آخرین اخبار

تاریخ : 27. تير 1395 - 13:25   |   کد مطلب: 30256
نمایشگاه کم‌فروغی که سعی در برافروختن فرهنگ «عفاف و حجاب» داشت
برگزاری نمایشگاه تخصصی «عفاف و حجاب» در پارک شهر تهران با مباحثی و نارسایی‌هایی مانند خالی بودن برخی از غرفه‌ها، جانمایی نه چندان مناسب محل نمایشگاه، عدم تنوع و تکثر غرفه‌ها و محصولات ارائه شده و ... همراه بود.

به گزارش زنان کویر به نقل از تحلیلی طنین یاس به نقل از خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ همزمان با هفته حجاب و عفاف، نمایشگاهی با عنوان «عفاف و حجاب» با 40 غرفه در پارک شهر تهران برگزار شد؛ برای بازدید و آگاهی از کم‌و‌کیف این نمایشگاه در بعد از ظهر یک روز گرم تیر ماه به پارک شهر رفتیم و پس از ورود به پارک با کمی جست‌و‌جو، سردرِ نمایشگاه در میدان مرکزی محوطه پارک نمایان شد اما همچنان اثری از تابلو‌های راهنمایی برای هدایت بازدیدکنندگان به سمت نمایشگاه نبود.

با ورود به نمایشگاه، آنچه جلب توجه می‌کند غرفه‌هایی مملو از کالای عفاف و حجاب اعم از انواع چادر و مانتو، مقنعه و روسری است؛ همان پوششهایی که امروز در شهرمان، استفاده کامل و صحیح از آنها، آنقدر کم‌رنگ و بی‌رمق شده که نمی‌توان عنوان «‌با حجاب» را برای صاحبان آن به‌کار برد.

نخستین غرفه‌ای که مخاطبان را به سمت خود جلب می‌کند، غرفه‌‌ای با چادر‌ها و پوششهایی با رنگها و طرح‌های مختلف است که بیشتر مراجعه‌کنندگان آن جوانان هستند.

با وجود برخی غرفه‌های خالی یا غرفه‌هایی که در حال آماده‌سازی هستند، یک غرفه با ازدحام جمعیت بیشتر دیده می‌شود، به سمت غرفه می‌رویم! در این غرفه مراجعه‌کنندگان با دادن چادر‌های کهنه خود و پرداخت مبلغ 35 هزار تومان، چادر نو دریافت می‌کنند همچنین این غرفه تسهیلاتی به مساجد داده است تا با پرداخت 15 هزار تومان، چادر‌های کهنه را با نو تعویض کنند.

در غرفه شماره 15 و 16 نمایشگاه نیز یک موسسه انتشاراتی از طریق عرضه کتابهای خاص رده سنی کودکان، لوحهای فشرده حاوی شعر، انیمیشن با موضوع حجاب سعی در تشویق و فرهنگ‌سازی برای کودکان در این زمینه دارد؛ با قدم زدن در نمایشگاه و با راهنمایی مسئول آن متوجه حضور مجموعه‌های مردم‌نهاد در غرفه‌ها شدیم که بیشتر اعضای آنها را جوانان تشکیل می‌دانند و بارویی گشاده از حضور جوانان و دیگر بازدیدکنندگان در نمایشگاه استقبال می‌کردند.

«مردم از برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب استقبال کرده‌اند و دلیل آن وجود غرفه‌هایی است که جوانان به‌صورت مردم‌نهاد، بازدیدکنندگان و مردم را به تفکر و بررسی فرهنگ حجاب تشویق می‌کنند همچنین مجموعه‌های مردم‌نهاد برای مردم جذابیت زیادی دارند و استقبال مردم از این مجموعه‌ها بیشتر از تولیدکنندگان است»؛ این جملات بخشی از اظهارات الهام عرب‌لو، مسئول برگزاری این نمایشگاه است که در پاسخ به سؤالات تسنیم ارائه کرد همچنین اعتقاد این مجموعه‌های مردم نهاد بر این اساس است که باید از باورها و تبلیغ به تعمیق این فرهنگ گران‌بها برسند.

پس از بازدید از این مجموعه‌ها به غرفه تولیدات لباس و پوشش سنتی و محلی رسیدیم که چهره‌ای متفاوت در نمایشگاه به وجود ‌آورده است و یادآور نوع پوشش و حجاب اصیل اقوام ایرانی و گذشته‌گانمان است.

مسئول برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی «عفاف و حجاب» می‌گوید: «هدف از برگزاری این نمایشگاه صرفاً انجام کار فرهنگی است و امیدوار هستیم که این نمایشگاه مناسبتی نباشد و برگزاری آن در تمام سال تداوم داشته باشد»؛ این نمایشگاه با همت سازمان بهزیستی، بنیاد ملی عفاف و حجاب و اتحادیه صنف پوشاک تهران برگزار شد که البته با وجود اسم و غرفه اتحادیه صنف پوشاک، خالی از حضور نمایندگان آن است.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

منهاج
زنان کویر