آخرین اخبار

تاریخ : 21. شهريور 1396 - 12:21   |   کد مطلب: 33064
از ازدواج های مجازی تا جدایی های واقعی
وقتی تکنولوژی با فرهنگ تطابق ندارد؛
از ازدواج های مجازی تا جدایی در دنیای واقعی
اتکا به اینترنت و فضای مجازی ممکن است در نگاه‌ اول آسان‌ترین راه همسریابی تلقی شود اما واقعیت آن است که فضای نامطمئن مجازی نمی‌تواند ملاک دقیق و قابل اعتنایی برای یافتن یک شریک دائمی به حساب آید.

به گزارش زنان کویر ، از خرید وسایل منزل گرفته تا پرداخت قبوض اینترنتی انجام می شود. اینترنت کمک کرده تا بسیاری از کارهای روزمره ی دنیای امروز سریع تر و آسان تر انجام شود .

اما امروزه ازدواج ها هم اینترنتی شده در حالی که خانواده های ایرانی هنوز به رسم و رسومات خود پایبند هستند هر چند که این گونه ازدواج ها خانواده ها را با ابهام روبرو کرده است.

اتکا به اینترنت و فضای مجازی ممکن است در نگاه‌ اول آسان‌ترین راه همسریابی تلقی شود اما واقعیت آن است که فضای نامطمئن مجازی نمی‌تواند ملاک دقیق و قابل اعتنایی برای یافتن یک شریک دائمی به حساب آید.

جالب اینجا است که ازدواج و طلاق های امروزی بسیار تحت تاثیر فضای مجازی هستند.

انواع مراسمات پر زرق و برق ازدواج، خرج های آنچنانی که بی شک همه از چشم و چشمی و کلیپ های منتشر شده در فضای مجازی است روز به روز افزایش می یابد و در ادامه اعتیاد به این فضا ها نیز موجب شده است تا طلاق بیش از پیش جان یابد و از طرفی طلاق و جشن طلاق نیز از فضای مجازی است که جان یافته اند و روز به روز پر رنگ تر می شوند.

این در حالی است که  ازدواج امری بسیار مقدس و حساس بوده و سرنوشت افراد را تعیین می‌کند، بنابراین باید انتخاب همسر به صورت اصولی و به روش مناسب انجام شود تا زندگی تشکیل شده از تداوم لازم برخورد دار باشد.

 

میترا کامیابی در گفتگو با "  زنان کویر  " در رابطه با تاثیر فضای مجازی بر ازدواج و افزایش آمار طلاق گفت : یکی از دلایل استفاده ی نادرست از تکنولوژی عدم همخوانی  آن با فرهنگ جامعه است، فرهنگ مردم ایران یک فرهنگ مبتنی بر دین که در آن روابط حائز اهمیت است اما به دلیل عدم همخوانی این فرهنگ با فضای مجازی شاهد از بین رفتن فرهنگ حاکم بر جامعه هستیم بدین معنا که افراد حریم ها را رعایت نمی کنند و روابط را حفظ نمی نمایند.

این مشاور خانوده احساس آزادی در فضای مجازی را یکی از دلایلی بیان آزادانه ی افراد دانست و اظهار داشت: افراد در این فضا به دنبال معرفی خود آرمانی شان هستند یعنی آن چیزی که فرد دوست دارد باشد اما نمی تواند به آن دست یابد.

کامیابی به روابط میان زن و شوهر اشاره کرد و ادامه داد: اگر زن و شوهری از روابط سالم و دوستانه ای برخوردار نباشند با پناه بردن به دامن فضای مجازی سعی در پرد کردن این خلا داشته و از آنجا که در شروع کار احساس گناهی ندارند بنابراین  ادامه داده و به درد و دلبا جنس مخالف می پردازند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد تاکید کرد: رعایت نکردن حریم ها و استفاده های نادرست از فضای مجازی  از عواملی است که به افزایش طلاق دامن زده است.

وی ادامه داد:  متاسفانه افراد در فضای مجازی حریمی را برای خود نگه نمی دارند و به راحتی ابراز علاقه می کنند  از زندگی خود فاصله می گیرند بنابراین زندگی واقعی را بی اهمیت دانسته و لذت حضور در فضای مجازی او را به این سمت خواهد کشاند که به جای تفریح خانوادگی به دنبال بازی های مجازی است و احساس می کند که جذابیت های آن بیشتر است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج