آخرین اخبار

تاریخ : 7. فروردين 1396 - 8:50   |   کد مطلب: 32384
بقاع متبرکه کرمان؛ پذیرای مهمانان و مسافران در ایام نوروز
استان کرمان در کنار اماکن تاریخی و طبیعی و موقعیت های تفریحی ممتاز، دارای بقاع متبرکه و مدفن امامزاده هایی است که از تقدس خاصی بین مردم استان برخوردارند و در ایام تعطیل نیز، مسافران زیادی مهمان این اماکن معنوی هستند.

به گزارش زنان کویر  به نقل از  ناب نیوز؛ یکی از سنت های قدیمی مردم ایران هنگام عید نوروز، بهره مندی از فضای معنوی  امامزاده ها و بقاع متبرکه است تا سال جدید را با معنویت خاص و شادمانی روحانی آغاز نمایند.

استان کرمان به عنوان یکی از برجسته ترین استان های دارای جاذبه گردشگری، در کنار اماکن تاریخی و طبیعی و موقعیت های تفریحی ممتاز، دارای بقاع متبرکه و مدفن امامزاده هایی است که از تقدس خاصی بین مردم استان برخوردارند و در ایام تعطیل نیز، مسافران زیادی مهمان این اماکن معنوی هستند.

در این مطلب به مناسبت ایام نوروز، به معرفی چند تن از امامزادگان مشهور استان کرمان می پردازیم؛

آستان مقدس امام زاده محمد بن ابراهیم مجاب

شخصیت مدفون در این بقعه، بدون هیچ شک و تردیدی سیدابوالحسن محمد بن ابراهیم المجاب بن محمد العابد بن امام موسی کاظم (علیه السلام) ملقب به شاهزاده محمد می باشد. ایشان سیدی بسیار جلیل القدر، عظیم الشأن و بزرگوار بوده و جد سادات موسوی کرمان، شیراز و خوزستان و کربلا و کوفه می باشد.

 

1

محمد بن ابراهیم مجاب علیه السلام متولد کربلا و در سال ۲۴۷هجری قمری به سیرجان و به سا ل ۲۴۹هجری قمری با دعوت اهالی و علمای کرمان به این شهر هجرت نمود .ایشان پس از گذراندن بیش از ۵۰سال از عمر خود در این خطه و تبلیغ دین و پرورش شاگردان مبرز همانند بسیاری از بزرگان توسط حاکم وقت در سال ۳۰۱هجری قمری به شهادت رسید.

بقعه و مقبره باشکوه مشهور به امامزاده شاهزاده محمد در یکی از کوچه های خیابان ۱۷ شهریور شهر کرمان قرار دارد که مورد احترام و تقدس اهالی شهر کرمان است. قدمت این بنا به اواسط دوره صفویه می رسد. زمین زیارتگاه که حدود ۵۰۰۰ متر مربع است، تماماً جدول بندی و در خیابان سرو و کاج بلند و گل کاری شده است.

2

3

5

امامزاده شاهزاده حسین جوپار

وقتى که اسم جوپار برده مى شود، نام امامزاده حسین (ع) در ذهن انسان تداعى مى شود. شاهزاده جوپار یکی از بقاع متبرکه بخش جوپار از توابع کرمان است. ارزش زیارتى آن برابر شاه‌ چراغ در شیراز گزارش شده است. شاهزاده حسین به فرزند امام موسی کاظم (علیه السلام) شهرت دارد و چنین مشهور است که او به همراه شاه چراغ وارد ایران شد و پس از درگیری در شیراز به کرمان مهاجرت نمود و از بیم جان خود در جوپار مخفی شد. و بر طبق قولی مدفون در این بقعه حسین بن حسین بن زید الشهید امام علی بن الحسین السجاد (علیه السلام) است.

1

داخل ضریح قبر سه امامزاده که از فرزندان امام موسى بن جعفر (ع) به نام های امامزاده حسین ،امامزاده قاسم و امام زاده عبدالله (علیهم السلام) وجود دارد که از سال تولد و شهادت امامزاده ها اطلاعى در دست نیست ولى مى توان گفت در حدود سال هاى بعد از شهادت امام رضا (ع) در این محل به شهادت رسیده اند.

این زیارتگاه باشکوه در ۱۶ کیلومتری غرب شهر ماهان، و در وسط شهر جوپار واقع شده است. بنای امامزاده حسین، از آثار دوران صفویه به شمار می رود و مرکب از صحن، حرم، گنبد و رواق است.

2  4

مقبره شاه نعمت الله ولی در ماهان

بدون شک یکی از زیباترین و منحصر به فردترین بناهای استان کرمان بنای مقبره شاه نعمت الله است. آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی که جنوب کرمان در شهر ماهان قرار دارد، یکی از جاذبه‌های دیدنی این استان و بنایی مربوط به دوره‌ی صفوی است. شاه نعمت الله ولی از عارفان قرن هشتم و نهم هجری است؛ این عارف برجسته در سال ۸۳۲ و به قولی ۸۳۴ ه . ق. در شهر کرمان درگذشته و در ماهان در میان باغی مدفون شده است.

2

آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی شامل مجموعه‌ای از ابنیه‌ی تاریخی است که هر کدام با توجه به پیشینه‌ی تاریخی خود بخشی از سبک معماری ایرانی اسلامی را معرفی می‌کنند. ابنیه‌ای که متعلق به دوره‌های تاریخی متفاوت هستند؛ از دوران پس از تیموریان گرفته تا دوران قاجار که بیشترین توسعه‌ی بقعه مربوط به آن دوره است.

این بنا در کنار باغ شاهزاده ماهان، این شهر تاریخی را به یکی از قطب های گردشگری استان کرمان و کشور تبدیل کرده است.

  

3

4

5

مقبره امامزاده عبدالله زرند

مقبره و بنای تاریخی امام زاده عبدالله در جنوب زرند در مطهر آباد قرار دارد. نام اصلی خفته در این بقعه متبرکه، خواجه ابورضا (علیه السلام) است، فردی به نام شیخ عبدالله (رحمه الله علیه) متولی بقعه متبرکه امامزاده بود و مردم به خاطر متولی، نام امامزاده را به امامزاده عبدالله نامیدند.

بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی طی نامه ای درباره نسب شریف این امامزاده چنین اظهار نموده است «امامزاده عبدالله مکنی به ابورضا (علیه السلام)، از سادات عظام موسوی و از نسل ابوجعفر محمد از نوادگان ابراهیم المجاب بن محمد العابد بن موسی بن جعفر (علیه السلام) می باشد. تنها شخصیتی که در میان نوادگان امام موسی کاظم(علیه السلام) در کرمان با نام رضا سکونت داشته سیدابوالفخررضابن حمزه بن حسین بن محمّدابی جعفربن علی الکرمانی بن ابراهیم الضریرالکوفی بن محمّد العابد بن امام موسی کاظم (علیه السلام) است که با ۶ واسطه نسب به امام هفتم (علیه السلام) می رساند و در قرن پنجم هجری می زیسته است.

مقبره این امامزاده در روستای مطهّرآباد شهرستان زرند قرار دارد. نام این قریه پیش از انقلاب تاج آباد بود که در ۵ کیلومتری زرند قرار دارد.

1

3

آستان مقدس امامزاده محمد بردسیر

بقعه باشکوه امامزاده محمد در مرکز شهر بردسیر، در بلواری به نام امامزاده محمد واقع شده است. قدمت بنا به دوره سلجوقیان می رسد. نسب شخصیت مدفون در بقعه از برخی از مدارک و اسناد، ما را به این حقیقت رهنمون ساخت که این بزرگوار از نوادگان امام حسن مجتبی (علیه السلام) است که سید محمد بن جعفر حسنی در مدینه به دنیا آمده، در جریان قیام یحیی به عمر بن یحیی شرکت داشته و سپس به جهت تحت تعقیب بودن سادات به کرمان مهاجرت نمود و در اواخر قرن سوم هجری بین سالهای ۲۹۰ تا ۳۰۰هـ.ق در کرمان بر علیه خوارج در کرمان قیام نمود، و به شهادت رسید.

1

2

4

مرقد خانم بی بی حیات

روستای بی بی حیات که مرقد مطهر امامزاده فاطمه صغری(س) مشهور به بی بی حیات (س) از فرزندان امام هفتم حضرت موسی بن جعفر(ع) در آن جا واقع شده، تابعیت شهرستان کرمان و بخش چترود می باشد.

1

2

فاطمه صغری (س) در روز جمعه اول ماه رجب سنه ۱۸۴ از هجرت در مدینه منوره قدم به عرصه وجود نهاد و در پانزدهم ماه شعبان سال ۲۰۳ هجری قمری در کوه شرقی خنامان کرمان دار فانی را وداع فرموده و در همان محل (بی بی حیات فعلی) مدفون شد ، که عمر مبارک و زندگانی آن معصومه در این کهنه دهر ۱۹ سال و ۴۵ روز بود. در کتاب بی بی رقیه اهالی معتقدند: بی بی رقیه برای دیدن امام هشتم راهی مشهد مقدس بوده که در این محل به علت بیماری دارفانی را وداع می گوید.
بعضی بر این عقیده اند که به این علت ایشانرا «بی بی حیات» نامیده اند که از دست دشمنان به این روستا پناهنده شد و به دست دشمن نیفتاد و زنده ماند مردم هم شایعه شهادت ایشان را باور نکرده گفتند بی بی حیات زنده است، از آن پس این محل به «بی بی حیات» معروف شده است.

3

بقعه این امامزاده در ۴۲ کیلومترى شمال شرق شهر چترود، در روستاى بى‏بى حیات قرار گرفته است. بقعه بر فراز تپّه‏اى مشرّف بر روستا و کوه‏هاى اطراف با چشم اندازى زیبا واقع شده و مورد احترام و اعتقاد اهالى است.

این بناى ارزشمند به شماره ۲۱۴۸۸ و در تاریخ ۷/۱۲/۱۳۸۶ به ثبت آثار ملّى و تاریخی رسیده است.

مقبره امامزاده زید شهداد

یکی از مزارهای باشکوه و مجلل استان کرمان، آرامگاه با عظمت حضرت امام زاده زید (علیه السلام) است که در شهر شهداد کرمان قرار گرفته است. این مزار از قدیم الایام به نام امامزاده زید(ع) در کرمان و شهداد معروف بوده و دارای مقامات و کرامات بسیاری می باشد که از قرن های دور مورد توجه غالب مردم شهداد وکرمان بوده و سلاطین و امرا هم توجهی ویژه به آن داشته اند. نسب شریف حضرت زید (ع) با هفت واسطه به امام ششم شیعیان حضرت امام جعفرصادق(ع) منتهی می شود .

بقعه امامزاده زید شهداد ، شامل : بنای سردر ، گنبد رفیع کاشیکاری معرق فیروزه ای زیبا و خیره کننده ، ایوان و صفه زیبایی بنام صفا و مدخل می باشد. که از نظر معماری و شیوه ساختمانی بسیار جالب و قابل مطالعه است. در این بقعه ، یک سری تزئینات کاشیکاری ، گچبری ، نقاشی ، مقرنس کاری و گره سازی دیده می شود که از نظر هنری بسیار ارزنده و جالب است بالاخص گچبری زیر سقف ایوان قدیمی آن که در عداد هنرهای زیبا و ممتاز این بنای تاریخی به شمار است. دور تار دور بقعه نیز شبستانها و حجرات تعبیه گشته ، گنبد حرم که از شاهکارهای معماری بقاع متبرکه ایران است درباره اکثر مزارات کرمان همین سبک معماری استفاده شده است.

1

2

3

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج