرهایمان قبل از ازدواج همدیگر را ملاقات نکرده بودند، آشنایی و ازدواجشان با رسم رسوم های سنتی رقم می خورد و به هر آنچه که به گفته ی خودشان تقدیرشان بود راضی بودند اما این روزها انگار قرار نیست که نسل جدید دنباله روی تفکرات گذشته باشند چرا که نه دخترها در خانه می مانند تا شاهزاده ی رویاهایشان سوار بر اسب سفید به دنبالشان آید و نه پسران تن به ازدواج هایی می دهند که از سوی پدر، مادر، خاله و عمه توصیه می شود.

انگار قرار است برای نسل جدید همه چیز در گوشی تلفن همراه رخ دهد؛ بازیهای کودکانه، خاطرات نوجوانی، عکس های به یادگار مانده از دوران نوجوانی و جوانی، خواستگاری، ازدواج و بالاخره نمایش روزمرگی ها و عاشقانه های بعد از ازدواج، دوران بارداری ، تولد فرزند و ...

در پیچ و خم زندگی برای هر دختر یا پسری شاید ازدواج و رسیدن به همسر ایده آل بزرگترین اتفاق باشد و از آنجا که نسل جوان کنونی به دنبال این است که خودش مسیر زندگی اش را انتخاب کند و از طرفی نسبت به گذشته مسیر های ارتباطی بیشتری میان دختران و پسران وجود دارد از این رو جوانان خودشان ماجرا جوی زندگی شان می شوند.

به لطف فضای مجازی و شبکه های اجتماعی از جمله تلگرام، اینستاگرام و توئیتر مسیرهایی باز شده تا نسل کنونی خودشان این ریسک را بپذیرند و به دنبال نیمه ی گم شده ی خود بگردند.

در کنار همین گشت و گذارها در فضای مجازی است که بالاخره در یک گروه دوستانه و مختلط افراد همدیگر را پیدا می کنند و در ابتدا با یک درد و دل یا راهنمایی بابی برای آشنایی باز می شود و کم کم وابستگی ها جان می گیرند.

گویی فهیم ترین همسر عالم را  برای خود انتخاب کرده است کسی که می خواهد به دور از سنت ها و به اصطلاح مدرن ازدواج کند...

 

هر یک از دنیایی متفاوت و در شهرهایی که کیلومترها از هم فاصله دارند اما به صرف این که در فضای مجازی آن هم با چند خط چت کردن به این نتیجه رسیده اند که با هم تفاهم دارند و در نهایت با تمام اختلافات خانواده ها پایشان در یک کفش کرده و خیلی زود همدیگر را تازه در زیر یک سقف پیدا می کنند.

 

خوب است بدانیم به گفته ی متین السادات نصری روانشناس و مدرس دانشگاه و بر اساس نتایج پژوهشی که از خردادماه سال 92 تا اردیبهشت سال 94 از سوی یک گروه تحقیقاتی روی برخی از کاربران شبکه‌های تلگرام، واتس آپ، تانگو، وایبر و ایمو در برخی از شهرهای ایران با همکاری بنیاد علوم رفتاری انجام شد، حدود 10 درصد از آشنایی‌ها و دوستی‌ها در فضای مجازی به ازدواج منجر می‌شود که طول عمر آنها هم کمتر از 5 سال است که بیشتر شکست خوردگان این روابط دختران هستند چرا که از نظر عاطفی آسیب پذیرتر و لطیف تر هستند.

 

طاهره معماری پژوهشگر و مشاور خانواده در گفتگو با " زنان کویر" در این رابطه می گوید: متاسفانه معضل امروز جامعه ی ما حضور بیش از حد اعضای خانواده در فضای مجازی است و این اتفاق برای مادر و پدر خانواده هم اتفاق افتاده است و با شدت بیشتری برای فرزندان در حال وقوع است در نتیجه کنترل خانواده در جامعه ی امروزی بسیار سخت شده است.

 

 

وی ادامه داد: دختران و پسرانی که از طریق فضای مجازی با یکدیگر آشنا شده‌اند و قصد ازدواج دارند باید بدانند که  یکی از مهم ترین آفت های  ازدواج‌های مجازی، توجه نکردن به اختلافات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی فرد و خصوصا خانواده‌ی اوست.

معماری تاکید کرد: از آنجا که در فضای مجازی واقعیت طرف مقابل دیده نمی شود و و توجه کمتری به اختلافات خانواده ها از جمله اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی می شود بنابراین باید در هنگام به تحقیقات به این نکات توجه شود و فقط به گفته های طرف مقابل اکتفا نشود.

گزارش: اعظم پسند

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج