آخرین اخبار

تاریخ : 31. تير 1396 - 10:49   |   کد مطلب: 32906
اذن خروج مشروط از کشور برای زنان
با ورود زنان به عرصه‌هاي مختلف اجتماعي، سياسي، اقتصادي و ... نياز به بازنگري و اصلاح برخي از قوانين ضروري شده است.

به گزارش زنان کویر ،به ویژه برخی از قوانین در مورد زنان با تفکر قدیمی نسبت به این قشر از جامعه نوشته می‌شود در حالی که زنان امروزی نسبت به گذشته تفاوت‌های بسیاری داشته و در این سال‌ها ثابت کرده‌اند که در عرصه‌های مختلف اجتماع می‌توانند خدمت کرده و چه بسا در برخی از موارد، امور را بهتر از مردان به انجام برسانند.

 
به گزارش قانون، در این زمینه بحث اجازه همسر برای خروج زنان از کشور، موضوعی است که در سال‌های اخیر مشکلاتی را برای زنان متاهل ایجاد کرده است. زنانی که در پست‌های مهم در کشور فعالیت می‌کنند، اذن همسر را برای خروج از کشور نیاز دارند. مستند قانونی آن نیز ماد‌‌‌ه ۱۸ قانون گذرنامه است که صد‌‌‌ور گذرنامه برای زنان متاهل را منوط به اجازه همسر کرد‌‌‌ه است. ماد‌‌‌ه ۱۹ این قانون نیز بیان می‌د‌‌‌ارد‌‌‌ اگر کسانی که به موجب ماد‌‌‌ه ۱۸، صد‌‌‌ور گذرنامه موکول به اجازه آنان است ‌از اجازه‌شان عد‌‌‌ول کنند‌‌‌، از خروج د‌‌‌ارند‌‌‌ه گذرنامه جلوگیری و گذرنامه تا رفع مانع ضبط خواهد‌‌‌ شد‌‌‌.

نداشتن اجازه خروج برخی زنان، برای کشور گران تمام می‌شود

با توجه به این قانون بسیار اتفاق افتاده که مرد فقط به دلایل شخصی و دلخواه، این اجازه را از همسر خود دریغ کرده و مانع رفتن وی به خارج از کشور شده است. در سال‌های اخیر این موضوع در مورد زنان ورزشکار نمود بیشتری یافته‌است. برخی از بانوان ورزشکار تیم ملی،به دلیل نداشتن اجازه از سوی همسر، نتوانستند در مسابقات حاضر شوند که این امر هم برای بانوی ایرانی و هم برای کشور بسیار گران تمام شده است. این ورزشکاران برای رسیدن به این جایگاه، متحمل تلاش‌های بسیاری شده‌اند. بر دولت نیز هزینه‌های زیادی در این زمینه تحمیل شده است. در این راستا مدت‌هاست بحث تسهیل خروج زنان از کشور مورد توجه نمایندگان مجلس قرار گرفته ونمایندگان مردم به دنبال رفع این مشکل هستند.

رفع مشکل به دست مسئولان

پروانه سلحشوری، عضو فراکسیون زنان مجلس در این زمینه با اشاره به ممنوع الخروج شدن زهرا نعمتی توسط همسرش، گفته بود: «هرازگاهی مخالفت همسران زنان چهره با خروج آن‌ها از کشور، رسانه‌ای می‌شود و این موضوع بر سر زبان‌ها می‌افتد. هرچند زنان بسیاری به این دلیل، دچار مشکلات متعدد شده‌اند اما به دلیل مشهور نبودن کسی صدای آن‌ها را نمی‌شنود». وی همچنین اعلام کرده بود که اختیار تام دادن به مرد در جامعه‌ امروز، منطقی نیست و گرفتن این حق از زنان جز تحقیر و توهین به آن‌ها حاصل دیگری در برندارد. این قوانین نشان می‌دهد یک مرد با هر نیتی و در هر جایگاهی می‌تواند زنان را در هر مرحله از رشد فکری و شخصیتی محبوس کند.این نماینده مجلس ادامه می‌دهد، اگرچه فراکسیون زنان طرحی را مبنی بر اصلاح قانون خروج زنان از کشور تدوین و در نوبت بررسی هیات رییسه مجلس قرار داده است، اما مسئولان باید برای حل این مشکل که به واقع ناقض حقوق زنان است، فکری کنند.

تسهیل خروج زنان در شرایط اضطرار

اما با توجه به اینکه بحث اجازه همسر برای خروج زنان از کشور برای زنان به ویژه زنانی که در عرصه‌های ورزشی یا علمی فعالیت می‌کنند، مشکلاتی را ایجاد کرده است، در ماه‌های گذشته طرحی مبنی بر تسهیل خروج زنان از کشور در مجلس شورای اسلامی و در فراکسیون زنان مطرح شد. این طرح روز گذشته در مجلس اعلام وصول شد. در این زمینه محمدعلی وکیلی، عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی ضمن خبر اعلام وصول طرح تسهیل خروج زنان از کشور در شرایط اضطرار گفت، طرح اصلاح بند سوم ماده ۱۸ قانون گذرنامه اعلام وصول شده است (در این طرح تسهیل خروج زنان از کشور در شرایط اضطرار بدون اذن همسر پیش‌بینی شده است).

احقاق حقوق زنان

هرچند که این طرح مربوط به شرایط اضطرار بوده و شامل تمامی زنان ایرانی نمی‌شود و سایر زنان ایرانی همچنان باید با اذن همسر از کشور خارج شوند، اما این طرح را باید گامی مهم در جهت احقاق حقوق این‌گونه زنان دانست. زنانی که درعرصه‌های مختلف علمی، ورزشی و… مطرح هستند، نماینده کشور ایران قلمداد شده و می‌توانند افتخارات بزرگی را برای کشور کسب کنندو عدم خروج آنان از کشور،چهره خوبی را از ایران در عرصه جهانی به نمایش نخواهد گذاشت.

تابناک

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج