آخرین اخبار

تاریخ : 15. دى 1395 - 10:39   |   کد مطلب: 31826
چوب دوسر طلای مدگرایی / پرکردن جیب سرمایه دارن با  ترویج فرهنگ غرب
یک روز مانتوهای بلند و روز دیگر بدون دکمه، یک روز تنگ و کوتاه روز دیگر گشاد و پاره پاره, روزی آرایش به رنگ نارنجی و یک روز دیگر قرمز جیغ، موهای بلند، کوتاه، مشکی یا بلوند این ها همه روزی در صدر پوشش ها و آرایش ها هستند و روزی دیگر خاموش و کهنه از میان می روند.

به گزارش زنان کویر ،یک روز مانتوهای بلند و روز دیگر بدون دکمه، یک روز تنگ و کوتاه روز دیگر گشاد و پاره پاره, روزی آرایش به رنگ نارنجی و یک روز دیگر قرمز جیغ، موهای بلند، کوتاه، مشکی یا بلوند این ها همه روزی در صدر پوشش ها و آرایش ها هستند و روزی دیگر خاموش و کهنه از میان می روند.

پدیده ای به نام مد؛ نوعی چشم و هم چشمی که بازار داغش ، روزگار کنونی را فرا گرفته است بی خبر از آن که ملعبه ی دست سرمایه داران برای فروش اجناس خود و  سرمایه اندوختن آنان شده ایم.

منطق سرمایه داری به منظور انباشت دم افزون سرمایه نیازمند به مصرف رساندن کالاهای حاصل از تولید انبوه خود است و به همین دلیل باید به دنبال بازار مصرف انبوه باشد.

بنابراین سرمایه داری برای بقای خود مستلزم  تغیییر ذائقه ی بازار به تناسب محصولات تولید شده خود دارد چرا که در غیر این صورت ادامه ی بقای سرمایه داران را با مشکل روبرو خواهد کرد.

در سال های اخیر فرهنگ و سبک زندگی نشانه ای هدفمند برای سرمایه داران شده است. همگی شاهد هستیم که فرهنگ پوششی جامعه ای هر روز دستخوش تحولاتی از رنگ ها و اجناس گوناگون است.

برای مثال در یک ماه از فصل حجم عظیم پوشاک به رنگ قرمز با شلوار های تنگ پاره پاره را شاهد هستیم و روزی دیگر رنگ آبی به میان می آید اما این بار گشاد و بدون دکمه...

در این زمینه به میان مردم رفتیم و نظرات آنان را جویا شدیم که با هم می خوانیم:

بانوی جوانی که خودش را عبدالهی معرفی کرد، بیان داشت: برداشتی از شبکه های ماهواره ای است که آن ها به فرهنگ جامعه تزریق می کنند و متاسفانه عده ای به دنبال آن هستند.

دختر جوانی که به شیوه ی پوشش های امروزی در خیابان ظاهر شده بود؛ ابراز داشت:این یک نیاز است و چه ایرادی دارد که شاد بپوشیم و یا از تنوع در پوششمان برخوردار باشیم؟ خب؛ وقتی جوان بیکار باشد برای پر کردن اوقات فراغتش باید به دنبال چیزی برود و چه بهتر از پوشش و آرایش چرا که شان اجتماعی می آورد.

یکی از پسران جوان نیز گفت:در ایران تیره پوشی بیشتر رواج دارد البته به جز بعضی از شهرهای شمالی، اما از آنجا که غرب محصولاتشان را با رنگ و لعاب عرضه می کنند بنابراین گرایش قشر جوان به این محصولات بیشتر می شود.

 

مادر بزرگی که گذر زمان او را خموده کرده بود، بیان داشت : یادش بخیر روزهایی که همه با پوشش چادر بدون رنگ و لعاب در جامعه حض ور داشتند و خبری از این انحرافات نبود، چه می شه کرد، مسئولین که خواب هستند.

مرد مسنی دیگری گفت: امروزه هر کاری که برخلاف عرف جامعه باشد می شود مد ،عده ای هم بی چون و چرا از آن تقلید می کنند؛ و جالب است که برای چنین افرادی ارزش بیشتری قائل می شوند.

 

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج