آخرین اخبار

به ازدواج فکر نمی کرد، زمانی که 18 سال سن داشت، ورود به دانشگاه و تحصیل تنها هدفش بود تا بتواند کار خوبی پیدا کند تا هم افتخاری برای خودش باشد و هم پدر و مادرش به او افتخار کنند.

به گزارش زنان کویر ، به ازدواج فکر نمی کرد، زمانی که 18 سال سن داشت، ورود به دانشگاه و تحصیل تنها هدفش بود تا بتواند کار خوبی پیدا کند تا هم افتخاری برای خودش باشد و هم پدر و مادرش به او افتخار کنند.

کارشناسی را که گرفت اما بازار کار را در کارشناسی ارشد دید و این بار پا در رقابت برای به دست آوردن کارشناسی ارشد گذاشت و بالاخره با موفقیت، این خان هم گذراند.

خان دیگری پیش رو داشت، اما همچنان خواستگارهایش را رد می کرد و برای بدست آوردن شغل عزمش را جزم کرده بود.

بالاخره موفق شد، اما چندی نگذشته از حقوق و کارش ناراضی بود، آخر گیاه پزشکی را چه به منشی گری در یک شرکت ساختمانی!!!

 28 سالش شده بود، همكلاسي‌هايش يكي دو بچه قد و نيم‌قد داشتند ولي او هنوز ازدواج نكرده بود. او حالا 32 ساله است و در حالي احساس تنهايي و ترس از تجرد هميشگي به سراغش مي‌آيد كه نمي‌داند در مسير زندگي، انتخاب او درست بود يا همكلاسي‌هايش كه امروز خانه‌دار هستند؟

از مهمانی رفتن متنفرم، سوال تکراری " چرا ازدواج نمی کنی" کابوسی است که در هر میهمانی با آن روبرو هستم. از این که مرا همواره برانداز می کنند و تمام مشکلاتم را به ازدواج ختم می کنند خسته شده ام.

کنایه هایی که بر دلتنگی من می افزایند و از طرفی خانواده ام من را سربار می دانند، اما تلاش من بر این بود تا برای خانواده ام یک افتخار باشم. تلاش اعضای خانواده برای نجات دادن من از تنهایی و این اواخر سرزنشم برای این که چرا ازدواج نمی کنی مرا تا حد اعلای خود به انزجار کشانده است.

اکنون در شرایطی به سر می برم که خواستگار چندانی ندارم و از میان همین یکی دو تا هم شرایطشان نسبت به خواستگارهای گذشته ام قابل قیاس نیست...

این جملات تنهاگوشه ای از دغدغه های دختران مجرد است که با آن دست وپنجه نرم می کنند.

دختراني مانند مریم كه تحصيلكرده و مجرد هستند، در جامعه ما كم نيستند. آنان با چالش‌هايي مانند افزايش سن ازدواج، ناتواني در تهيه جهيزيه مفصل و اشتغال در شغل‌هاي نامناسب روبرو هستند.

 

اشتغال زنان و دختران موضوعی است که نه تنها در شهر کرمان بلکه در همه ی شهرهای ایران به عنوان یکی از دغدغه های اصلی جامعه ی زنان ایرانی محسوب شده است اما در این بین تلاش برای بدست آوردن هر کاری آن هم بدون مرتبط با رشته ی تحصیلی یک بانو تاسف برانگیز است.

تلاشی که سبب می شود تا یک دختر بسیاری از موقعیت های زندگی و ازدواج خود را از دست دهد اما مصر است تا به هر بهایی به اشتغال روی آورد.

فروشندگی تمامی اوقات فراغتم را دزدیده است

زهرا (م) فروشنده ی یکی از مغازه های کرمان است. او می گوید25 سالم است و  لیسانس نرم افزار کامپیوتر دارم،  برای بدست آوردن کار به هر دری زدم اما نهایتا توانستم تنها فروشنده شوم.شغلی که نیاز به تحصیلات آنچنانی ندارد.

شغلم را دوست ندارم، به طور کلی تمام وقت مرا می گیرد البته الان که مجرد هستم مانعی برایم نیست هر چند که اوقات فراغتم را دزدیده است اما تا حدی توانسته ام  نیازهای مالی ام را با این شغل تامین نمایم.

وقتی از زهرا پرسیدیم چرا تا کنون ازدواج نکردی، پاسخ داد: موقعیت مناسبی تا کنون نداشتم، در هر صورت من به لحاظ مادی تامین هستم.

آنقدر مستقل هستم که نخواهم برای چندرغاز پول ازدواج کنم

بانوی فروشنده ی دیگری که نمی خواست نامش را بگوید، در گفتگو با خبرنگار ما گفت: کارشناسی ارشد مکانیک دارم اما اکنون در مغازه ی مانتو فروشی ، فروشنده شده ام، شغلی که با آرزوها و تلاش من بسیار فاصله دارد.

او در خصوص تجرد خودش گفت: تا کنون خواستگارهایم را به امید این که نفر بعدی بهتر باشد رد کردم  اما هر بار وضعیت بدتر می شود، از میان همین یکی دو نفری که شاید در سال گذرشان به خانه ما بیفتد ترجیح میدهم هیچ را انتخاب کنم، آخر آنقدر مستقل هستم که نخواهم برای ادامه ی زندگی و چندرغاز پول ازدواج کنم .

حفظ شان دختران از مهم ترین نکات انتخاب شغل است

زهرا مومنی کارشناس خانواده در گفتگو با " زنان کویر " به تاثیر اشتغال دختران و تجرد اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه های دختر امروز به دست آوردن شغل است، از آنجا که ایجاد شغل دولتی برای همه ی دختران میسر نیست بنابراین به دنبال شغل در شرکت های خصوصی و یا عناوین متعدد دیگری می روند.

این پژوهشگر خانواده با تاکید بر حفظ شان و منزلت یک دختر در هر موقعیت اجتماعی و شغلی ادامه داد: دل خوش بودن به این که فرد شغل دارد خوب نخواهد بود بلکه باید توجه کرد که افراد با توجه به جنسیت به چه شغلی مشغول هستند.

وی ازدواج دیرهنگام و وجود برخی مشکلات اجتماعی را ناشی از انتخاب نادرست در اشتغال دختران دانست و تاکید کرد: تنها به داشتن یک شغل نباید دلخوش بود بلکه باید دید این شغل تا چه حد شان اجتماعی یک دختر را حفظ می کند و از طرفی شک شغل نباید زمینه ساز مشکلات و ناهنجاریهای اجتماعی باشد.

انتهای پیام/

 

 

 

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج