آخرین اخبار

تاریخ : 12. ارديبهشت 1396 - 9:20   |   کد مطلب: 32606
از نخستین معلمین زن کرمانی چه می دانید؟
آیا به نخستین معلمین این دیار اندیشیده اید و از سختی های آنان شنیده اید؟ در دورانی که هنوز مکتب خانه ها جان داشتند و ملاها بر سر کرسی قدرت به جنگ با معلمین برخاسته بودند از طرفی محروم کردن زنان و دختران از تحصیل دردی بود که تنها با همت نخستین معلمین این دیار التیام یافت.

به گزارش زنان کویر ، روز معلم روز تجليل از زنان و مرداني است که قامتشان در راه تربيت فرزندان اين مرز و بوم خميده شده است . دست‌کم وقتی در موتورهای جستجو عنوان معلم فداکار را بنویسید به فهرست بلند بالایی دست پیدا می‌کنید از آنهایی که کارشان تدریس زندگی بوده است.

می توان گفت اولین معلم ها خود طومار بلند بالایی از رشادت ها و فداکاری ها داشتند اما به دلیل  کم بودن قدرت رسانه ها در آن زمان این فداکاری ها در خاموشی ماند .

اما آیا به نخستین معلمین این دیار اندیشیده اید و از سختی های آنان شنیده اید؟ در دورانی که هنوز مکتب خانه ها جان داشتند و ملاها بر سر کرسی قدرت به جنگ با معلمین برخاسته بودند از طرفی محروم کردن زنان و دختران از تحصیل دردی بود که تنها با همت نخستین معلمین این دیار التیام یافت.

حضور نخستین  گروه زن کرمانی در عرصه آموزش و پرورش بارقه امید مردم فرهنگ دوست و فرهنگ پرور این دیار شد. کرمانیها که همواره در میدان دانش و فرزانگی پیشگام بودند پس از مدتی رونق این بازار و فراموش شدن دختران و زنان، اینک می دیدند که زنانی به میدان مبارزه با جهل و بی سوادی آمدند که بی تردید نامشان جاودانه خواهد بود.

عصمت جلیلوند، منوره خالقی، منوره خالقی، نیره احسنی، شوکت و آفاق گواشیری، کشور مزدیسنا، حمیده منصوری، طاهره لحسایی، پوران جوادی، زهرا گنجعلیخانی، حشمت زند ذوالقلم پ، سکینه منصوری، طاهره و صدیقه مجدنوابی، عارفه رضوی زند، فاطمه شکوری، حبیبه آموزگار، پوران حکیم پور، فاطمه گلابزاده، فروغ نعمت که از  مدرسین دبیرستان دخترانه پروین اعتصامی و بهمنیار بود و مدتی ریاست دانشسرای مقدماتی کرمان را نیز عهده دار شد، زهرا شهابی که نه تنها از نخستین چهره های فرهنگی به شمار می رفت بلکه سالها به عنوان مدیر دبیرستانهای دخترانه کرمان و معاون اداره ی آموزش و پرورش خدمت کرد.

ملکه یاسائی، فاطمه اسلامی بنیاد، عصمت تجربه کار و خانم زکیه حائری همسر معلم فرزانه آقاقی و خواهر شادروان حبیبه حایری از جمله نخستین معلمین زن کرمانی بوده اند.

معلمانی که شاید هیچگاه نامی از آنها نشنیده ایم اما بسیاری از افرادی نامی این دیار خود را مدیون آنان می دانند.

منبع: زن کرمانی روشنای زندگانی

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج