آخرین اخبار

تاریخ : 28. دى 1394 - 10:04   |   کد مطلب: 28235
بازار کرمان
در بازدیدی که استاندار کرمان از روند بازسازی و ساماندهی بازار بزرگ کرمان داشت بر بازسازی این بازار تا پایان شب عید نوروز و برطرف شدن بی‌نظمی‌ها در انشعابات تأکید شد.

به گزارش زنان کویر ،به نقل از خبرگزاری فارس از کرمان، بازار بزرگ کرمان در مرکز شهر کرمان واقع شده و یکی از تاریخی‌ترین بناهای این شهر است و به روایتی طولانی‌ترین راسته بازار ایران به شمار می‌رود.

این راسته بازار از میدان توحید «ارگ» شروع و به میدان شهدا «مشاقیه» ختم می‌شود به طوری که بیش‌ از 60 درصد آثار تاریخی این شهر را در خود جای داده است.

قدمت این بازار مربوط به حدود 350 تا 400 سال پیش بوده، به گونه‌ای که هنوز در جای‌جای این سقف نقاشی‌های رنگ روغن قابل مشاهده است.

آغاز روند بازسازی بازار بزرگ کرمان توسط علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان کلید خورد و در نخستین گام کار کف‌پوش سنگی این بازار با تلاش و همت همه دستگاه‌های دست‌اندرکار طی سال‌جاری پایان گرفت.

در مرحله دوم کار ساماندهی خدمات و همچنین نصب درب‌های یکسان در این بازار از مدتی قبل شروع شده و این روند همچنان ادامه دارد.

شب گذشته با حضور استاندار کرمان و جمعی از معاونان، شهردار کرمان، معاون دادستان عمومی و انقلاب کرمان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و تعدادی دیگر از مدیران دست‌اندرکار بازسازی بازار بزرگ کرمان و با حضور خبرنگاران ساعت 21:30 دقیقه شب بازدید از روند بازسازی این بازار بزرگ آغاز شد.

بازدید از روند بازسازی بازار بزرگ کرمان چند ساعت به طول انجامید و سپس نشست بررسی روند بازسازی در سالن پیامبر اعظم(ص) استانداری کرمان برگزار شد.

* بی‌نظمی‌ها در انشعابات بازار برطرف شود

در این نشست علیرضا رزم‌حسینی استاندار کرمان اظهار داشت: از زحمات مدیران اجرایی که همکاری خوبی با پروژه بازار داشتند، تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه در روز بازسازی عکس‌های قدیمی بازار کرمان را هم کنار عکس‌های جدید بگذارید و مردم ببیند که بازار چه بوده و الان چه شده است، افزود: بازسازی بازار یک بخش است و بی‌نظمی‌هایی که در انشعابات برق و تلفن و ... بود، بحث دیگری است.

استاندار کرمان با بیان اینکه از فرمانداری، شهرداری، معاونت عمرانی، شورای شهر و اصناف که در پروژه بازار همکاری کردند، کمال تشکر را دارم، ادامه داد: رسانه‌ها نیز در این میان اطلاع‌رسانی خوبی را انجام دادند تا مردم در جریان کارها قرار گیرند.

وی عنوان کرد: درگیر کار سازندگی در سراسر استان کرمان هستیم و ما مدیری نداریم که شب‌ها خواب راحتی در استان کرمان داشته باشد و به شکلی همه درگیر کار سازندگی در استان کرمان هستیم.

* بازسازی بازار کرمان تا شب عید پایان می‌یابد

علی بابایی شهردار کرمان در این نشست اظهار داشت: همان طور که مستحضر هستید با وجود مشکلاتی که در ابتدای کار داشتیم، کار عمرانی بازار با سرعت انجام می‌شود.

وی گفت: هماهنگی‌هایی که بین اصناف، اداره برق، میراث فرهنگی و ... با همکاری و محوریت توحیدی فرماندار کرمان انجام گرفت به روند این پروژه سرعت داد.

شهردار کرمان گفت: اگر تعداد درب‌های مغازه بیشتری در اختیار شهرداری قرار گیرد این توان در مجموعه همکاران شهرداری است که تعداد نیرو را افزایش دهد تا به قولی که به استاندار و بازاریان داده‌ایم، کار را تا شب عید به اتمام برسانیم.

شهردار کرمان با بیان اینکه اگر هر شب حتی 10 درب در اختیار شهرداری بگذارند ما مشکلی برای نصب آنها نداریم، ادامه داد: با توجه به حجم کار شهرداری در ماه‌های پایانی سال ما باید سرعت نصب درها را بالا ببریم که بحث کار بازار به اتمام برسد.

به گزارش فارس، بعد از این درخواست شهردار کرمان، مقرر شد هر شب چهار درب در اختیار شهرداری قرار گیرد و شهرداری هر شب چهار درب را نصب کند، همچنین شهردار کرمان مشکل دوم را معارضان عنوان کرد و ادامه داد: مشکل اصلی ما مشکل معارضان احتمالی است.

وی بیان داشت: اگر معارضان مشکل را از طریق سیستم قضایی با پیگیری میراث انجام دهند و به نتیجه نهایی برسند ما کارمان را زودتر انجام می‌دهیم.

* موزه حیاتی آماده افتتاح است

 ابوالقاسم سیف‌اللهی معاون عمرانی استاندار کرمان در این نشست گفت: از استاندار که وقت خود را برای مسائل شهری گذاشتند، تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه شهرداری کرمان، اتاق اصناف و همه دستگاه‌های خدمات‌رسان در این رابطه همکاری خوبی داشتند، افزود: پیگیری‌های فرماندار، میراث فرهنگی و نماینده دادستان که از ابتدا پشتیبان این پروژه بودند و در همه پروژه‌های عمرانی همکاری می‌کنند، موجب شده که کار خوبی در بازار انجام شود.

سیف‌اللهی با بیان اینکه بیش‌ از 27 درب مغازه در بازار نصب شده که پیشرفت کار خوب به نظر می‌رسد و تا عید بخش عمده‌ای از کار انجام می‌گیرد، بیان داشت: موزه حیاتی نیز با تلاش شهرداری انجام شده و برای افتتاح آماده است.

* تمرکز پرونده‌های بازار در یک شعبه امکان ندارد

احمد سلیمانی معاون دادستان کرمان در این نشست اظهار داشت: همه مدیران با دستگاه قضا آشنا هستید.

وی بیان داشت: اما باید یادآوری کنم که هر روز به دادسرای عمومی و انقلاب کرمان 7 هزار مراجعه‌کننده داریم و همه دغدغه‌های خاص خودشان را دارند.

سلیمانی با بیان اینکه تلاش ما بر این است که کار بازسازی بازار بزرگ کرمان برای آینده کرمان است و باید شکل گیرد، افزود: ما در چارچوب قانون می‌توانیم آنچه را که از دستمان بر بیاید، انجام دهیم.

وی در رابطه با پرونده‌های بازار بزرگ کرمان گفت: بعد از کش و قوس‌های فراوان 18 مورد از این پرونده‌ها به دستگاه قضا رسید که ما بهترین شعبه خود را مامور رسیدگی به آن کردیم.

معاون دادستان کرمان ادامه داد: بر همه روشن است که قضات در تصمیم‌گیری مستقل و تابع سوگند قضایی هستند.

وی در پاسخ به پیشنهاد سیف‌اللهی معاون عمرانی استاندار در رابطه با متمرکز شدن این پرونده‌ها در یک شعبه گفت: متمرکز شدن این پرونده‌ها در یک شعبه سخت است، ضمن اینکه نظر ما این است که متمرکز شدن این پرونده‌ها در یک شعبه ما را با مشکل مواجه می‌کند.

سلیمانی خاطرنشان کرد: نماینده حقوقی میراث فرهنگی معتقد است که وقتی ما این پرونده‌ها را تقسیم و نظرات مختلف را بگیریم، می‌توانیم راستی‌آزمایی کنیم و بسنجیم که کدام رویکرد، رویکرد بهتری است.

معاون دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کرمان عنوان کرد: تلاشمان بر این است که به اجرای این طرح کمک کنیم، اما 100 درصد تابع قانون هستیم.

* اولویت‌بندی بررسی پرونده‌ها با ادعای مالکیت انجام گرفته است

محمود وفایی در این نشست اظهار داشت: در جاهایی که بازسازی پروژه بازار بزرگ کرمان با اصول میراثی مغایر بوده است، ایستادگی کردیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: در بحث اجرا در سرای سردار بازار تقریباً 70 درصد کار را انجام دادیم و بعد از اجرا مسئولیت دوم ما بحث نظارت است.

وفایی با بیان اینکه هیچ موردی نیست که اگر شهرداری و اصناف در حین کار با مشکلی روبه‌رو شده باشند و میراث در این میان حضور نداشته باشد، افزود: بحث سوم ما بحث معارضان و مسائل حقوقی و یک سری اختلافاتی است که از منظر اصول میراثی در حین اجرای کار مد نظر قرار دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان خطاب به استاندار کرمان تاکید کرد: حضرتعالی کاری را شروع کردید که در تاریخ بازار بزرگ کرمان سابقه ندارد و این کار ضمن سرعت باید همکاری همه را در بر داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: از آن جا که این کار در یک اثر تاریخی است، حتماً باید ملاحظات میراث فرهنگی که مدنظر حضرتعالی است، مراعات شود چراکه شما در آینده می‌خواهید این اثر را ثبت تاریخی کنید.

وفایی ادامه داد: ما سعی کردیم همراه، همگام و در عین حال همکاری کنیم و در جاهایی که واقعاً با اصول میراثی مغایر بوده، ایستادیم و می‌ایستیم.

وی تصریح کرد: قریب به 70 پرونده در مورد افرادی که ادعای مالکیت می‌کنند، وجود دارد که با نظر معاون عمرانی استانداری کرمان اولویت‌بندی کردیم و از این تعداد 18 پرونده وجود دارد که جزو پرونده‌های اولویت‌دار هستند و باید حکم صادر و مشکل برطرف شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج