آخرین اخبار

تاریخ : 12. مرداد 1396 - 9:53   |   کد مطلب: 32940
از خواب مسئولین تا عزم ملی در جهت مقابله با کانال های ضد اخلاقی
در خصوص مبارزه با فساد یک عزم ملی صورت گرفته، از آنجا که دولت عزمی برای بستن کانال ها ندارد گروه های مختلفی با ریپورت کردن کانال های پورنوگرافی کانال را از دسترس خارج می کنند هر چند که وظیفه ی اصلی بستن این کانال ها وزارت ارتباطات و مخابرات است .

به گزارش زنان کویر ، ظهور و پیدایش اینترنت جهانی دیگر را به روی بشریت گشود و به تبع آن تکنولوژی و ابزار متعددی جان یافت . آنچه که مسلم است ارتباطات نیز در چنین جهانی تغییر خواهد داشت.

شبکه های اجتماعی، تلگرام، اینستاگرام و ... معنای دیگری به ارتباطات انسانی دادند البته اگر چه این نوع از شبکه های اجتماعی توانستند بسیاری از ارتباطات را آسان و مشکلات را حل کنند اما خود نیز برای جوامع مختلف مشکل ساز شدند.

یکی از امکانات تلگرام ساخت و ایجاد گروه و کانال است از این رو توانسته بسیاری از مخاطبین را به خود جلب کند و سرعت انتقال اخبار و تحت تاثیر قرار دادن افراد را نسبت به گذشته بسیار بیشتر کند.

آنچه که باعث نگرانی است  وجود بسیاری از کانال های تلگرامی است که با محتوای غیر اخلاقی و به بهانه آموزش و سبک زندگی، اقدام به ترویج امور غیراخلاقی می کنند. علاوه بر این توهین به مقدسات و عبور از خط قرمزهای نظام هم یکی دیگر از محورهای فعالیت برخی کانالهای تلگرامی است.

فیلترینگ تلگرام موضوعی است که دغدغه ی بسیاری از کارشناسان و حتی قوه قضائیه فیلترینگ را به عنوان تنها راه مقابله با کانال های غیر اخلاقی دانسته است.

فعالیت هشت هزار کانال با محتوای مجرمانه

مناظره اخیر تلویزیونی عبدالصمد خرم‌آبادی؛ معاون دادستان کل کشور و دبیر کارگروه کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با محمدجواد آذری جهرمی؛ معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت که بیست و ششم تیرماه امسال پخش شد، خرم آبادی معاون دادستان کل گفت: مدیریت دو سوم فضای مجازی کشور در اختیار بیگانگان است و کنترلی روی آن نداریم؛ وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنان هشت هزار کانال تلگرامی با محتوای مجرمانه که درخواست مسدودسازی آن از سوی مقام قضایی صادر شده را مسدود نکرده است.

 

وی افزود: فعالیت این هشت هزار کانالی که همچنان مسدود نشده، اقدام علیه امنیت ملی کشور، علیه عفت عمومی، اخلاق عمومی و... است؛ جالب است که این لیست را در اختیار آقای جهرمی قرار داده‌ایم، ایشان هم مراتب رابه مدیر تلگرام اطلاع داده است اما ظاهرا مدیر تلگرام چنین عقیده‌ای (فعالیتهای مجرمانه) ندارد.

 

ضعف در حوزه ی تولید محتوا در تلگرام

احمد جلالی در گفتگو با " زنان کویر " در رابطه با محتوای موجود در بستر فضای مجازی و فیلترینگ گفت: تا زمانی که فضای مجازی نامتقارن است ، در حوزه ی محتوایی دارای محتوای آنچنانی نیستیم و نمی توانیم کنترل اطلاعات داشته باشیم به گفته مقام معظم رهبری " صلاح نیست که این شیر باز شود".

این کارشناس حوزه رسانه تاکیدکرد : باید در کشورمان محدودیت داشته باشیم همانگونه که انگلیس ،چین و آمریکا  اینترنت ملی دارند و این فیلترینگ بر اساس اینترنت ملی، سیاست ها و فرهنگ  کشورشان ایجاد می شود.

دولت عزمی برای فیلترینگ تلگرام ندارد

وی در خصوص فیلترینگ فضای مجازی اظهار داشت: متاسفانه هیچگاه این خواسته از سوی دولت وجود نداشته تا در حوزه ی فساد موجود در کانال ها فیلترینگ انجام شود.

جلالی ادامه داد: در برهه ای از زمان دولت وعده داد تا سرور های تلگرام وارد کشور شود و می توان نسبت به آن کنترل داشته و ادمین هایی که کانال های فساد را مدیریت می کنند را شناسایی نمائیم اما هرگز چنین اتفاقی نیافتاد.

این دکترای مدیریت خط و مشی ابراز داشت: اگر چه سرورهای cdn  در هر کشوری می تواند باشند اما وجود این سرورها در جهت افزایش سرعت دانلود فیلم، صدا و ... است در واقع یک کدینگ است و امنیت اطلاعات توسط خود مدیر تلگرام صورت می گیرد همانگونه که اذعان داشته هیچ کشوری حق دسترسی به اطلاعات تلگرام را نخواهد داشت.

عزم ملی در جهت مقابله با کانال های ضد اخلاقی

این کارشناس حوزه رسانه با اشاره به عزم ملی در جهت مقابله با کانال های ضد اخلاقی گفت: در خصوص مبارزه با فساد یک عزم ملی صورت گرفته، از آنجا که دولت عزمی برای بستن کانال ها ندارد گروه های مختلفی با ریپورت کردن کانال های پورنوگرافی کانال را از دسترس خارج می کنند هر چند که وظیفه ی اصلی بستن این کانال ها وزارت ارتباطات و مخابرات است .

 

جلالی افزود: در کلام مقام معظم رهبری نیز بارها تاکید شده که با اینترنت مخالف نیستیم اما این جریان باید زهکشی شود، در سیاست های برنامه ششم توسعه اولین مطالبه ی مقام معظم  اینترنت ملی است در حکم شورای عالی فضای مجازی  که توسط مقام معظم رهبری زده می شود مجددا اولین درخواست ایشان ایجاد اینترنت ملی است.

وی با اشاره به این که شورای عالی فضای مجازی از زمان تشکیل متاسفانه کاری پیش نبرده است،تشریح کرد:از آنجا که مدیریت اینترنت در دست ما نیست بنابراین دارای اینترنت سالمی نیستیم ضمن این که دولت نیز عزم جدی برای فیلترینگ نداشته تا در این زمینه گام بردارد.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج