نزدیکی های دور؛تراژدی شبکه های مجازی در بطن زندگی امروزی
تکنولوژی و ابزارهای دیجیتال در دنیای کنونی معنای اجتماع را تغییر داده اند، دور اما نزدیک یا نزدیکی های دور این همان معنایی است که تکنولوژی های جدید به آن جان داده اند؛ شبکه های اجتماعی بسیاری از زندگی ها را دچار تحول عمیق کرده اند، از طرفی استفاده ی گسترده این ابزار در زندگی امروز،‌ سبک زندگی سنتی و اصیل خیلی از ایرانی ها را با چالش هایی مواجه کرده است.
یکی از ۱۰ عامل اصلی طلاق در ایران دخالت والدین است
اگر شما بدانید در چه مرحله‌ای، کجا و با چه دانشی ورود پیدا کنید، برنده داستان هستید. اگر دختر و پسر خود را بشناسید، قابلیت‌ها و توانمندی‌هایش را بدانید، به آن‌ها اعتماد داشته باشید و فرصت رشد بدهید، موفق خواهید بود.
وقتی عدم فرزندآوری شرط ضمن عقد می شود!
برخلاف اخطارهایی که مبنی بر کاهش جمعیت کشور داده می شود در حالی از چندین سال قبل کاهش فرزندآوری به الگوی جاافتاده‌ای بین خانواده ها تبدیل شده است که امروزه عدم فرزندآوری بعنوان شرط ضمن عقد مطرح می شود.
تهدید امنیت روانی کودک مهم ترین پیامد اشتغال مادران است
یک پژوهشگر خانواده بیان داشت:
معماری به حس امنیت روانی در دیدن مادر حین برگشت فرزندان به خانه اشاره کرد و اظهار داشت: این حس امنیت روانی با هیچ چیزی جایگزین نمی شود،برای مثال فرزند بعد از حضور در اجتماع وقتی به خانه برمی گردد و با باز شدن در خود را در آغوش مادر می بیند و با لبخند و نگاه مهربان مادر انرژی می گیرد اما زمانی که مادر در خانه نباشد فرزند می داند از امنیت روانی برخوردار نیست.
زندگی ویترینی دختران و پسران مجازی در اینستاگرام
با اینکه اینستاگرام پدیده جدیدی است، اما نمونه های زیادی از بروز رفتارهای افراطی در آن به چشم می خورد.
فقدان امنیت شغلی، تضاد فرهنگی و ناسازگاری زوجین از مهمترین عوامل افزایش طلاق در جامعه است
استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی بردسیر عنوان کرد:
فیروزآبادی، فقدان امنیت شغلی به ویژه برای مردان، تضاد فرهنگی، ناسازگاری زوجین و عدم برقراری تفاهم بین آنان و ازدواج در سنین پایین را از دیگر دلایل طلاق برشمرد و تصریح کرد: «تفاوت سنی زیاد زن و شوهر، عوامل اقتصادی، مدگرایی و اسراف، اعتیاد به مواد مخدر، عدم رعایت عفاف و حجاب و پایبند نبودن به زندگی می‌تواند زندگی را به سوی طلاق سوق دهد.»
عوامل کلیدی در همسرداری مطلوب
تفحصی در تعریف و کارکردهای خانواده / بخش
بنای اصلی زوجین بر پاکی و تقوا نهاده شده است. این پاکی شامل رفتارها و گفتارهای نیکو، برکناری از عوامل ریا و فریب و سایر اصول اخلاقی و انسانی است. باید توجه داشت که تقوا برای یک زن شرافتمند امری ضروری است; زیرا زن و شوهر سرمایه اصلی شان اسلام است و اساس اسلام نیز تقوا و خودنگه داری،
نکاتی درباره تفاوت‌های مهم زنان و مردان
چرا شوهرم مرا درک نمی کند؟ چرا زنم خواسته های نا به جا از من دارد؟ چرا همسرم گرم و صمیمی نیست؟ هزاران چرا ذهن تان را مشغول کرده است و شما با یک جواب می توانید به آنها پاسخ دهید.
مادر، پاسدار ارزش های خانه و خانواده
تفحصی در کارکردهای خانواده و وظایف زن در خانه/
ازدواج تنها برای لذت جویی و ارضای غریزه جنسی نیست، بلکه وسیله ای برای تولید مثل و ادامه زندگی بشری است. به گونه ای که ازدواج را می توان قانون تکثیر دانست; امری که در سایه آن، نه تنها انسان، بلکه حیوانات و گیاهان نیز به حیات خود ادامه می دهند.
تکنیک‌های جلوگیری از یکنواختی در زندگی مشترک/ مکالماتی که خانواده را بیمه می‌کند
روزمرگی آفت زندگی مشترک است و برای جلوگیری از آن باید با همسرتان هر روز درباره موضوعاتی خاص صحبت کنید.
حکایت زندگی دخترانی جوان که با مردانی به سن پدر ازدواج می کنند!/ استدلال این دختران و مردان چیست؟
ازدواج دختران جوان با پیرمردان سالخورده از نمونه اخبار تامل برانگیزی است که گاهی شاهد آن هستیم،پدیده ای که در این گزارش تلاش می شود ابعاد جامعه شناختی و و روانشناختی آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.
زنگ خطر نفوذ مواد مخدر برای خانواده‌ها
اگر تا دیروز بزرگترهای فامیل ازدواج را راه حل فرار از اعتیاد می‌دانستند و در جامعه معتادان را تنها مجرد می‌پنداشتند، اما اکنون اعتیاد بنیان خانواده‌ها را هدف قرار داده است.