آخرین اخبار

تاریخ : 30. آذر 1394 - 13:03   |   کد مطلب: 27959
شبکه های اجتماعی
بسیاری از کارشناسان معتقدند که ماهواره و شبکه های اجتماعی در چند دهه ی اخیر توانسته اند زمینه ی اصلی برای اختلاف بین زن و شوهر و فرزندان باشند، ماهواره و شبکه های اجتماعی به عنوان یک پازل توانسته اند به خوبی برای از هم پاشیدن خانواده ها گام برداند.

به گزارش زنان کویر ، ماهواره به عنوان رسانه ای که این روزها دیگر پای ثابت خانه های ایرانی شده است میهمانی که برای چند روز آمده بود اما کنگر خورد و لنگر انداخت.لنگری که با پهن کردن بساط خود در خانواده ها اصل پایبندی به خانه و خانواده را برچید.

هرچند که بسیاری هنوز معتقدند که تلویزیون ایران نتوانسته مخاطب را آنچنان به خود جذب کند اما باید به این واقعیت اعتراف کرد که رسانه های بیگانه با زیر پا گذاشتن ارزش های اسلامی توانسته اند ذهن و فکر جوان و نوجوان ایرانی را به خود جلب کنند.

آمارها بالای طلاق و شلوغی راهروهای دادگاه ها و از طرفی  استقبال کم جوانان از ازدواج همه نشان از پیروزی ماهواره ، شبکه ها اجتماعی و فضای مجازی بر فضای حقیقی خانواده ها شده است.

ماهواره و شبکه های اجتماعی پازلی برای از هم پاشیدن خانواده ها

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ماهواره و شبکه های اجتماعی در چند دهه ی اخیر توانسته اند زمینه ی اصلی برای اختلاف بین زن و شوهر و فرزندان باشند، ماهواره و شبکه های اجتماعی به عنوان یک پازل توانسته اند به برای از هم پاشیدن خانواده ها گام برداند چرا که از طرفی ماهواره با نمایش فیلم ها و سریال های متعدد سعی در عادی سازی روابط پرداخته و از سویی دیگر شبکه خوبی های اجتماعی بستری مناسب برای ایجاد این روابط را فراهم کرده اند.

ماهواره و شبکه های اجتماعی تیغه ی محکمی بین زن و شوهر

طاهره معماری پژوهشگر و مشاور خانواده است وی در این رابطه به " زنان کویر " می گوید: وقتی از مضرات ماهواره می گوییم همه آن را با تلویزیون و ویدئو مقایسه می کنند در حالیکه ماهواره در روابط زناشویی تیغه ی محکمی بین زن و شوهر و در روابط فرزند و والدین چون دیوار مستحکمی قرار گرفته است.

او همچنین می گوید: متاسفانه معضل امروز جامعه ی ما حضور بیش از حد اعضای خانواده در فضای مجازی است و این اتفاق هم برای مادر و هم برای پدر خانواده اتفاق افتاده است و با شدت بیشتری برای فرزندان در حال وقوع است در نتیجه کنترل خانواده در جامعه ی امروزی بسیار سخت شده است.

افول چراغ گرم خانواده ها و روابط خانوادگی را می توان با روشن شدن چراغ ماهواره ها و شبکه های اجتماعی به خوبی دید.

بحران هویت ارمغانی از برنامه های ماهواره ای

فاطمه همت پور کارشناس مسائل اجتماعی در مصاحبه با سایت تحلیلی شاخبه طوبی اظهار داشت : گسترش روز افزون ماهواره‌ها، گسترش بی‌بندوباری و به وجود آمدن فساد فراگیر در جامعه و به انحطاط کشیده شدن برخی از جوانان و گسترش روزافزون مشروبات الکلی، همه نشان از هدفمند بودن این تهاجم از طرف دشمن داشت

 این كارشناس معتقد است که استفاده فراگيـر از مــاهــواره ورسـانــه هـــاي تصويــري بــه نوعي همه جوامع بشري را با چالشي به اسم "بحران هويت" مواجه كرده است كه اين بحران به آرامي به افول فرهنگي وبي هويتي افراد مبدل خواهد شد .

وی با بیان اینکه در حال حاضر دهها كانال وشبكه ماهواره اي براي انحراف فكري واخلاقي جوانان ما فعاليت دارند، گفت: كانون گرم خانوادگي براثر بي توجهي در استفاده از ماهواره به خطر افتاده وشديداً در حال آسيب ديدن است .

بر باد رفتن هویت ها و افزایش مشاجرات خانوادگی که حاصل از تعامل با شبکه های اجتماعی و ماهواره ها است را براحتی می توان در راهرو دادگاهها مشاهده کرد.

سما جمشیدی زنی 25 ساله در میان یکی از راهروهای دادگاه خانواده سوژه ای شد برای زنان کویر، چرا که به گفته ی خودش او نیز همچون بسیاری دیگر طعمه ی ماهواره و شبکه های اجتماعی شده است و اکنون همسرش خواهان این است تا از او جدا شود.

جمشیدی از روزهای خوش زندگی اش با لبخندی که گاه بر دهانش نقش می بست می گفت، روزها یی که اکنون به لطف ماهواره و شبکه های اجتماعی دیگر رخت بر بسته و خداحافظی کرده اند.

سوال این جاست که مسئولین به غیر از مصاحبه و برگزاری همایش ها چه اقدام عملی در این زمینه انجام داده اند هر چند که گاه موج فیلتر شدن شبکه های اجتماعی و یا جمع آوری ماهواره ها دهان به دهان می چرخد و خوراکی چند روزه برای رسانه ها می شود اما بنظر می رسد مرد عمل در این راه بودن بسیار مهم تر است تا شاعری در این زمینه، البته آنچه که مهم است پادزهری برای این درد است تا به هر طریق بتوان جان خانواده ها را نجات داد.

گزارش: اعظم پسند

انتهای پیام/

دیدگاه شما

زنان کویر
منهاج